Zagrożenia płynące z używania słuchawek bezprzewodowych.

Obecnie trudno wyobrazić sobie świat bez smartfonów, słuchawek bezprzewodowych i innych sprzętów elektronicznych, które w dużym stopniu potrafią ułatwić ludziom życie. Nie każdy myśli jednak o negatywnych skutkach używania tych urządzeń, a mogą być one dotkliwe dla zdrowia.

Używanie słuchawek bezprzewodowych może uszkadzać mózg i nie tylko.

Słuchawki bezprzewodowe spełniają swoją funkcję dzięki falom elektromagnetycznym, które wpływają negatywnie na komórki mózgu. Dzieje się tak dlatego, że słuchawki, szczególnie te, które znajdują się wewnątrz ucha, emitują sygnał bezpośrednio wewnątrz głowy. Niestety impulsy emitowane przez Bluetooth i telefony komórkowe mogą uszkadzać ludzkie komórki. Dochodzi m.in. do uszkodzenia neuronów oraz do nieodwracalnych uszkodzeń DNA, co zwiększa ryzyko nowotworu. Badania wykazały również, że jest związek pomiędzy ekspozycją na fale elektromagnetyczne a zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD. Poza tym długotrwałe używanie słuchawek przyczynia się do spadku koncentracji uwagi- szczególnie u dzieci, a także powoduje bóle głowy.

Zatkane ucho i szumy uszne skutkami długotrwałego używania słuchawek.

Powodów zatkanego ucha może być wiele- należą do nich np. przebyte infekcje zatok, gardła lub katar. Czasem przyczyną uczucia zatkanego ucha jest korek woszczynowy, czyli nagromadzenie się wydzieliny gruczołów łojowych skóry przewodu słuchowego zewnętrznego. Szumy uszne i zatkane ucho mogą być przyczyną poważniejszych schorzeń, jednak częste używanie słuchawek zbyt długo i zbyt często, prowadzi do pojawienia się tych dolegliwości. Nie wolno bagatelizować tych objawów, szczególnie jeśli po kilku dniach stosowania domowych sposobów, niezauważalna jest żadna poprawa.

Świecowanie uszu jednym ze sposobów na zatkane ucho.

Świecowanie uszu polega na umieszczeniu specjalnej świecy w małżowinie usznej i zapaleniu jej. Leżąc na boku ze świecą w uchu, trzeba poczekać, aż ta wypali się do końca. Świeca do tego zabiegu od wewnątrz wyłożona jest blaszką, na której zbiera się nadmiar wydzieliny z ucha. Na świecowanie uszu mogą zdecydować się osoby z problemem szumów usznych, uczuciem zatkanego ucha, a także z bólami i zawrotami głowy. Są to objawy, które nierzadko dotyczą osób użytkujących słuchawki każdego dnia, gdyż wymaga tego charakter wykonywanej pracy. Należy pamiętać, że w przypadku zaburzeń słuchu oraz pogłębiania się szumów usznych i innych objawów, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.