Wypadające i osłabione włosy – jak je wzmocnić?

Włosy każdego dnia narażone są na działanie szkodliwych czynników, które niekorzystnie wpływają na ich kondycję. Ogólny stan zdrowia również nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry, włosów i paznokci. Co więc zrobić, by włosy były piękne i lśniące i jak zapobiec ich wypadaniu?

Dlaczego włosy wypadają?

Człowiek każdego dnia traci od 50 do 100 włosów, bez względu na wiek czy płeć. Problem pojawia się, gdy zauważalne jest wypadanie włosów w nadmiernej ilości. Wpływ na to mogą mieć czynniki takie jak np. częste zabiegi kosmetyczne, podczas których na włosy oddziałują wysokie temperatury. Częste farbowanie, tapirowanie oraz nieodpowiednia fryzura również mogą przyczynić się do wypadania włosów. Kondycja włosów często jest też odzwierciedleniem ogólnego stanu organizmu oraz stylu życia. Wypadanie włosów może też dotykać osoby:

– chorujące na łysienie plackowate lub androgenowe

– cierpiące na grzybicę skóry głowy

– długotrwale przeziębione

– chorujące na anemię i bulimię

– odżywiające się niezdrowo

– stosujące niektóre leki, w tym hormonalne

– żyjące w stanie napięcia nerwowego

Osłabienie organizmu, zła dieta uboga w składniki mineralne, takie jak witamina B czy żelazo, palenie papierosów i nieodpowiednia pielęgnacja to najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Warto wiedzieć, jak zadbać o włosy, nie tylko od zewnątrz.

Jak wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu?

Pierwszym krokiem w walce o zdrowe i mocne włosy jest ich właściwa pielęgnacja. Warto na jakiś czas zrezygnować z zabiegów kosmetycznych, farbowania i narażania włosów na działanie wysokiej temperatury. Zalecane jest też stosowanie odpowiednich kosmetyków, zarówno do włosów, jak i skóry głowy. Kondycję włosów można poprawić stosując preparaty oparte na naturalnych składnikach takich jak zioła, morskie minerały czy oleje (kokosowy, jojoba czy arganowy). Chcąc wzmocnić włosy od środka, warto sięgnąć po preparaty zawierające składniki takie jak biotyna, cynk, skrzyp polny czy selen. Do tego typu produktów zalicza się Skrzypovita, Biotyna Max czy Merz Special. Warto też zadbać o prawidłową dietę, do której należy włączyć produkty bogate w żelazo. Rezygnacja z używek oraz z wysoko przetworzonej żywności także korzystnie wpłynie na kondycję włosów.