Wada wzroku a ochrona oczu przed słońcem – jak to połączyć?

Wada wzroku a ochrona oczu przed słońcem – jak to połączyć

Tradycyjne okulary przeciwsłoneczne są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mają problemów ze wzrokiem. Co, jednak jeśli pojawi się wada, która wymaga noszenia szkieł korekcyjnych? Jak ochronić oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, gdy na nosie tkwią tzw. minusy? Dziś nie jest to problemem. Rozwiązań jest kilka, dlatego każdy okularnik może wybrać to najwygodniejsze dla siebie.

Na początek okulary z nakładkami

Nakładki przeciwsłoneczne na okulary w jednej chwili zmieniają tradycyjne okulary korekcyjne w przeciwsłoneczne, chroniące wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Twoje oprawki wciąż są takie same, jednak szkła zaczynają pełnić dodatkową funkcję. To proste i bardzo wygodne rozwiązanie. Nakładki na okulary najlepiej kupić od razu w komplecie z oprawkami. Akcesorium od tego samego producenta daje pewność idealnego dopasowania.

Do wyboru masz okulary z nakładkami na magnes lub na małe haczyki – metoda montażu to jedno z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania tego dodatku. Dostępne są nakładki gotowe oraz do przycięcia, wiele modeli ma dodatkowo filtr polaryzacyjny, który znacznie poprawia ostrość widzenia, eliminuje odblaski i refleksy oraz poprawia kontrast kolorów. Aby dobrać idealne nakładki, należy zmierzyć oprawy korekcyjne i sugerować się uzyskanym wynikiem.

Korekcyjne przeciwsłoneczne i fotochromy

Jeszcze innym rozwiązaniem dla osób noszących na co dzień okulary jest korzystanie z dwóch par – korekcyjnych oraz korekcyjnych przeciwsłonecznych. Tak naprawdę oba ich typy mają szkła korygujące wadę wzroku. Różnica jest taka, że jedne z nich pełnią dodatkową funkcję: chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Okulary korekcyjne przeciwsłoneczne to wygodne rozwiązanie, ma też jednak swoje minusy. Nosząc je, trzeba zawsze mieć pod ręką regularne okulary korekcyjne. Dzięki temu można w każdej chwili wymienić jedne na drugie – na przykład po wejściu do budynku. To może być niekiedy kłopotliwe.

Innym sposobem zabezpieczenia oczu są okulary fotochromowe. To pomysł dla osób, które najbardziej cenią sobie wygodę. Te szkła pozostają bezbarwne w pomieszczeniach, spełniając funkcję korygującą, na zewnątrz natomiast zabarwiają się na jeden z wybranych kolorów – brązowy, zielony lub żółty. Fotochromy są idealne dla osób z wrażliwymi oczami. Zabezpieczają przed ostrym światłem słonecznym, chronią przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Wzrok męczy się w nich wolniej, a oczy nie łzawią.

A może soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe plus zwykłe okulary przeciwsłoneczne to kolejna propozycja dla osób z wadą wzroku, które chcą chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Niestety nie każdy może się zdecydować na zakładanie soczewek. Istnieje grupa osób z przeciwwskazaniami do ich noszenia. Nie każdy chce też rezygnować z okularów i uczyć się aplikowania „kontaktów”. Warto jednak wiedzieć, że i taka opcja pozostaje do rozważenia – zwłaszcza że obecnie soczewki są już bardzo zaawansowane technologicznie, a część z nich sama w sobie chroni przed promieniowaniem UV.

Uwaga! Zanim zdecydujesz się na noszenie soczewek kontaktowych, wybierz się na badanie wzroku. Warto sprawdzić, czy w Twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań i czy dobrze tolerujesz szkła kontaktowe. Ważna jest też nauka ich zakładania i zdejmowania – pierwsze kroki w tym kierunku poczynisz w gabinecie.

Jak widzisz, wybór opcji dla osób krótkowzrocznych jest naprawdę duży. Nawet z wadą wzroku możesz bez problemu zadbać o ochronę oczu przed promieniowaniem słonecznym. Który wariant wybierzesz? Fotochromy, okulary korekcyjne przeciwsłoneczne, a może nakładki? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Dobierz metodę, która wydaje Ci się najlepsza.

Na początek warto odwiedzić specjalistę, zbadać wzrok i upewnić się, że okulary korekcyjne są dobrze dobrane. Potem można wybrać pasujące nakładki lub zdecydować się na dodatkowe okulary 2w1. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, można korzystać zamiennie z okularów i soczewek kontaktowych. Wybór należy do Ciebie!