Dla posiadaczy ogrodów pokrzywa jest nielubianym chwastem, ponieważ łatwo się rozsiewa oraz trudno usuwa, ze względu na to, że parzy skórę, pozostawiając na niej swędzące i bolesne bąble. Warto jednak wykorzystać świeżą pokrzywę z ogródka do pielęgnacji włosów, skóry i paznokcie.
Pokrzywa ma imponujący skład i wiele zastosowań.
W liściach pokrzywy znajdziemy między innymi witaminy: C, K, E, B2, A oraz minerały takie jak: krzem, magnez, żelazo, wapń, mangan, fosfor, cynk. Pokrzywa zawiera również chlorofil, kwas mrówkowy, foliowy, lecytynę, serotoninę, garbniki i wiele więcej dobroczynnych składników.
Płukanie włosów w naparze ze świeżej pokrzyw poprawia ich kondycję, wzmacnia cebulki, nadaje włosom puszystość i połysk, działa również przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo. Takim naparem można także myć twarz, szczególnie jeśli mamy do czynienia z cerą tłustą i trądzikową. Przemywanie i okłady z liści pokrzywy są stosowane w leczeniu zmian skórnych, ropni, czyraków, trądziku i guzków.
Oprócz korzystnego wpływu na skórę i włosy, pokrzywa ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Jest stosowana w leczeniu schorzeń układu moczowego, cukrzycy, nadciśnienia, bólów stawów. Pokrzywa jest polecana w celu wzmocnienia, odtruwania i oczyszczania organizmu.
Jak używać świeżej pokrzywy?
Maj jest najlepszym miesiącem do zbioru liści, korzeni oraz kłączy pokrzyw. Wtedy posiada najlepsze walory smakowe oraz najwięcej witamin. Aby przygotować napar, wystarczy zaparzyć we wrzątku garść pokrzyw przez około 40 minut, a następnie płukać włosy. Taka płukanka sprawia, że włosy stają się ciemniejsze, zatem jest polecana raczej do ciemnych włosów.
Herbatkę pokrzywową parzy się bardzo podobnie- czubatą łyżeczkę pokrzyw trzeba zalać wrzątkiem. Taki napój można pić codziennie rano, przez jakiś czas, potem należy zrobić przerwę.
Świeża pokrzywa sparzona wrzątkiem przestaje parzyć, zatem można ją śmiało kroić i dodawać do sałatek oraz przyrządzać ją podobnie jak szpinak. Gałązkę świeżej pokrzywy warto dodawać do rosołu i innych zup. Poza tym można z niej robić sok- zmiksować ją w blenderze i odcedzić. Kieliszek takiego soku z pokrzyw można pić każdego dnia po to, aby wzmocnić i oczyścić organizm.
Co robić, gdy nie mamy dostępu do świeżej pokrzywy?
Warto zbierać pokrzywę na przełomie kwietnia, maja i do połowy czerwca oraz ją zasuszyć. Aby prawidłowo suszyć pokrzywę, trzeba ją rozłożyć w przewiewnym i ciemnym miejscu, aż do momentu, gdy stanie się brązowa. Można ją przechowywać, aż do następnej wiosny.
W przypadku, gdy nie mamy dostępu do świeżej lub suszonej pokrzywy należy sięgać po ziołowe herbatki, suplementy na włosy i skórę z pokrzywą oraz szampony do włosów na bazie pokrzywy i innych ziół np. Farmona Herbal Care, Klorane, Vianek Szampon pokrzywowy jest szczególnie polecany dla włosów przetłuszczających się oraz wypadających, ponieważ łagodnie oczyszcza włosy i sprawia, że stają się lekkie, a jednocześnie pełne życia.