Świerzb objawy, przyczyny i leczenie

świerzb

Co to jest świerzb?

Świerzb to plaga skórna wywoływana przez roztocze znane jako Sarcoptes scabiei . Nieleczone te mikroskopijne roztocza mogą żyć na skórze miesiącami. Rozmnażają się na powierzchni skóry, a następnie zagrzebują się w niej i składają jaja. Powoduje to powstawanie swędzącej, czerwonej wysypki na skórze.

Jest ich około 130 milionów przypadki świerzbu na świecie w dowolnym momencie. Chociaż jest to wysoce zaraźliwa choroba, która może łatwo przenosić się z jednej osoby na drugą poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, świerzb nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową.

Inwazja roztoczy może być również przenoszona przez zarażoną odzież lub pościel. Intymny kontakt nie jest konieczny.

Chociaż świerzb może być uciążliwy, zwykle można go skutecznie wyeliminować. Leczenie często polega na przyjmowaniu leków, które zabijają roztocza świerzbu i ich jaja. Ponieważ świerzb jest tak zaraźliwy, lekarze zwykle zalecają leczenie całej grupie osób, które mają częsty kontakt z osobą chorą na świerzb.

Rozpoznanie ukąszeń świerzbu i charakterystycznej czerwonej wysypki może pomóc w szybszym znalezieniu leczenia.

Objawy świerzbu

Po początkowej ekspozycji na świerzb, pojawienie się objawów może zająć do sześciu tygodni. Objawy zwykle rozwijają się szybciej u osób, które wcześniej chorowały na świerzb.

Charakterystyczne objawy świerzbu obejmują wysypkę i intensywne swędzenie, które nasila się w nocy . Ciągłe drapanie zainfekowanego obszaru może powodować rany, które stają się zakażone . W takim przypadku można zalecić dodatkowe leczenie zakażenia skóry antybiotykami.

Typowe strony dotyczące świerzbu u starszych dzieci i dorosłych obejmują:

 • nadgarstek
 • łokieć
 • Pacha
 • sutek
 • penis
 • talia
 • tyłek
 • obszar między palcami

Świerzb u niemowląt i małych dzieci, a czasami bardzo starszych lub z obniżoną odpornością , może obejmować:

 • głowa
 • Twarz
 • szyja
 • ręce
 • podeszwy stóp

Sama wysypka może składać się z drobnych ukąszeń , pokrzywki , guzków pod skórą lub guzków przypominających pryszcze. Czasami na skórze można zobaczyć ślady nory roztocza. Mogą wyglądać jak drobne wypukłe lub odbarwione linie.

Co powoduje świerzb?

Świerzb jest wynikiem inwazji drobnych ośmionogich roztoczy. Te robaki są tak małe, że nie widać ich na skórze, ale z pewnością można zobaczyć ich skutki.

Roztocza zakopią się w górnej warstwie skóry, aby żyć i pożywić. Samice roztocza składają jaja. Twoja skóra zareaguje na roztocza i ich odchody i pojawi się czerwona, swędząca wysypka.

Te roztocza są łatwo przenoszone między ludźmi. Bezpośredni kontakt skóry ze skórą jest najczęstszym sposobem dzielenia się inwazją. Roztocza mogą również rozprzestrzeniać się przez zarażone:

 • meble
 • ubranie
 • pościel

W obiektach, w których ludzie żyją w bliskim kontakcie, często dochodzi do łatwego rozprzestrzeniania się infestacji. Mogą to być domy opieki lub placówki opieki długoterminowej.

Leczenie świerzbu

Leczenie świerzbu zwykle polega na pozbyciu się inwazji za pomocą maści, kremów i balsamów na receptę, które można nakładać bezpośrednio na skórę. Dostępne są również leki doustne.

Twój lekarz prawdopodobnie poinstruuje Cię, abyś stosował lek na noc, kiedy roztocza są najbardziej aktywne. Konieczne może być leczenie całej skóry od szyi w dół. Lek można zmyć następnego dnia rano.

Upewnij się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarza. Może być konieczne powtórzenie leczenia miejscowego w ciągu siedmiu dni.

Niektóre popularne leki stosowane w leczeniu świerzbu obejmują:

 • 5-procentowy krem ​​z permetryną
 • 25-procentowy balsam z benzoesanem benzylu
 • Maść siarkowa 10%
 • 10-procentowy krem ​​krotamitonowy
 • 1 procent balsamu lindanowego

Twój lekarz może również przepisać dodatkowe leki, które pomogą złagodzić niektóre uciążliwe objawy związane ze świerzbem. Te leki obejmują:

 • leki przeciwhistaminowe, takie jak Benadryl (difenhydramina) lub balsam pramoksyny, aby pomóc kontrolować swędzenie
 • antybiotyki, które zabijają wszelkie infekcje, które rozwijają się w wyniku ciągłego drapania skóry
 • kremy steroidowe łagodzące obrzęki i swędzenie

Bardziej agresywne leczenie może być potrzebne w przypadku ciężkiego lub rozległego świerzbu. Tabletkę doustną zwaną iwermektyną (Stromectol) można podawać osobom, które:

 • nie widzę poprawy objawów po początkowym leczeniu
 • mają świerzb w strupach
 • mają świerzb, który pokrywa większość ciała

Siarka jest składnikiem stosowanym w wielu lekach na świerzb na receptę. Możesz także kupić siarkę bez recepty i używać jej jako mydła, maści, szamponu lub płynu do leczenia świerzbu.

Należy jednak pamiętać, że żadne dostępne bez recepty metody leczenia świerzbu nie zostały zatwierdzone przez FDA

W pierwszym tygodniu leczenia może się wydawać, że objawy nasilają się. Jednak po pierwszym tygodniu zaczniesz odczuwać mniejsze swędzenie i powinieneś być całkowicie wyleczony do czwartego tygodnia leczenia.

Skóra, która nie zagoiła się w ciągu miesiąca, może nadal być zaatakowana przez roztocza świerzbu. Należy pamiętać, że „świąd świerzbowy” może trwać do jednego miesiąca.

Jeśli po czterech tygodniach leczenia objawy utrzymują się, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Naturalne leczenie świerzbu

Niektóre tradycyjne metody leczenia świerzbu mogą powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak pieczenie skóry, zaczerwienienie, obrzęk, a nawet drętwienie lub mrowienie. Chociaż są one zazwyczaj tymczasowe, mogą być niewygodne.

Typowe naturalne metody leczenia świerzbu obejmują:

Olejek z drzewa herbacianego

Małe badania pokazują, że olejek z drzewa herbacianego może leczyć świerzb, jednocześnie łagodząc swędzenie i pomagając wyeliminować wysypkę. Jednak nie będzie działać dobrze na roztocza, które są zagrzebane w twojej skórze.

Aloes

Żel ten jest znany ze swojej zdolności do łagodzenia podrażnień i pieczenia skóry, ale małe badanie wykazało, że aloes był tak samo skuteczny jak lek na receptę w leczeniu świerzbu. Tylko pamiętaj, aby kupić czysty aloes , a nie produkt na bazie aloesu.

Krem z kapsaicyną

Chociaż nie zabije roztoczy, kremy z kapsaicyną z papryki cayenne mogą złagodzić ból i swędzenie, zmniejszając wrażliwość skóry na uciążliwe ukąszenia i robaki.

Olejki eteryczne

Olejek goździkowy jest naturalnym środkiem zabijającym owady, więc w jego obecności roztocza mogą umrzeć. Inne olejki eteryczne , w tym lawenda, trawa cytrynowa i gałka muszkatołowa, mogą przynieść korzyści w leczeniu świerzbu.

Mydła

Aktywne składniki kory, liści i nasion neem mogą zabijać roztocza wywołujące świerzb. Mydła, kremy i olejki wykonane z ekstraktu z drzewa mogą pomóc zadać śmiertelny cios roztoczom.

Domowe środki na świerzb są obiecujące zarówno w łagodzeniu objawów infekcji, jak i zabijaniu roztoczy, które powodują nieprzyjemne objawy. Dowiedz się więcej o tych naturalnych metodach leczenia świerzbu, aby zdecydować, czy jest dla Ciebie odpowiedni.