Stres i zaburzenia snu – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Napięcie nerwowe może pojawiać się nagle, w sytuacjach stresowych. Długotrwały stres może prowadzić do wyniszczenia i osłabienia organizmu oraz poważnych problemów ze zdrowiem. Warto poznać przyczyny i objawy napięcia nerwowego i wiedzieć jak im zapobiegać oraz jak je leczyć.

Przyczyny i objawy napięcia nerwowego

Napięcie nerwowe często pojawia się u osób żyjących w biegu. Zbyt dużo obowiązków, problemy w pracy czy problemy finansowe przyczyniają się do pojawienia się objawów stresu. Można do nich zaliczyć:

– problemy z koncentracją

– zaburzenia snu

– osłabienie organizmu

– częste infekcje organizmu

– duszności i bóle klatki piersiowej

– bóle stawów i mięśni

– nadmierne pocenie się

– problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, nudności i wymioty

Kortyzol, tzw. hormon stresu, odpowiada za przyspieszoną akcję serca czy wzrost ciśnienia. Gdy człowiek narażony jest na długotrwały stres, organizm wydziela duże ilości kortyzolu. Życie w stanie napięcia nerwowego może też wynikać z chorób, takich jak depresja czy nerwica. Nadczynność tarczycy także może przyczyniać się do stanów napięcia nerwowego. Nie należy bagatelizować tego typu objawów, ponieważ życie w stresie negatywne odbija się na pracy całego organizmu. Ciągła nerwowość, problemy z zasypianiem, bóle i osłabienie koncentracji przyczyniają się do obniżenia komfortu życia, a brak odpowiedniego leczenia może przyczynić się do rozwoju chorób i pogorszenia stanu zdrowia.

Jak radzić sobie ze stresem?

W niektórych przypadkach wystarczy wyeliminowanie stresujących czynników, takich jak praca czy zbyt dużo obowiązków. Należy też zadbać o prawidłowy sen, ponieważ organizm, który nie ma zapewnionej odpowiedniej dawki odpoczynku, nie będzie dobrze funkcjonować. Przy zaburzeniach snu warto sięgnąć po zioła i suplementy diety o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypanie. Do tego typu preparatów można zaliczyć środki takie jak Persen, Neospasmina czy Nervomix. Ich skład oparty jest o naturalne produkty, takiej jak głóg i korzenie kozłka lekarskiego, które znane są jako środek wyciszający organizm w stanach lekkiego napięcia nerwowego. Inne naturalne substancje, które zalecane są osobom borykającym się ze stresem, to melisa, arcydzięgiel i chmiel. Warto nawet kilka razy w ciągu dnia przygotowywać ziołowe napary, które pomogą się uspokoić i ułatwią zasypianie. Na walkę ze stresem polecana jest też aktywność fizyczna, podczas której organizm wydziela endorfiny.