Sól fizjologiczna do oka – jakie ma właściwości i kiedy warto jej użyć?

Sól fizjologiczna ma wiele właściwości i zastosowań. Bardzo często używa się jej do higieny oka. Jest to środek bezpieczny i niewywołujący podrażnień, dlatego bez obaw można jej też używać u dzieci. Czym tak naprawdę jest sól fizjologiczna i w jakich przypadkach warto po nią sięgnąć?

Sól fizjologiczna do oka – właściwości

Popularny i znany od lat środek, używany przede wszystkim do przemywania oczu dzieciom. Sól fizjologiczna do oka to roztwór chlorku sodu, który jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego organizmu i nie powoduje podrażnień. Soli używa się przede wszystkim jako środka nawilżającego śluzówkę. Roztwór używany jest także do łagodzenia stanów zapalnych oraz do oczyszczania oczu. Sól fizjologiczna do oka oraz do przygotowania inhalacji dostępna jest w aptekach w postaci wygodnych w zastosowaniu ampułek o pojemności 5 lub 10ml. Preparaty dostępne w aptekach są sterylne i nie zawierają niebezpiecznych dla organizmu składników, dzięki czemu można je stosować bez obawy o podrażnienie.

Zastosowanie soli fizjologicznej do oka

Choroby oczu objawiają się w różny sposób. Uczucie suchości, szczypanie, problemy z widzeniem czy zaczerwienienie to objawy, które mogą sugerować choroby spojówek lub świadczyć o niewystarczającym nawilżeniu gałki ocznej. Roztwór soli może być bez obaw stosowany nie tylko do higieny oczu, ale także w przypadku wspomnianych stanów zapalnych czy suchości oczu. Sól fizjologiczna do oka sprawdzi się przede wszystkim:

– przy usuwaniu ciała obcego z oka

– przy przemywaniu oczu

– jako środek łagodzący stany zapalne spojówek

– do nawilżenia oka, gdy gałka oczna jest nadmiernie wysuszona

Sól fizjologiczna do oka zakraplana jest do worka spojówkowego. Wystarczy odchylić głowę do tyłu, spojrzeć w górę i zaaplikować dwie, trzy krople do oka. W przypadku przemywania oka, używa się gazy nasączonej roztworem soli fizjologicznej. Taki sposób polecany jest do przemywania oczu dzieciom. W przypadku infekcji oka należy za każdym razem zmieniać wacik do przemywania, aby nie rozprzestrzeniać zarazków. Zanim sól fizjologiczna do oka zostanie zaaplikowana na gazik lub bezpośrednio na gałkę oczną, należy dokładnie umyć ręce.