Skutki siedzącego trybu życia, o których za mało się mówi

Najczęstszymi skutkami mało aktywnego trybu życia są cukrzyca, otyłość, czy choroby układu krążenia. Trochę mniejszą uwagę zwraca się na fakt pojawiania się hemoroidów, dysfunkcji mięśni dna miednicy oraz utrudnionej pracy narządów wewnętrznych.

Dlaczego narządy wewnętrzne i mięśnie cierpią z powodu siedzącego trybu życia?

Przebywając długi czas w pozycji siedzącej narządy wewnętrzne takie jak: przepona, jelita, wątroba i inne są uciskane, a to powoduje ich gorszą pracę. Podczas ruchu narządy wewnętrzne są stymulowane do pracy przez mięśnie, a gdy ruchu jest bardzo mało, brakuje tego pobudzenia. Ucisk na przeponę podczas siedzenia sprawia, że oddech staje się płytszy, a co za tym idzie do mózgu i do innych tkanek dociera mniej tlenu.

Podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej mięśnie dna miednicy niemal nie pracują, a to prowadzi do ich dysfunkcji. Mięśnie te odpowiadają za sprawność kobiet w okresie ciąży i po ciąży, a u panów za nietrzymanie moczu, które staje się coraz częstszą przypadłością w starszym wieku. Z powodu wielu negatywnych skutków pozostawania w pozycji siedzącej, pracownicy biurowi, czy zawodowi kierowcy są szczególnie zachęcani do aktywności fizycznej poprzez dofinansowanie im zajęć ruchowych przez pracodawcę.

Hemoroidy są skutkiem mało aktywnego trybu życia.

Hemoroidy są wstydliwym problemem, który dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn w dorosłym wieku. Są wynikiem przewlekłych zaparć, nieodpowiednią dietą oraz w dużym stopniu mało aktywnym trybem życia. Guzki krwawnicze, inaczej zwane hemoroidami służą do uszczelnienia odbytu, lecz problem zaczyna się, gdy guzki krwawnicze są rozciągnięte i za bardzo wypełniają się krwią. Na hemoroidy cierpią najczęściej osoby, które przyjmują zbyt dużo kalorii, w stosunku do tego ile potrzebują, prowadząc siedzący tryb życia. Ucisk na naczynia krwionośne oraz zalegające masy kałowe w jelitach, prowadzą do trudności z oddawaniem stolca, a to powoduje pojawianie się hemoroidów.

Maść na hemoroidy złagodzi objawy, lecz nie zlikwiduje przyczyny problemu.

O ile w początkowej fazie hemoroidy niekiedy nie powodują bólu, może jednak towarzyszyć swędzenie i dyskomfort podczas siedzenia. Nie wolno lekceważyć tego problemu i w pierwszej kolejności sięgnąć po maść na hemoroidy lub czopki, które znieczulają bolesne miejsca oraz działają antybakteryjnie i ściągająco. Jednak stosując jedynie maść na hemoroidy, nie pozbędziemy się tego problemu w przyszłości, jeśli nie zmienimy stylu życia. Podstawą jest dieta bogata w błonnik oraz picie dużych ilości wody. Aby jelita mogły pracować bez zarzutu, konieczny jest również ruch, szczególnie gdy praca wymaga siedzenia w jednym miejscu przez kilka godzin. Wystarczy wybrać sobie jakąś aktywność np. marsz, pływanie lub fitness i uprawiać ją regularnie 2, lub 3 razy w tygodniu. Poprawa przemiany materii i lepsze samopoczucie powinny być zauważalne już po kilku tygodniach.