Oczyszczanie organizmu z toksyn

Ogólny stan całego organizmu czy stan jednego narządu i tkanki określa stopień ich zabrudzenia różnymi substancjami, które są bardzo smakowitą pożywką dla pasożytów.

Dlatego oczyszczenie całego organizmu jest takie ważne. Jeżeli oczyścimy organizm z nagromadzonych toksyn pozbawimy pasożyty ich pokarmu.
“Bez oczyszczenia organizmu, nie ma zdrowia i leczenia” Hipokrates
Nie podlega dyskusji fakt, że nasze organizmy przeciążone są licznymi, obcymi, a niekiedy nawet trującymi substancjami.

Co to są toksyny?

Literatura naukowa definiuje toksynę jako „truciznę, która po wchłonięciu do organizmu lub wytworzeniu w organizmie, powoduje zaburzenia jego funkcji lub śmierć.

Efektem nagromadzenia związków toksycznych jest zaburzenie równowagi wewnętrznej organizmu, któremu towarzyszą takie objawy jak:

  • ogólne przemęczenie,
  • obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej,
  • złe samopoczucie,
  • zaburzenie koncentracji,
  • bóle głowy,
  • choroby skóry,
  • nieprzyjemny zapach ciała,
  • obniżenie odporności.

Ponadto uważa się, że większość chorób układu nerwowego oraz nowotworów rozwija się pod wpływem toksycznych związków obecnych w środowisku otaczającym człowieka.

Niestety toksyny znajdują się w najbliższym otoczeniu człowieka: w wodzie, glebie i żywności. Szkodliwe substancje chemiczne wnikają do organizmu przez skórę, płuca, układ pokarmowy. Każdy z nas jest narażony na wpływ szkodliwych substancji, które znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu

Samo przebywanie w środowisku wielkomiejskim niesie ze sobą niebezpieczeństwo wchłonięcia przez nasze ciało trucizn cywilizacyjnych.
Kolejnym elementem bardzo bogatym w liczne trucizny jest pokarm. Mimo tak wielu narażeń śmiertelność wśród nas nie zwiększa się, a nawet rośnie długość życia. Ludzie w dalszym ciągu się rozmnażają. Wielu z nas dożywa zaawansowanego wieku w dobrym zdrowiu. W związku z tym, jakie jest wytłumaczenie tego paradoksu: z jednej strony tysiące trucizn, z drugiej – wydłużenie lat życia. Okazuje się, że nie jest łatwo zniszczyć takiego tworu natury, jakim jest człowiek. Przez miliony lat trwania życia na Ziemi wykształciły się mechanizmy obronne, które chronią nas przed gromadzeniem się trucizn.

Jak organizm radzi sobie z truciznami w organizmie?

Ludzki organizm potrafi na szczęście unieszkodliwiać i wydalać wiele szkodliwych substancji. Gdyby było inaczej i gromadzilibyśmy w sobie wszystko to, co zjemy i to, co przedostaje się drogą układu oddechowego, nie mielibyśmy szans na 40 lat.

Organizm każdego człowieka posiada trzy główne kanały oczyszczania ze śluzówki, substancji smolistych i innych “brudów”, które niszczą nasze zdrowie. Są nimi:

  • jelito grube,
  • wątroba,
  • nerki.

Proces unieszkodliwiania toksyn rozpoczyna się już w samych jelitach. Te,przedostaną się do krwiobiegu, trafiają do wątroby. Wątroba jest największą specjalistką od detoksykacji. Unieszkodliwia trucizny, wiążąc je z białkami lub innymi związkami organicznymi. Powstają w wyniku tych reakcji nietoksyczne związki, które poprzez krew przenoszone są do nerek, a stąd wydalane z moczem. Gdyby w ten sposób można było wyeliminować wszystkie trucizny, byłoby idealnie. Niestety, tak nie jest.

W silnie skażonym środowisku, „bogatym” w coraz bardziej wymyślne związki chemiczne, organizm zaczyna się gubić. Nasza wątroba doskonale daje sobie radę z prostymi truciznami i ewentualnie z truciznami bardziej złożonymi, ale występującymi w niewielkich ilościach.

Trucizny emitowane np. przez przemysł powodują, że niekiedy nasz organizm, chcąc je zwalczyć, wytwarza jeszcze silniejsze związki, które w efekcie prowadzą do samouszkodzenia narządów (nerek, wątroby).

Na podstawie wielu badań określono siedem stopni zanieczyszczenia organizmu:

  • Pierwszy stopień: Kiedy człowiek zdrowy z wyglądu zaczyna odczuwać ciągłe zmęczenie.
  • Drugi stopień: Oprócz ciągłego zmęczenia dochodzą bóle głowy i łamanie w kościach całego ciała.
  • Trzeci stopień: Pojawiają się wszelkiego rodzaju alergie.
  • Czwarty stopień: Pojawiają się guzy,kamienie, torbiele,nadwaga.
  • Piąty stopień: Dochodzi do deformacji organów wewnętrznych, kości i stawów.
  • Szósty stopień: Pojawiają się organiczne choroby układu nerwowego.
  • Siódmy stopień: Dochodzi do rozkładu komórek i organów, który powoduje tworzenie się chorób nowotworowych.

Na podstawie tych wyjaśnień, każdy może łatwo określić stopień zanieczyszczenia swojego organizmu.

Gdzie gromadzą się toksyny w organizmie?

Kolejnym problemem są zwiększające się ilości trucizn, które nie zostały „zobojętnione” przez wątrobę i wydalone przez nerki. Trucizny te, niestety, odkładają się w tkankach.
Na przykład:

  • KADM najchętniej odkłada się w jajnikach, wątrobie, nerkach i jądrach. KADM, którego źródłem są, m.in.: dym papierosowy, spaliny samochodowe i odpadki przemysłu elektronicznego, doprowadza do zaburzenia czynności nerek, metabolizmu wapnia, funkcji rozrodczych oraz zmian nowotworowych.
  • OŁÓW, chemicznie podobny do wapnia, zajmuje jego miejsce przede wszystkim w kościach, może być przyczyną postępującej osteoporozy. OŁÓW, który był składnikiem benzyny, nagromadził się wzdłuż szos o dużym nasileniu ruchu. Obecnie benzyna Jest głównie bezołowiowa i niebezpieczeństwo zmalało. Jednak ołów znajduje się, m.in. w niektórych kosmetykach, farbach do włosów, w środkach do polerowania mebli, można go znaleźć nawet w winach. Jego większe stężenie w organizmie działa toksycznie, uszkadzając nerki, wątrobę, szpik kostny i mózg.
  • STRONT gromadzi się w kościach;
  • metale ciężkie najchętniej lokują się w tkance tłuszczowej (komórkach tłuszczowych); toksyczne związki chemiczne często gromadzą się również w innych narządach wewnętrznych, doprowadzając do procesów przedwczesnego starzenia komórek.

I tu dochodzimy do podstawowych pytań: Czy łatwo jest pozbyć się trujących związków nagromadzonych w naszych kościach, wątrobie itp.?

Oczywiście, nie jest łatwo. Czas potrzebny organizmowi na pozbycie się choć części toksyn jest niekiedy bardzo długi.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

W jaki sposób można przyspieszyć procesy detoksykacyjne?

SPRAWNE JELITA

Do jelita grubego dostaje się wszystko co nie zdążyło zostać wessane w jelicie cienkim, głównie woda i resztki niestrawionego pokarmu. Do jelita grubego dostaje się sporo substancji organicznych a także produkty gnicia bakteryjnego. Jeżeli mamy problem z codziennym wypróżnianiem czyli cierpimy na zaparcia masa kałowa zatruwa nasz organizm. Jelita są zatkane kamieniami kałowymi często są one już zagrzybione.
Oczyszczanie organizmu z toksyn należy więc zacząć od jelit, aby przywrócić w pełni funkcjonowanie kanałów wydalniczych.

ODTRUWANIE WĄTROBY

Wątroba jest drugim bardzo ważnym narządem spełniającym ponad 50 czynności w naszym organizmie, niezbędnych do regulowania prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych. Ma oa również znaczący wpływ na umysłową i emocjonalną równowagę,, fizyczne dobre samopoczucie i długośc życia. Dominujące znaczenie mają trzy grupy czynnościowe wątroby: odtruwająca, metaboliczna i krążeniowa.Prawidłowe funkcjonowanie wątroby uzależnione jest od poprawnej pracy nerek.

CaliVita International posiada w swojej ofercie produkt służący usuwaniu toksyn przez wątrobę:

Liver Aid – Wskazania do stosowania:w schorzeniach wątroby wywołanych zmianami czynnościowymi miąższu wątroby, osłabieniem jej mechanizmów odtruwających i niedostatecznym wytwarzaniem żółci, w stanach skurczowych i zapalnych dróg żółciowych

Liver Aid posiada właściwości oczyszczające, odtruwające, przeciwbakteryjne, działa antywirusowo i przeciwgrzybiczno. Likwiduje stany zapalne wątroby i woreczka żółciowego, ponadto działa ściągająco oraz żółcio – i moczopędnie, poprawia trawienie. Odtruwa wątrobę, obniża poziom cholesterolu, wykazuje działanie rozkurczowe i zwiększa przepływ żółci w drogach żółciowych. Przyspiesza procesy syntezy białek przyczyniając się tym samym do szybszej regeneracji nowych komórek wątroby.

ODTRUWANIE NEREK

NERKI są parzystym narządem spełniającym trzy czynności: wewnątrzwydzielniczą (m.in. wydzielanie enzymu reniny),
regulacyjną (wydalanie nadmiaru niektórych mAk stancji przyjętych w pokarmach dla zachowania homeostazy ustroju i równowagi jswasowo-zasadowej),
wydalniczą (usuwanie z moczem końcowych produktów przemiany materii oraz substancji obcych, leków, itp.).

Człowiek dorosły wydala dziennie do 2000 ml moczu i wraz z nim to wszystko, co jest dla organizmu zbędne i szkodliwe. W stanach chorobowych nerek może nastąpić zwiększenie do ponad 2500 ml/dz. ilości oddawanego moczu (polyuria — wielomocz), lub zmniejszenie poniżej 500 ml/dz. (oligu-ria — skąpomocz), a nawet poniżej 100 ml/dz. (anuria — bezmocz).
Wygląd moczu obserwowany pod światło w małym naczyniu pozwala na orientacyjne wnioskowanie o stanie nerek. Tak zresztą postępowali lekarze jeszcze na początku XIX w.

Mocz pochodzący od osoby zdrowej powinien być przezroczysty, barwy żółtej do jasnobursztynowej wskutek obecności chromogenów, lekko kwaśny i o swoistym zapachu. Niekiedy mogą się w nim znaleźć pigmenty z pożywienia (np. z owoców zawierających antycyjanozydy) lub z leków (np. antranoidy przeczyszczające).

Mocz mętny może wskazywać na ropomocz (puria), mocz mleczny na wytrącanie się fosforanów w środowisku alkalicznym.

Nerki są więc trzecim ważnym narządem, który odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn dlatego należy okresowo sprawdzać w warunkach domowych, czy ilość wydalanego moczu jest dostateczna, a jego wygląd prawidłowy.

Garlic Caps – dezynfekuje układ moczowy, działa moczopędnie, powstrzymuje wzrost kamieni nerkowych oraz kamieni woreczka żółciowego, oczyszcza nerki z piasku i zapobiega kamicy nerkowej, pobudza pracę nerek.

Pierwsza zasada: gdy zamierzamy „oczyścić” swój organizm, nie róbmy tego za pomocą głodówek! Mechanizmy naprawcze, detoksykacyjne, wydalnicze i wydzielnicze działają tylko wtedy sprawnie, kiedy zaopatrywane są w odpowiednią ilość energii – pożywienia! Wątroba sprawnie oczyszcza organizm tylko wtedy, gdy ma zapas glikogenu. Głodując, powodujemy, że organizm wykorzystuje glikogen do produkcji energii, zamiast glukozy. Zmniejszająca się w ten sposób ilość glikogenu powoduje upośledzenie funkcji komórek wątrobowych i tym samym zmniejszenie zdolności detoksykacyjnych. Gdy kontynuujemy głodówkę w celu dalszego odtrucia organizmu, czeka nas kolejna niespodzianka. Kurczące się zapasy glikogenu powodują, że organizm sięga do kolejnych zapasów energetycznych – tłuszczu. I w tym momencie dochodzi do szokującej już niespodzianki.

Wraz z tłuszczem uwalniane zostają nawet najbardziej toksyczne związki. Pojawiająca się gwałtownie duża ilość toksyn w krwioobiegu nie jest unieszkodliwiana przez komórki wątroby, bo nie ma glikogenu.

Cóż więc się dzieje z truciznami? Odkładają się w innych tkankach, niejednokrotnie powodując ich uszkodzenie.
Innym błędem, dość często popełnianym, jest stosowanie tzw. diet jednoimiennych. Dieta polega wtedy na spożywaniu np. samych bananów, jabłek itp. Przed samodzielnym stosowaniem tego typu sposobu detoksykacji też bym przestrzegała. W trakcie stosowania takich diet dochodzi do zjawisk, które mogą nasilać zatrucie organizmu toksynami. Dla przykładu: jabłka zawierają dużo pektyn. Pektyny bardzo silnie wiążą ołów, czyli będąc na jednoimiennej diecie jabłkowej, możemy zwiększyć nawet kilkakrotnie stężenie ołowiu w organizmie. Źle skomponowana dieta „odtruwająca”, pozbawiona niezbędnych do życia elementów, może tylko i wyłącznie pogłębić zatrucie organizmu.

Brak w pożywieniu żelaza, selenu, cynku czy wapnia sprzyja odkładaniu się metali ciężkich w tkankach. Gdy zaczyna brakować w wątrobie wapnia, odkłada się aż 16 razy więcej kadmu i ołowiu niż w warunkach prawidłowej diety.
Niektórzy zalecają kilku- lub kilkunastodniowe terapie z dużą ilością wody. Tłumacząc, że nastąpi w ten sposób wypłukanie toksyn z organizmu. Wystarczy tylko trochę pomyśleć, by stwierdzić, że jest to niemożliwe. Nie sposób bowiem wypłukać wodą związków chemicznych, zawartych np. w tkance tłuszczowej czy wątrobie.