Niemowlę płacze i jest niespokojne- jakie mogą być powody?

Gdy niemowlę płacze i rodzice mają trudności z uspokojeniem go, nie warto wpadać w panikę, lecz trzeba być czujnym. Mogą to być problemy z trawieniem lub potrzeba bliskości z rodzicami. Jeśli pojawi się gorączka, może to być pierwszy objaw infekcji, której nie wolno lekceważyć i zgłosić się do pediatry.

Małe dzieci płaczem komunikują się ze światem.

Płacz dziecka jest trudny do zrozumienia tym bardziej, jeśli maluch jest najedzony, ma suchą pieluchę i nie wygląda na to, że jest chory. Przez pierwsze kilka miesięcy życia noworodek może być niespokojny i płakać, ponieważ wciąż rozwija się u niego układ trawienny. Czasem może boleć go brzuszek lub rozpoczęły się kolki. Niepokój i nerwowość u niemowlęcia może być również wynikiem nadmiernej ilości odbieranych przez niego bodźców. Aby temu zapobiec, najlepiej ograniczyć ilość osób, która jednorazowo przebywa przy dziecku. Niektóre niemowlęta mają wrodzoną skłonność do nadpobudliwości psychoruchowej, a objawia się to najczęściej trudnościami w zaadaptowaniu się do nowego otoczenia. Na szczęście po kilku miesiącach ten problem mija, a do tego czasu rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i otoczyć malucha szczególną troską i czułością.

Niepokój, płacz i gorączka- może to zapalenie pęcherza u dziecka?

Gdy pojawia się gorączka, wymioty, a dziecko przy tym jest niespokojne, płaczliwe, marudne może to oznaczać zapalenie pęcherza. Brak apetytu, osłabienie i senność to również symptomy mogące świadczyć o infekcji pęcherza. Niekiedy można zaobserwować jedynie wysoką gorączkę, a poza tym nie pojawiają się żadne inne objawy, zatem lepiej nie czekać, tylko udać się do lekarza. Aby potwierdzić zapalenie pęcherza u dziecka w wieku niemowlęcym, konieczne jest wykonanie badania moczu. Natomiast zapalenie pęcherza u dziecka kilkuletniego jest nieco łatwiejsze do zdiagnozowania, ponieważ zgłasza ono objawy takie jak: pieczenie i ból podczas oddawania moczu lub ból w podbrzuszu. Poza tym towarzyszy uczucie parcia na pęcherz, częstomocz oraz moczenie się w nocy.

Inne przyczyny niepokoju u niemowląt i małych dzieci.

Niemowlęta i małe dzieci potrzebują dużo uwagi rodziców. Gdy nie czują one zainteresowania i brakuje im czułości, najczęściej wyrażają to płaczem, dlatego rodzice powinni wykazać się cierpliwością i zaspokoić potrzeby malucha, by nie czuło się odrzucone. Dla wielu rodziców jest to trudne, lecz trzeba mieć na uwadze, że wraz z rozwojem dziecka, jego potrzeby się zmieniają, zaczyna zauważać otaczający go świat i potrzebuje coraz mniej przytulania i czuwania rodziców.