Najlepsze niechirurgiczne rozwiązania na wypadanie włosów

Nasze włosy mogą wiele o nas powiedzieć. Niestety dla wielu osób utrata włosów jest coraz poważniejszym problemem. Według American Hair Loss Association 85% mężczyzn i 40% kobiet zgłasza znaczące wypadanie włosów w wieku 50 lat. Dotyczy to również osób młodszych. Podczas gdy łysienie typu męskiego występuje najczęściej u starszych mężczyzn, około 25% młodszych mężczyzn przypomina sobie oznaki wypadania włosów przed ukończeniem 21. roku życia. Gdy jest to tak powszechne, czy jest to niespodzianka, że mężczyźni i kobiety w USA wydają ponad 3,5 miliarda dolarów co roku leczyć wypadanie włosów?

Przeciętny człowiek traci 100 pasm włosów dziennie, co jest naturalne i niezauważalne, ponieważ nowe włosy stale rosną, zastępując te, które wypadły. Prawdziwa utrata włosów występuje, gdy cykl wzrostu włosów jest zakłócany lub gdy mieszek włosowy jest zniszczony lub skurczony. Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może zacząć przerzedzać włosy. Niektóre wypadanie włosów jest tymczasowe i może być spowodowane stresem, zmianami hormonalnymi lub niewłaściwą dietą. Inne wypadanie włosów może być trwałe i może być spowodowane czynnikami środowiskowymi, warunkami zdrowotnymi lub dziedziczeniem. Ponieważ istnieje tak wiele przyczyn wypadania i przerzedzania włosów, nie ma jednego lekarstwa na wszystko. Ale wraz ze wzrostem wskaźnika wypadania włosów prowadzi się coraz więcej badań, które prowadzą do większej liczby rozwiązań, a odbudowa włosów niekoniecznie oznacza, że potrzebujesz operacji. Oto pięć sposobów na promowanie wzrostu włosów bez wchodzenia pod nóż.

PRP

Najbardziej skuteczną i proaktywną niechirurgiczną techniką odbudowy włosów jest osocze bogate w płytki krwi, znane również jako PRP. PRP jest wytwarzany z płytek we własnej krwi pacjenta i po ponownym wstrzyknięciu do skóry głowy może stymulować mieszki włosowe w celu przyspieszenia wzrostu włosów.

Ponieważ PRP wymaga krwi pacjenta, jest bardziej inwazyjna niż inne niechirurgiczne metody leczenia wypadania włosów. Lekarz pobiera niewielką ilość krwi z ramienia pacjenta i przetwarza krew w wirówce, maszynie, która obraca krew z dużą prędkością, aby oddzielić czerwone krwinki od osocza. W ten sposób w osoczu pozostają tylko wzbogacone czynniki wzrostu. PRP jest następnie ostrożnie wstrzykiwany wzdłuż skóry głowy w przerzedzone miejsca. Ogólnie proces ten zajmuje około pół godziny, chociaż zależy to od wielkości leczonych obszarów. Sesje kosztują od 300 do 900 USD każda. Zazwyczaj pierwsze wyniki, które widzą pacjenci, to zmniejszone wypadanie włosów, a następnie odrastanie włosów.

Terapia światłem niskiego poziomu

Terapia światłem niskiego poziomu (LLLT) istnieje już od około dekady, ale nie osiągnęła szumu PRP ani rozpoznania imienia Rogaine lub Propecia. Nazywane również laseroterapią niskiego poziomu, zabiegi takie jak iGrow i iRestore są dostępne dla konsumentów w postaci kasków. LLLT może być dobrą opcją dla osób poszukujących leczenia w domu lub większej elastyczności w ich harmonogramach.

Kask wykorzystuje światła LED, które wytwarzają energię komórkową znaną jako ATP. Zewnętrzna warstwa skóry absorbuje ATP, który promuje wzrost mieszków włosowych, w podobny sposób jak rośliny wykorzystują światło do wzrostu. Podobnie jak bieżąca konserwacja PRP, LLLT wymaga od użytkowników noszenia kasku co drugi dzień przez cztery do sześciu miesięcy, a następnie co dwa tygodnie w celu konserwacji. Kaski LLLT wahają się od około 400 do 600 USD.

Chociaż LLLT jest świetną opcją dla tych, którzy nie chcą inwestować tak dużo jak PRP, nie jest on dla wszystkich. Skuteczność terapii LLT w wypadaniu włosów jest szeroko dyskutowana i niektóre osoby nie widzą z niej rezultatów. Przed dokonaniem pierwszej inwestycji w kask LLLT skonsultuj się ze specjalistą lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby ustalić, czy może to być odpowiednia opcja dla Ciebie.

Rozwiązania tematyczne

Miejscowe rozwiązania są najłatwiejszym i najbardziej nieinwazyjnym sposobem walki z wypadaniem włosów. Istnieją dwa rodzaje, na receptę i bez recepty, i oba są w kilku różnych formatach, takich jak szampon, spray lub pianka. Niezależnie od formatu większość produktów wymaga kilku miesięcy rutynowej aplikacji przed uzyskaniem widocznych rezultatów.

W szczególności w dziedzicznej utracie włosów mieszki włosowe stają się wrażliwe na dihydrotestosteron (DHT), produkt uboczny hormonu testosteronu, który powoduje ich skurcz i zaprzestanie produkcji włosów. Miejscowe rozwiązania, zarówno na receptę, jak i bez recepty, są antyandrogenowe, co oznacza, że działają one w celu zablokowania testosteronu i DHT. Szukając składników blokujących DHT w produktach do stosowania miejscowego, poszukaj ketokonazolu, kwasu salicylowego, pirytionianu cynku i ekstraktu z palmy sabałowej, aby zapewnić skuteczność. Szampony bez recepty często zawierają również aminokwasy i przeciwutleniacze, które promują zdrowy wzrost włosów i zmniejszają uszkodzenia. Naturalne składniki, takie jak biotyna, niacyna, olej z pestek dyni lub olej z rozmarynu mogą być również skuteczne w miejscowych roztworach na porost włosów.

Rogaine jest jednym ze standardowych w branży miejscowych zabiegów na wypadanie włosów i wykorzystuje blokujący DHT związek chemiczny o nazwie Minoxidil. Jest to klinicznie udowodnione, zwłaszcza w przypadku łysienia typu męskiego, i może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety do podtrzymywania włosów i stymulowania ich wzrostu. Minoksydyl ożywia i zwiększa rozmiar mieszków włosowych skurczonych z powodu dziedzicznej utraty włosów i wydłuża naturalny cykl wzrostu włosów dla grubszych i dłuższych włosów.

Ponieważ miejscowe rozwiązania są na ogół oparte na chemikaliach, niektóre osoby zgłaszały działania niepożądane i przeprowadzono ograniczone badania nad wpływem leków odrastających włosy na ciążę i pielęgnację, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek produktów do włosów na bazie chemicznej.

Podobnie jak większość innych niechirurgicznych zabiegów na wypadanie włosów, miejscowe roztwory należy stosować regularnie, zwykle jeden do dwóch razy dziennie, w zależności od produktu. Niestety, jeśli przestaniesz stosować miejscowe rozwiązanie, powrócisz do naturalnego wzorca wypadania włosów. Dotyczy to większości zabiegów niechirurgicznych. Chociaż istnieje wiele rozwiązań, które pomagają spowolnić wypadanie włosów lub zmienić porost włosów, obecnie nie ma rozwiązania, które całkowicie odwróciłoby naturalny przebieg włosów.

Dieta

Nic dziwnego, że Twoja dieta może odegrać ogromną rolę w zdrowiu włosów. Zbilansowana dieta może przyspieszyć wzrost włosów, zmniejszyć ich wypadanie i nadać im piękny, zdrowy połysk. Ważne jest, aby spożywać niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3, omega 6 i białko. Podczas gdy większość Amerykanów spożywa prawie 10-krotną ilość kwasów Omega 6, których potrzebują, zazwyczaj jedzą mniej kwasów Omega 3 niż sugerowano. Kwasy tłuszczowe Omega 3 można znaleźć w produktach takich jak siemię lniane, orzechy włoskie, migdały, czarna fasola, fasola i większość ryb zimnowodnych.

Ponieważ włosy są wykonane z białka, ma to decydujące znaczenie dla ich produkcji. Ludzie, którzy wyeliminowali białko ze swojej diety, zgłosili wyższe wskaźniki wypadania i wypadania włosów, ale przy zwiększonym spożyciu białka ci sami ludzie mogą przestać tracić swoje wartości. Ponadto wykazano, że niektóre witaminy i minerały śladowe, takie jak witaminy B, witamina D, witamina C, kwas foliowy, biotyna, żelazo i magnez, które naturalnie występują w żywności, sprzyjają wzrostowi włosów.

Suplementy

Oprócz witamin i minerałów, które chcesz uwzględnić w swojej diecie, dostępne są również suplementy diety. Zanim zainwestujesz w butelkę, ważne jest, aby ustalić, czy chcesz wesprzeć wzrost włosów, czy zapobiec ich wypadaniu. Podobnie jak dieta, suplementy nie odwrócą już wyrządzonych szkód. Innymi słowy, jeśli masz już cofającą się linię włosów lub łyse plamy, witaminy nie poprawią jej, ale mogą być korzystne, jeśli zostaną połączone z leczeniem farmaceutycznym lub procedurą, taką jak PPR.

Zapobiegawcza pielęgnacja włosów

Oprócz bardziej ukierunkowanych środków można również podjąć ogólne środki ostrożności, aby wspomóc wzrost włosów i nie powodować dalszej utraty włosów:

* Lekko szczotkuj lub wyczesuj włosy od nasady aż po same końce. Szczotkowanie sęków na spodzie włosów może przypadkowo oderwać włosy.

* Szczotkuj lub wyczesuj włosy tylko wtedy, gdy są suche. Mokre włosy są bardziej delikatne i mogą zostać uszkodzone podczas szczotkowania.

* Unikaj stylizacji na gorąco lub gorących narzędzi, takich jak prostownice do włosów, lokówki lub gorące wałki, aby włosy były nawilżone i zdrowe.

* Użyj jedwabnej poszewki na poduszkę zamiast bawełnianej, aby zmniejszyć tarcie i rozdwajanie końcówek w nocy.

* Unikaj ciasnych fryzur, takich jak wysokie kucyki, bułki lub francuskie warkocze.

* Odwiedzaj fryzjerkę, aby regularnie przycinać krawędzie, aby pozbyć się rozdwojonych końcówek.

* Użyj szamponu zaprojektowanego specjalnie do przerzedzania włosów, aby skutecznie oczyścić skórę głowy, utrzymać objętość i promować zatrzymywanie włosów.

* Nawilż włosy głębokimi odżywkami lub naturalnymi olejkami, takimi jak olej kokosowy, oliwa z oliwek lub olej rycynowy.