
Pomimo że wiosna to piękny okres, w którym przyroda budzi się ze snu i częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu, niektórzy nie mogą cieszyć się ładną pogodą ze względu na różne dolegliwości. Uciążliwe objawy pojawiają się najczęściej tuż po zimie i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Zmęczenie wiosenne- jak sobie z nim radzić?
Niestety po zimie bardzo często pojawiają się objawy takie jak: senność, brak energii do życia, rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją, a dotyczy to nawet 60% Polaków. Dzieje się tak dlatego, że nie tylko zmienia się pogoda, ale również w organizmie zachodzą pewne zmiany, m.in. wzrasta tętno, zmienia się poziom hormonów oraz częstość oddychania. Takie zmiany trwają zazwyczaj kilka tygodni i są dla wielu ludzi bardzo uciążliwe, czasem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Aby się z tym uporać, należy zmienić dietę na lżejszą i uzupełnić posiłki w sezonowe warzywa i owoce oraz spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu. Uzupełnianie witamin i minerałów wczesną wiosną jest kluczowe, by jak najlepiej przetrwać okres przesilenia wiosennego.
Wiosną rozpoczyna się sezon na katar alergiczny i łzawienie oczu.
Niestety nie tylko zmiana pory roku negatywnie na samopoczucie. Dla astmatyków i alergików wiosna jest najtrudniejszą porą roku, ponieważ już w marcu, a nawet w lutym zaczynają kwitnąć drzewa i krzewy. Od tej pory przez kilka kolejnych miesięcy towarzyszą objawy takie jak: katar, łzawienie oczu, świąd nosa i oczu, a czasem także kaszel i duszności. Katar alergiczny oraz wszystkie inne objawy alergii są bardzo uciążliwe i są jeszcze bardziej uciążliwe niż zwykłe przesilenie wiosenne. Aby złagodzić objawy, alergia powinna być leczona pod okiem specjalisty, a także konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Ważne jest, by alergicy nie przebywali na zewnątrz, w pełnym słońcu, ponieważ wtedy pylenie roślin osiąga najwyższe stężenia. Po przyjściu do domu należy zmienić ubranie, wziąć prysznic, a także umyć włosy, aby pozbyć się wszystkich pyłków. Dzięki temu katar alergiczny, czy łzawienie oczu będą mniejsze. Poza tym zalecane jest spożywanie dużych ilości sezonowych warzyw i owoców, które są najcenniejszym źródłem witamin, m.in. witaminy C, która wspiera odporność.
Choroba wrzodowa i schorzenia kardiologiczne również odzywają się wiosną.
Dla osób borykających się na co dzień z chorobami sercowo- naczyniowymi wiosna to szczególnie niebezpieczna pora roku. Czynniki, jakie wpływają na zwiększone ryzyko zawałów serca i innych incydentów ze strony układu krążenia są to: wahania temperatur, ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza. Aby chronić serce, lepiej w tym czasie unikać wysiłku i regularnie mierzyć ciśnienie. Choroba wrzodowa odzywa się akurat wiosną, ponieważ wtedy szczególnie aktywne są bakterie Helicobacter pylori. Dlatego wiosną warto zmienić dietę na lżejszą, czyli unikać potraw tłustych, smażonych, słodyczy, kawy, alkoholu, ostrych przypraw, marynat i kiszonek.