
Problem z uporczywym trądzikiem dotyczy wielu mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Walka z nim nie jest łatwa, lecz można ją wygrać. Z pewnością dużo mniej wiedzy na temat zwalczania trądziku mają osoby, które na co dzień mają piękną cerę, a czasem pojawiają się pojedyncze wypryski.
Czy można w szybki sposób pozbyć się pryszcza?
Gdy na środku twarzy pojawia się ogromny pryszcz, jest kilka sposobów, aby się go pozbyć, a przynajmniej sprawić, by stał się mniej widoczny. Można to zrobić za pomocą produktów, które są w każdym domu, np. wykorzystując cynamon. Wystarczy pół łyżeczki cynamonu rozrobić z nie wielką ilością wody oraz nałożyć punktowo na zmianę trądzikową. Taka pasta cynamonowa powinna pozostać na twarzy minimum pół godziny, a znacznie lepsze efekty można uzyskać, pozostawiając ją na noc. Pryszcz zostanie wysuszony, a dzięki temu mniej widoczny.
Mikstura z kurkumy, jogurtu naturalnego i małej ilości wody również wysusza zmiany skórne, z tym że trzeba pamiętać, że kurkuma silnie zabarwia skórę, więc trzeba ją dobrze umyć żelem do twarzy. Produkty takie jak: pasta do zębów, olejek z drzewa herbacianego można używać bezpośrednio na skórę punktowo, bez uprzedniego rozcieńczania.
Czego nie wolno robić, chcąc pozbyć się pryszcza?
Trzeba pamiętać, że nie wolno wyciskać pryszczy, ponieważ powoduje to roznoszenie się bakterii i pojawianie się większej ilości zmian trądzikowych, a co za tym idzie, uzyskujemy efekt odwrotny do zamierzonego. Poza tym wyciskanie pryszczy zwiększa ryzyko pozostawiania blizn oraz przebarwień. Gdy wyprysk pojawia się w okolicach ust, może to być opryszczka wargowa, czyli zmiana wywołana działaniem wirusa Herpex Simples Virus. Aby opryszczka zaczęła goić się szybciej, również można zastosować domowe sposoby np. pastę do zębów, lecz postępowanie będzie nieco inne, niż w przypadku zwykłego pryszcza.
Plastry na opryszczkę pomogą zwalczyć niechcianego wirusa.
W przypadku pojawienia się opryszczki lepiej zrezygnować z pasty cynamonowej na rzecz papki z sody oczyszczonej, ponieważ ta pierwsza może podrażnić skórę. Soda oczyszczona zmieszana z niewielką ilością wody przyśpieszy gojenie się opryszczki, podobnie jak pasta cynkowa, która zasusza opryszczkę i jest bezpieczna dla dzieci i dla kobiet w ciąży.
Kolejnym domowym sposobem na opryszczkę jest mikstura z rozdrobnionego czosnku, kilku kropel cebuli i miodu. Są to produkty bezpieczne, które mają silne działanie przeciwwirusowe. Warto dodać również odrobinę tranu lub oliwy z oliwek, ponieważ zawierają przeciwzapalne kwasy omega- 3 i witaminy wspomagające regenerację naskórka.
Do walki z opryszczką polecane są plastry na opryszczkę, które wspomagają walkę z wirusem opryszczki na każdym etapie- od fazy mrowienia, aż do gojenia. Zazwyczaj są cienkie, niewidoczne, a jednocześnie sprawiają, że opryszczka również staje się mniej widoczna. Poza tym plastry na opryszczkę zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa oraz redukują ryzyko zarażenia. Jest to istotne podczas walki z opryszczką, ponieważ jest bardzo zaraźliwa oraz ma skłonności do rozsiewania się po całej twarzy.