Kurkuma właściwości zdrowotne

kurkuma

Kurkuma może być najskuteczniejszym istniejącym suplementem diety. Wiele wysokiej jakości badań pokazuje, że ma duże korzyści dla twojego ciała i mózgu. Oto 10 najważniejszych, opartych na dowodach, korzyści zdrowotnych kurkumy.

Kurkuma zawiera związki bioaktywne o silnych właściwościach leczniczych

Kurkuma to przyprawa, która nadaje curry jego żółty kolor. Jest używany w Indiach od tysięcy lat jako przyprawa i zioło lecznicze. Ostatnio nauka zaczęła potwierdzać to, co Hindusi wiedzą od dawna – naprawdę zawiera związki o właściwościach leczniczych Związki te nazywane są kurkuminoidami, z których najważniejszym jest kurkumina . Kurkumina jest głównym składnikiem aktywnym kurkumy. Ma silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Jednak zawartość kurkuminy w kurkumie nie jest tak wysoka. To około 3% masy Większość badań nad tym ziołem wykorzystuje ekstrakty z kurkumy, które zawierają głównie samą kurkuminę, przy dawkach zwykle przekraczających 1 gram dziennie. Byłoby bardzo trudno osiągnąć te poziomy po prostu używając przyprawy kurkumy w jedzeniu.  Dlatego jeśli chcesz doświadczyć pełnych efektów, musisz zażywać suplement, który zawiera znaczne ilości kurkuminy. Niestety kurkumina jest słabo wchłaniana do krwiobiegu. Pomaga w spożywaniu z nią pieprzu czarnego , który zawiera piperynę, naturalną substancję zwiększającą wchłanianie kurkuminy o 2000% Najlepsze suplementy kurkuminy zawierają piperynę, znacznie zwiększając ich skuteczność. Kurkumina jest również rozpuszczalna w tłuszczach, więc dobrym pomysłem może być spożywanie jej z tłustym posiłkiem.

Kurkumina jest naturalnym związkiem przeciwzapalnym

Zapalenie jest niezwykle ważne. Pomaga Twojemu organizmowi w walce z obcymi najeźdźcami, a także odgrywa rolę w naprawianiu uszkodzeń. Bez stanu zapalnego patogeny, takie jak bakterie, mogą z łatwością przejąć kontrolę nad organizmem i zabić. Chociaż ostre, krótkotrwałe zapalenie jest korzystne, może stać się poważnym problemem, gdy stanie się przewlekłe i niewłaściwie atakuje własne tkanki organizmu. Naukowcy uważają teraz, że przewlekłe zapalenie niskiego poziomu odgrywa główną rolę w prawie każdej przewlekłej chorobie zachodniej. Obejmuje to choroby serca, raka, zespół metaboliczny, chorobę Alzheimera i różne stany zwyrodnieniowe. Dlatego wszystko, co może pomóc w walce z przewlekłym zapaleniem, ma potencjalne znaczenie w zapobieganiu, a nawet leczeniu tych chorób. Kurkumina działa silnie przeciwzapalnie. W rzeczywistości jest tak potężny, że dorównuje skuteczności niektórych leków przeciwzapalnych, bez skutków ubocznych Blokuje NF-kB, cząsteczkę, która wędruje do jąder komórek i włącza geny związane ze stanem zapalnym. Uważa się, że NF-kB odgrywa główną rolę w wielu chorobach przewlekłych. Bez wchodzenia w szczegóły (stan zapalny jest niezwykle skomplikowany), kluczowym wnioskiem jest to, że kurkumina jest substancją bioaktywną, która zwalcza stan zapalny na poziomie molekularnym

Kurkuma radykalnie zwiększa pojemność antyoksydacyjną organizmu

Uważa się, że uszkodzenie oksydacyjne jest jednym z mechanizmów starzenia się i wielu chorób. Obejmuje wolne rodniki, wysoce reaktywne cząsteczki z niesparowanymi elektronami. Wolne rodniki mają tendencję do reagowania z ważnymi substancjami organicznymi, takimi jak kwasy tłuszczowe, białka czy DNA. Głównym powodem, dla którego przeciwutleniacze są tak korzystne, jest to, że chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, który może neutralizować wolne rodniki ze względu na swoją strukturę chemiczną. Ponadto kurkumina zwiększa aktywność własnych enzymów przeciwutleniających organizmu. W ten sposób kurkumina zapewnia dwa uderzenia przeciwko wolnym rodnikom. Blokuje je bezpośrednio, a następnie stymuluje obronę przeciwutleniającą organizmu.

Kurkumina wzmacnia czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego, co wiąże się z poprawą funkcji mózgu i niższym ryzykiem chorób mózgu

Kiedyś uważano, że neurony nie były w stanie dzielić się i rozmnażać we wczesnym dzieciństwie.Jednak teraz wiadomo, że tak się dzieje.Neurony są zdolne do tworzenia nowych połączeń, ale w pewnych obszarach mózgu mogą się również rozmnażać i zwiększać ich liczbę.Jednym z głównych czynników napędzających ten proces jest neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF), który jest rodzajem hormonu wzrostu, który działa w mózgu.Wiele powszechnych zaburzeń mózgu wiąże się z obniżonymi poziomami tego hormonu, w tym depresją i chorobą Alzheimera.

Co ciekawe, kurkumina może zwiększać poziom BDNF w mózgu.W ten sposób może być skuteczny w opóźnianiu lub nawet odwracaniu wielu chorób mózgu i związanych z wiekiem spadków funkcji mózgu.Może również poprawić pamięć i uczynić cię mądrzejszym, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę jego wpływ na poziomy BDNF. Potrzebne są jednak kontrolowane badania na ludziach, aby to potwierdzić.

Kurkumina powinna obniżyć ryzyko chorób serca

Choroby serca to główna przyczyna zgonów na świecie. Naukowcy badali to przez wiele dziesięcioleci i wiele dowiedzieli się, dlaczego tak się dzieje. Nic dziwnego, że choroby serca są niezwykle skomplikowane i przyczyniają się do nich różne rzeczy. Kurkumina może pomóc odwrócić wiele etapów procesu choroby serca. Być może główną zaletą kurkuminy, jeśli chodzi o choroby serca, jest poprawa funkcji śródbłonka, który jest wyściółką naczyń krwionośnych. Powszechnie wiadomo, że dysfunkcja śródbłonka jest głównym czynnikiem powodującym choroby serca i obejmuje niezdolność śródbłonka do regulowania ciśnienia krwi, krzepnięcia krwi i różnych innych czynników. Kilka badań sugeruje, że kurkumina prowadzi do poprawy funkcji śródbłonka. Jedno badanie wykazało, że jest tak samo skuteczne jak ćwiczenia, podczas gdy inne pokazuje, że działa tak dobrze, jak lek Atorvastatin. Ponadto kurkumina zmniejsza stan zapalny i utlenianie (jak omówiono powyżej), które również odgrywają rolę w chorobach serca. W jednym badaniu losowo przydzielono 121 osób, które przeszły operację pomostowania tętnic wieńcowych, placebo lub 4 gramy kurkuminy dziennie, kilka dni przed i po operacji. Grupa kurkuminy miała 65% mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca w szpitalu.

Kurkumina może być przydatna w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i główną przyczyną demencji. Niestety, nie ma jeszcze dobrego leczenia choroby Alzheimera. Dlatego tak ważne jest przede wszystkim zapobieganie temu zjawisku. Na horyzoncie mogą pojawić się dobre wieści, ponieważ wykazano, że kurkumina przekracza barierę krew-mózg. Wiadomo, że stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają rolę w chorobie Alzheimera, a kurkumina ma korzystny wpływ na oba. Ponadto kluczową cechą choroby Alzheimera jest gromadzenie się splątków białek zwanych blaszkami amyloidowymi. Badania pokazują, że kurkumina może pomóc usunąć te płytki. To, czy kurkumina może naprawdę spowolnić, a nawet odwrócić postęp choroby Alzheimera u ludzi, jest obecnie nieznane i należy je odpowiednio zbadać.

Pacjenci z zapaleniem stawów bardzo dobrze reagują na suplementy kurkuminy

Zapalenie stawów jest częstym problemem w krajach zachodnich. Istnieje kilka różnych typów, z których większość obejmuje zapalenie stawów. Biorąc pod uwagę, że kurkumina jest silnym związkiem przeciwzapalnym, ma sens, że może pomóc w zapaleniu stawów. Kilka badań pokazuje, że to prawda. W badaniu z udziałem osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów kurkumina była nawet bardziej skuteczna niż lek przeciwzapalny. W wielu innych badaniach przyjrzano się wpływowi kurkuminy na zapalenie stawów i odnotowano poprawę w różnych objawach .Badania pokazują, że kurkumina ma niesamowite korzyści w walce z depresją Kurkumina okazała się obiecująca w leczeniu depresji. W kontrolowanym badaniu 60 osób z depresją przydzielono losowo do trzech grup Jedna grupa przyjęła prozac, inna grupa jeden gram kurkuminy, a trzecia grupa zarówno prozac, jak i kurkumina. Po 6 tygodniach kurkumina doprowadziła do poprawy, która była podobna do Prozac. Grupa, która przyjmowała zarówno prozac, jak i kurkuminę, wypadła najlepiej Według tego małego badania kurkumina jest tak samo skuteczna jak lek przeciwdepresyjny. Depresja jest również związana ze zmniejszonym poziomem neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) i kurczącym się hipokampem, obszarem mózgu odgrywającym rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu. Kurkumina zwiększa poziomy BDNF, potencjalnie odwracając niektóre z tych zmian. Istnieją również dowody na to, że kurkumina może wzmocnić neuroprzekaźniki mózgu, serotoninę i dopaminę