Kurkuma i jej właściwości zdrowotne – 10 najważniejszych

Kurkuma jest przyprawą i głównym składnikiem tradycyjnej medycyny wschodniej. Zapoznaj się z infografiką poniżej, aby dowiedzieć się o jej niesamowitych zaletach! Kurkuma to roślina kwitnąca i daleko spokrewniona z imbirem. Podobnie jak imbir, jego bulwiaste pędy są używane w żywności i suplementach zdrowotnych.

W postaci sproszkowanej przeszedł wiele procesów, które obejmują gotowanie, suszenie i dokładne mielenie. To właśnie wszyscy znamy jako kurkuma: nadaje potrawom wyraźny smak i kolor. To nie tylko kolorowa przyprawa, ma wiele terapeutycznych i potężnych korzyści.

Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy. Jest to fitoskładnik o właściwościach przeciwutleniających, który pomaga wzmocnić stawy, układ krążenia oraz ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie. Kurkuma jest uważana za superfood przez wszystkich, którzy chcą wnieść wartość dodaną do swoich codziennych procedur zdrowotnych i leczniczych. W historii był używany w Indiach i wielu krajach azjatyckich, zarówno w żywności, jak iw różnych lekach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak może to zmienić Twoje życie.

Pomaga zmniejszyć stan zapalny

Kurkuma może pomóc w leczeniu stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów, zapalenie stawów. Niektóre badania przeprowadzone w tych obszarach, na przykład te opublikowane w Journal of Medicinal Food z 2016 roku , wykazały, że kurkuma jest na równi z NLPZ, jeśli chodzi o łagodzenie bólu i sztywności w zapaleniu stawów.

Chociaż zapalenie obejmuje stany wymienione powyżej, obejmuje również skręcenia mięśni, urazy, raka, zespół jelita drażliwego i chorobę wątroby. Kurkuma może pomóc w ich leczeniu i przynieść ulgę.

Pomaga złagodzić ból artretyczny

We włoskim badaniu przeprowadzonym na pacjentach z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego połowa pacjentów przyjmowała specjalny preparat z kurkumą jako uzupełnienie standardowego leczenia, podczas gdy druga połowa przyjmowała tylko standardowe leczenie. Grupa, która przyjmowała suplementy kurkumy, miała znaczną poprawę samopoczucia emocjonalnego, wielki spadek białka C-reaktywnego (wskaźnik zapalenia). Uczestnicy ci byli również w stanie zmniejszyć stosowanie NLPZ o 63% w porównaniu z pozostałymi uczestnikami. Nie jest to jedyne badanie dotyczące skuteczności kurkumy w leczeniu schorzeń, ale z pewnością jest to dobry znak, że może pomóc złagodzić ból i objawy zapalenia stawów.

Pomaga leczyć wrzody żołądka

Wrzody żołądka i stany zapalne mogą wystąpić w wyniku stresu, nadmiernego stosowania NLPZ i wielu innych przyczyn. Badanie z 2012 roku, opublikowane w czasopiśmie Anti-Oxydants and Redox Signaling Journal , ujawniło dokładnie, w jaki sposób kurkumina zawarta w kurkumie pomaga w leczeniu. Okazało się, że kurkumina może promować naczynia krwionośne w wymaganym miejscu i przywracać włókna kolagenowe (wcześniej zniszczone przez NLPZ). Kurkuma pomaga również pozbyć się H. pylori w jelitach, gdy ta bakteria wywołuje wrzody.

Pomaga poprawić zdrowie układu oddechowego

Kurkuma może pomóc zmniejszyć stan zapalny oskrzeli podczas infekcji.

Będzie hamować aktywację makrofagów (komórek inicjujących odpowiedź immunologiczną) i hamować NF-kB (Nuclear Factor-kappa B), który jest odpowiedzialny za stan zapalny.

Jako świetny przeciwutleniacz, kurkuma może pomóc zmniejszyć uszkodzenia komórek spowodowane infekcją. Pomaga nawet zwalczyć wiele infekcji i wirusów.

Kurkumina zawarta w kurkumie może pomóc zwiększyć odporność poprzez stymulację produkcji komórek (takich jak limfocyty T, limfocyty B, neutrofile, komórki dendrytyczne), które zabijają wszystko, co zagraża zdrowiu układu oddechowego.

Kurkuma w różnych formach może pomóc złagodzić objawy niewydolności oddechowej

  • Wdychanie pary z rozpuszczonym w niej olejkiem z kurkumy pomoże złagodzić kaszel i flegmę.
  • Kurkuma może pomóc złagodzić objawy zapalenia oskrzeli, takie jak duszność.

Pomaga wzmocnić więzadła

Wspomniano już, że kurkumina jest świetnym środkiem przeciwzapalnym. Pomaga neutralizować szkodliwe działanie zapalnej interleukiny Beta 1, która powoduje zwyrodnienie ścięgien, chrząstek i więzadeł. Kurkumina jest często lepiej wchłaniana dzięki Bioperine, związkowi występującemu w czarnym pieprzu.

Świetnie działa na skórę

Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne kurkumy działają na różne choroby skóry: łuszczycę, egzemę, trądzik, świerzb, łysienie, liszaj płaski i wiele innych problemów. Jednak za każdym razem, gdy nakładasz cokolwiek na skórę, najpierw przetestuj, aby upewnić się, że nie jesteś na to uczulony.

Pomaga rany goić się szybciej

Będąc środkiem przeciwzapalnym, pasta z kurkumy nałożona na zakażoną ranę jako opatrunek, oczyszczona i zmieniona w ciągu kilku dni może znacznie przyspieszyć proces gojenia. Będzie zwalczać bakterie rany, pomagać w krzepnięciu krwi i minimalizować blizny. Czy twoje standardowe leczenie ran to wszystko?

Pomaga poprawić funkcjonowanie mózgu

Choroby zwyrodnieniowe mózgu są niezwykle trudne do leczenia. Wyobraź sobie podekscytowanie w dziedzinie neurologicznych badań medycznych, kiedy odkryto, że podanie aromatycznego-turmeronu, związku występującego w kurkumie, do nerwowych komórek macierzystych szczurów, spowodowało lepszą naprawę mózgu i zwiększyło jego zdolność do samonaprawy o 80%. Chociaż ta sama metoda może nie być stosowana u ludzi, możliwości wyleczenia chorób takich jak choroba Alzheimera i demencja z pewnością przyniosłyby ulgę wielu cierpiącym i ich rodzinom.

Zmniejsza poziom cholesterolu

Przeprowadzono wiele badań, aby przetestować terapeutyczny wpływ kurkuminy na cholesterol LDL (zły). Badania w zakresie żywienia molekularnego i żywności opublikowały niedawno badanie, w którym kurkumina obniżyła poziom cholesterolu LDL u myszy, a także trójglicerydy i CRP (białko C-reaktywne).

Przeprowadzono różne badania na ludziach, które wykazały równie korzystne wyniki. Wynika to częściowo z faktu, że kurkumina pomaga usunąć płytkę z tętnic

W badaniu opublikowanym w Indian Journal of Physiology and Pharmacology dziesięciu zdrowych uczestników zażywało 500 mg kurkuminy dziennie przez tydzień. Nie tylko poziom utlenionego LDL (złego) cholesterolu we krwi spadł o 33%, ale ich całkowity cholesterol spadł o 11,63%, a ich HDL („dobry” cholesterol) wzrósł o 29%

Pomaga w walce z depresją

W badaniu opublikowanym w Phytotherapy Research (opublikowanym 6 lipca 2013 r.), Zatytułowanym: Skuteczność i bezpieczeństwo kurkuminy w poważnych zaburzeniach depresyjnych: randomizowana kontrolowana próba, stwierdzono, że gdy działanie kurkuminy porównano z działaniem fluoksetyny, jest standardowym lekiem w leczeniu dużego zaburzenia depresyjnego, pacjenci leczeni kurkuminą radzili sobie nieco lepiej niż pacjenci przyjmujący lek.

Skoro skromna, żółta kurkuma daje tak wiele niezwykłych korzyści, dlaczego nie uczynić jej częścią swojego codziennego życia? Może to być lekarstwo na wiele twoich dolegliwości i ostatecznie doprowadzić do zdrowszego, szczęśliwszego ciebie. W końcu czyż żółty nie jest kolorem szczęścia?