Kompletny przewodnik po cellulicie

Cellulite - woman testing her skin for issues

Cellulit prawdopodobnie dotknie ponad 80% kobiet w pewnym momencie ich życia. Chociaż cellulit nie jest niebezpiecznym stanem medycznym, może być zawstydzający i mieć negatywny wpływ na pewność siebie. Oto, co możesz z tym zrobić.

Cellulit prawdopodobnie dotknie ponad 80% kobiet w pewnym momencie ich życia. Powszechnie nazywany „skórką twarogu”, ten warunek tworzy guzowaty, wgłębiony miąższ na udach, pośladkach, brzuchu i biodrach. Może się zdarzyć u mężczyzn i kobiet, ale występuje znacznie częściej u kobiet i młodzieży. Chociaż cellulit nie występuje niebezpieczny stan medyczny, może być zawstydzający i mieć negatywny wpływ na pewność siebie.

Co to jest Cellulit?

Krótko mówiąc, cellulit to skóra dołeczkowa i nierówna. Jego wygląd i konsystencja są często porównywane do twarogu, skórki pomarańczowej lub nierównego materaca. Często jest oceniany pod względem ciężkości. Łagodny cellulit to lekko zwiotczała skóra o wyglądzie skórki pomarańczowej i 1-4 powierzchownych zagłębieniach, umiarkowany cellulit pokazuje drapowaną skórę o wyglądzie twarogu i 5-9 zagłębień na średniej głębokości, a silny cellulit to poważnie drapowana skóra o wyglądzie materaca i 10 lub więcej głębokich zagłębień.

Łagodny cellulit może być trudny do wykrycia bez uszczypnięcia skóry. Poważniejsze przypadki odkładania się tłuszczu w cellulicie nie wymagają szczypania w celu wykrycia, tworząc oczywiste szczyty i doliny na powierzchni skóry. Cellulit najczęściej rozwija się na pośladkach i udach, ale może również występować na brzuchu, piersiach i ramionach.

Co powoduje cellulit?

Naukowcy nie są do końca pewni, co powoduje cellulit, ale obejmuje interakcje między tkanką tłuszczową ciała a tkankami łącznymi leżącymi pod powierzchnią skóry. Włókniste sznury, które łączą skórę z leżącą pod nią tkanką mięśniową, tworzą matrycę. Gdy tkanka tłuszczowa pod spodem zwiększa się i zwiększa objętość, może przepchnąć się przez tę matrycę tkanki łącznej, tworząc nierówne wgłębienia na skórze. Niektóre z czynników związanych z powstawaniem cellulitu to:

  • Wahania poziomów hormonów, w tym estrogenów, hormonów tarczycy T3 i T4, insuliny, prolaktyny i noradrenaliny (noradrenaliny)
  • Czynniki genetyczne, w tym siła układu krążenia, podskórna dystrybucja tłuszczu, wydajność metaboliczna i pochodzenie etniczne
  • Niższe poziomy kolagenu i elastyny, które są wspólne z wiekiem
  • Diety wysokotłuszczowe, wysokowęglowodanowe, wysokosodowe, o niskiej zawartości błonnika
  • Brak ćwiczeń fizycznych lub siedzący tryb życia
  • Nadmiar tłuszczu z przyrostu masy ciała
  • Palenie

Cellulit może również występować częściej u osób, które stoją w jednym miejscu lub siedzą przez długie godziny w pracy, i najczęściej występuje u kobiet w wieku powyżej 25 lat, które mają nadwagę. Jednak osoby o zdrowej wadze i dobrej kondycji, nastolatki i mężczyźni mogą również rozwinąć ten stan dołeczkowania skóry.

Powodem, dla którego cellulit występuje częściej u kobiet, są różnice między matrycami tkanki łącznej u kobiet i mężczyzn, a także sposób, w jaki ich ciała rozkładają tkankę mięśniową i tłuszczową. Tkanki łączne ułożone są w powtarzalny pionowy wzór u kobiet, podczas gdy męskie tkanki łączące tworzą krzyżowy wzór. Uważa się, że bardziej złożony projekt tej tkanki łącznej u mężczyzn utrudnia komórkom tłuszczowym penetrację w górę, powodując depresję cellulitu.

Zabiegi i procedury na cellulit

Cellulit nie jest uważany za niebezpieczny, a leczenie cellulitu nie jest medycznie konieczne. Jednak miliony ludzi martwią się jego wyglądem. Chirurdzy plastyczni posiadający certyfikat chirurga i licencjonowani dermatolodzy oferują różne zabiegi chirurgiczne w celu usunięcia cellulitu, w tym:
Cellfina jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym w celu wyeliminowania cellulitu. Wykorzystuje małe ostrza, aby uwolnić włókniste sznury matrycy łączącej, które przytrzymują skórę. Wyniki mogą potrwać do 3 lat w przypadku tej procedury ambulatoryjnej. Większość pacjentów zostaje całkowicie wyleczona w ciągu 2 tygodni.

Cellulaze jest to bezpieczna metoda uwalniania włóknistych pasm, które łączą skórę z tkankami mięśniowymi poniżej. Ta procedura wykorzystuje energię lasera do przecinania przewodów łączących, stymulowania produkcji kolagenu, zwiększania grubości skóry i topienia części tłuszczu w obszarze leczenia. Wymaga krótszego czasu regeneracji niż Cellfina, ale jego wyniki są krótsze.

Częstotliwość radiowa do leczenia cellulitu – Dostępne są różne nieinwazyjne metody leczenia cellulitu o częstotliwości radiowej, ale wszystkie mają na celu celowanie i eliminację komórek tłuszczowych. Powoduje to reakcję leczniczą organizmu, która obejmuje zwiększoną produkcję elastyny ​​i kolagenu. Zniszczone komórki tłuszczowe przemieszczają się następnie przez układ limfatyczny w celu wydalenia z organizmu. Trzy popularne rodzaje zabiegów na cellulit o częstotliwości radiowej (RF) to BodyFX, Velasmooth i Velashape.
BodyFX. Zabieg na cellulit RF podnosi temperaturę głębokich tkanek i redukuje komórki tłuszczowe za pomocą specjalnej kaniuli z czujnikiem temperatury. Pojedynczy zabieg trwa od 30 do 60 minut. Aby osiągnąć optymalne wyniki, potrzebnych jest wiele sesji. Konieczne są zabiegi konserwacyjne co 3-4 miesiące.

Cellulaze wykorzystuje energię o częstotliwości radiowej, promienie podczerwone i mobilizację tkanek w celu zmiękczenia tkanek łącznych i zmniejszenia nagromadzenia tłuszczu w docelowych obszarach. Rolki masujące i odkurzacz pomagają mobilizować tkankę i wygładzają włókniste pasma, które przytrzymują skórę. Zabiegi trwają 30–45 minut i nie powodują przestojów.

VelaShape, podobnie jak jego poprzednik Velasmooth, Velashape poprawia kontury ciała za pomocą światła podczerwonego, energii RF, masażu i odkurzania. Pomaga to rozkładać komórki tłuszczowe, zwiększać krążenie, stymuluje produkcję kolagenu i zachęca układ limfatyczny do usuwania powstałych resztek komórkowych. Pacjenci zazwyczaj wymagają 4-6 zabiegów, aby zobaczyć oczekiwane wyniki.

Dostępne są różne inne zabiegi na cellulit, które nie wykorzystują ostrzy chirurgicznych, energii lasera ani energii RF. Zamiast tego używają kombinacji masażu, odsysania próżniowego i podskórnego wstrzykiwania dwutlenku węgla, aby stymulować produkcję kolagenu i wygładzać skórę.

Endermologie jest stosowana do redukcji cellulitu i łączy w sobie moc masażu (w celu pobudzenia krążenia) i ssania (w celu wygładzenia wgłębień skóry). Zazwyczaj powrót do zdrowia po każdym zabiegu wymaga jednego dnia.

Terapia karboksylowa jest bezpieczną techniką stosowaną w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak cienie pod oczami, słabe krążenie, rozstępy i cellulit. CO2 jest wstrzykiwany pod skórę, co stymuluje przepływ krwi, a także produkcję kolagenu. Zabiegi nie powodują przestojów.

Mezoterapia, podobnie jak terapia karboksy, mezoterapia obejmuje iniekcje podskórne. Jednak zamiast wstrzykiwać gazowy dwutlenek węgla, stosuje się płynne roztwory zawierające enzymy, hormony, witaminy, minerały i ekstrakty ziołowe.

Kosmetyki do walki z cellulitem

Mówi się, że wiele kremów, peelingów, wałków do masażu i olejków eterycznych pomaga zredukować cellulit. Jednak produkty te nie mają dowodów naukowych potwierdzających ich stosowanie i mogą nie być skuteczne. Kupuj ostrożnie i zwróć uwagę na poprzednie recenzje użytkowników, jeśli rozważasz te domowe zabiegi na cellulit.

Oferowane są różne peelingi i kremy, które pomagają zwalczać cellulit i wygładzać skóry, które powoduje. Produkty te zawierają różne receptury witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, ekstraktów ziołowych i innych związków, które mogą być pomocne w zmniejszeniu cellulitu u niektórych osób. Jednak nie przeprowadzono badań dotyczących tych produktów, a niektóre są powiązane z możliwością wystąpienia wysypki skórnej i innych niepożądanych działań niepożądanych.

Do poprawy wyglądu cellulitu zaleca się różne olejki eteryczne, w tym cynamon, cyprys, geranium, jałowiec, neroli i rozmaryn. Pamiętaj, aby wybrać organiczne olejki eteryczne nie zawierające GMO, które są certyfikowane przez stronę trzecią jako wolne od zanieczyszczeń i zawierają to, co twierdzą.

Uważa się, że produkty do masażu do leczenia cellulitu zwiększają krążenie, stymulują produkcję elastyny ​​i kolagenu, zmniejszają gromadzenie się płynów pod skórą i usuwają toksyny z organizmu, które przyczyniają się do powstawania cellulitu. Produkty te mogą zapewnić pewien stopień poprawy przy regularnym stosowaniu, ale wyniki są zazwyczaj krótkotrwałe i minimalne.

Oczywiście istnieje wiele zabiegów na dołeczki cellulitu. Jednak oprócz chirurgii plastycznej i zabiegów z wykorzystaniem energii o częstotliwości radiowej większość przynosi wyniki tymczasowe i marginalne. Wiele sprzedawanych produktów do leczenia cellulitu nie spełnia swoich wymagań marketingowych i zapewnia minimalne, jeśli w ogóle, korzyści.
Wybory dotyczące zdrowego stylu życia związane z jedzeniem, piciem, ćwiczeniami aerobowymi, treningiem siłowym i paleniem tytoniu mogą znacznie przyczynić się do zahamowania rozwoju cellulitu, zwłaszcza z wiekiem. Jeśli chodzi o wszystko inne, porozmawiaj ze swoim certyfikowanym chirurgiem chirurgiem plastycznym lub dermatologiem.