Jakie są zagrożenia, jeśli zbyt szybko schudnę? Niebezpieczeństwo utraty wagi!

Zbliża się lato i jak wielu, być może obawiasz się momentu, w którym będziesz musiał założyć kostium kąpielowy na plażę!

Jak co roku żałujesz, że nie uszanowałeś postanowień noworocznych…

Podsumowanie wyścigów: nie przestrzegałeś diety, nie uprawiałeś sportu i przytyłeś kilka funtów…

Teraz masz tylko jedno pragnienie: schudnąć tak szybko, jak to możliwe przed wakacjami … Tyle, że bardzo często jest to zły pomysł zarówno na zdrowie, jak i na dłuższą metę.

Aby funkcjonować, ciało potrzebuje energii w postaci kalorii. Oddychać, myśleć, chodzić itp. nasz organizm zużywa energię, którą otrzymał w postaci kalorii poprzez naszą dietę.

Utrata masy występuje, gdy wydatek energetyczny przekracza jego pobór.

Na przykład zużyłeś 2000 kalorii i wydałeś 2200.

Ten deficyt kaloryczny (-200 kalorii) zostanie zrekompensowany w prosty sposób: Twoje ciało będzie czerpać z zapasów obecnych zarówno w tłuszczu, jak i mięśniach (z tego powodu również tracimy masa mięśniowa – niestety – przy odchudzaniu).

I odwrotnie, przyrost tłuszczu występuje, gdy występuje nadwyżka kalorii. Spożyłeś więcej kalorii niż wydałeś: Ciało będzie przechowywać ten nadmiar w postaci tłuszczu.

Podsumowując, aby schudnąć, masz 2 dźwignie:

  • Kalorie, które jem
  • Kalorie, które spędzam

Bardzo szybka utrata tłuszczu jest kusząca … ale także niebezpieczna!

Na pierwszy rzut oka można pokusić się o restrykcyjną dietę połączoną z aktywnością sportową. Zmniejszając ilość spożywanych kalorii i zwiększając wydatki … możesz bardzo szybko schudnąć!

Tyle że ludzkie ciało nie jest „takie głupie”. Nasz organizm upewnia się, że dostosowuje się do otoczenia: jeśli zapasy energii będą zbyt niskie, metabolizm zwolni.

Konkretnie, nasze ciało stara się ocalić, przeznaczając najmniej energii na funkcje nieistotne. Jesteśmy na biegu jałowym …

  • Mniejsza siła
  • Utrata motywacji
  • Trudność w zapamiętywaniu
  • Niemożność koncentracji

Kolejna ważna rzecz: Spalamy mniej kalorii w spoczynku (ponieważ ciało oszczędza).

Co ważniejsze, szybko odzyskujemy utracone kilogramy, gdy tylko znajdziemy normalną dietę.

„Zszokowany” „trybem głodu” ciało będzie starało się masowo gromadzić całą otrzymywaną energię. To słynny efekt yoyo diety.

  • Metabolizm zwalnia z powodu braku energii. Mniej kalorii wydanych w spoczynku
  • Gdy tylko jedzenie jest obfite, ciało masowo gromadzi się, aby przystosować się do tego „okresu głodu” (spowodowanego restrykcyjną dietą)

Ale co należy zrobić, aby schudnąć w zdrowy sposób?

Aby zdrowo schudnąć, musisz rozsądnie wpływać na spożycie kalorii i wydatki.

Zamiast pozbawiać się posiłków, musisz zmniejszyć ich ilość i wyeliminować niektóre wysokokaloryczne potrawy, takie jak na przykład ciastka i napoje gazowane.

Wbrew powszechnemu przekonaniu możesz jeść prawie wszystko … Dopóki zwracasz uwagę na ilość.