
Nie trzeba być zawodowym sportowcem, aby zostać ofiarą urazu. Zwichnięcia, stłuczenia i złamania dotyczą sportowców amatorów nawet częściej niż zawodowców, dlatego amatorzy powinni zdecydowanie bardziej uważać na siebie i wiedzieć, jak zapobiegać urazom.
Jakie urazy występują najczęściej u sportowców amatorów i jak sobie z nimi radzić?
Sportowcy amatorzy są w grupie podwyższonego ryzyka urazów kostno- stawowych, ponieważ nie zawsze mają dostęp lub nie korzystają z fachowej pomocy trenerów, fizjoterapeutów i lekarzy. Urazy najczęściej są wynikiem nieprawidłowej rozgrzewki lub jej brak, niedopasowanej intensywności wysiłku do możliwości organizmu oraz niewłaściwej techniki wykonywania ćwiczeń.
U sportowców amatorów najczęściej zdarzają się urazy takie jak: stłuczenia mięśni i stawów, zwichnięcia, skręcenia oraz złamania. Warto jednak zwrócić uwagę na tzw. mikrourazy, do których dochodzi podczas każdego treningu, kiedy dany ruch jest wykonywany w niewłaściwy sposób. Mikrourazy są równie groźne, jak te większe urazy np., zwichnięcia, ponieważ sportowiec często jest nieświadomy tego, że jego stawy lub mięśnie ulegają stopniowemu uszkodzeniu, co może doprowadzić do zwyrodnień stawów lub innych schorzeń układu ruchu.
W przypadku stłuczenia, czy zwichnięcia stawu ważne jest w pierwszej fazie zrobienie okładu z lodu oraz użycie maści przeciwobrzękowej np. Traumon żel, Fastum, Voltaren. Gdy podejrzewamy złamanie, najlepiej unieruchomić daną kończynę i bezzwłocznie udać się do szpitala. Każdy uraz wyklucza uprawianie sportu na jakiś czas. Mając do czynienia ze skręceniem lub złamaniem, nie warto działać na własną rękę, tylko skorzystać z pomocy lekarza i fizjoterapeuty.
Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Aby zapobiegać urazom, nie wolno przeciążać stawów i mięśni podczas treningu- gdy odczuwany jest ból, należy przestać ćwiczyć. W treningu najważniejsza jest rozgrzewka i rozciąganie, dzięki temu mięśnie o stawy są odpowiednio elastyczne i gotowe do wysiłku. Intensywność treningu trzeba zwiększać stopniowo, ponieważ nadmierne forsowanie organizmu naraża na kontuzje. Warto dodatkowo wzmacniać odpowiednie grupy mięśniowe, które są aktywne podczas danej dyscypliny. Nad wszystkimi elementami profilaktyki urazów i poprawą techniki wykonywania ćwiczeń zadba trener oraz fizjoterapeuta, dlatego amatorzy, którzy nie chcą narażać się na niepotrzebne urazy, powinni skorzystać z pomocy tych specjalistów.
Które dyscypliny powodują większość urazów u sportowców amatorów?
Pacjenci, którzy najczęściej zgłaszają się po pomoc ortopedyczną to sportowcy amatorzy, uprawiający piłkę nożną, a zimą są to narciarze. Poza tym sporty takie jak: koszykówka, siatkówka, tenis, jazda na rowerze również generują największą liczbę urazów wśród sportowców amatorów. Nie warto jednak rezygnować ze swoich sportowych pasji, lecz zadbać o jak najlepszą formę stawów i mięśni, a także o prawidłową technikę wykonywania zadań ruchowych.