Niemowlę nie jest w stanie poradzić sobie z najprostszymi czynnościami, a co dopiero z tak nieprzyjemnym problemem, jak katar. Jeśli więc dojdzie do przeziębienia, warto mieć opracowaną strategię. Każdy przypadek jest inny, ale przygotowanie się do takiej sytuacji da nam więcej pewności siebie.
Jak poradzić sobie z katarem niemowlaka domowymi sposobami?
Nie zawsze katar jest wynikiem większej infekcji. Czasem może to być chwilowy problem, który zostanie zażegnany w naprawdę krótkim czasie. Oczywiście problemów z niemowlakiem nie warto bagatelizować, jednakże w oczekiwaniu na wizytę u pediatry można dziecku pomóc kilkoma domowymi sposobami. A więc co na katar u niemowlaka może pomóc najbardziej? Czasami przydają się one również wtedy, kiedy nasze dziecko bardzo męczy się podczas snu, co na początku życia jest czynnością wykonywaną przez nie dosyć często. Do dobrych sposobów walki z uciążliwym katarem należy smarowanie dziecku noska maścią majerankową, która pozwala odrobinę ułatwić oddychanie. Dobrym sposobem będą również inhalacje. Przy małym dziecku stosowanie intensywnych olejków mentolowych może nie zdać egzaminu, jednakże zaparzenie mięty w pokoju może być strzałem w dziesiątkę. Innym sposobem na katar mogą być nebulizacje i pilnowanie, by dziecko spało na boku lub z podniesioną główką. Niemowlę nie jest w stanie spać na poduszce, bo grozi to uduszeniem – warto jednak podłożyć pod materacyk od strony głowy klin, który sprawi, że dziecko będzie spało pod lekkim kątem. W zależności od wieku dziecka i jego chęci dobrym sposobem jest też przekręcanie malucha na brzuch, aby wydzielina mogła swobodnie spływać z nosa. Przemywanie nosa wodą morską i odciąganie wydzieliny jest podstawą, która pozwoli na nierozwinięcie się infekcji górnych dróg oddechowych. Raczej nie ma dzieci, które tę czynność lubią, dlatego warto przygotować się na marudzenie lub ostry płacz w reakcji na nasze zabiegi. Niestety są one koniecznością, aby katar skończył się jak najszybciej.
Co na katar u niemowlaka oprócz sposobów domowych?
Zabiegi domowe są ważne, ale nie zawsze wystarczają. Jeśli problem z katarem zaczyna się przedłużać, nasze dziecko męczy się coraz bardziej i przestaje przesypiać odpowiednią ilość czasu, to należy zastosować przepisane przez lekarza krople, które zwykle zakrapla się do noska niemowlaka przez cztery do pięciu dni. Pozwalają on na swobodne oddychanie, które chcąc nie chcąc, jest podstawą poczucia bezpieczeństwa i komfortu naszego malucha. Na noc właściwym działaniem jest również zastosowanie maści aromatycznej, która dodatkowo ułatwi oddychanie, rozgrzewając klatkę piersiową i plecy niemowlaka. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, co na katar u niemowlaka może pomóc najskuteczniej i najszybciej, warto zgłosić się do pediatry w pierwszej chwili, w której zauważymy pojawiający się problem. Jeśli poczekamy nie wiedząc, jak sobie z tym poradzić, zaszkodzimy nie tylko sobie, ale i naszemu dziecku.