Bakterie i wirusy atakują organizm bez względu na porę roku. Najwięcej zachorowań zdarza się jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy osłabiony organizm jest bardziej podatny na przeziębienie. Infekcje górnych dróg oddechowych, w tym gardła, są bardzo częste, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić i jak je skutecznie zwalczyć.
Infekcja wirusowa, bakteryjna czy grzybicza?
Choroby górnych dróg oddechowych mogą mieć różne przyczyny. Organizm najczęściej atakowany jest przez wirusy, które powodują problemy z przełykaniem, zaczerwienienie gardła, uczucie pieczenia i drapania. Przy wirusowym zapaleniu gardła możliwe jest też pojawienie się innych objawów, takich jak katar, kaszel czy podwyższona gorączka. Nieleczona infekcja może doprowadzić do:
– anginy
– zapalenia ucha
– zapalenia płuc lub oskrzeli
Rzadziej spotykana jest infekcja wywołana przez bakterie. W takim przypadku przebieg choroby jest cięższy, a leczenie może wymagać zastosowania antybiotyków. Objawy towarzyszące bólowi gardła to powiększone węzły chłonne, bolące migdałki oraz ropne naloty w jamie ustnej i wysoka gorączka. W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się zapalenia płuc, a sama choroba przebiega o wiele szybciej i intensywniej. Grzybicze infekcje gardła zdarzają się stosunkowo rzadko, a ich głównym objawem jest odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle.
Jak leczyć infekcje gardła?
Infekcje rozwijają się bardzo szybko, dlatego należy już przy pierwszych objawach zastosować środki, które zapobiegną pogarszaniu się stanu zdrowia. W przypadku najczęstszych infekcji wirusowych warto sięgnąć po środki dostępne w aptece takie jak Amolowe, Gardlox czy Natursept. Takie preparaty działają osłonowo oraz nawilżają śluzówkę gardła. Ich zadaniem jest też złagodzenie objawów infekcji, takich jak ból i uczucie pieczenia. Wzbogacenie preparatów o witaminę C wzmacnia organizm oraz wspiera jego walkę z infekcją. Preparaty te dostępne są w formie pastylek do ssania oraz syropu. Wśród domowych sposób walki z infekcjami gardła wymienia się przede wszystkim płukanki z ziół, które łagodzą objawy oraz przyspieszają powrót do zdrowia. Do przygotowania płukanki poleca się rumianek, szałwię oraz tymianek, które działają przede wszystkim odkażająco oraz przeciwzapalnie, przy okazji likwidując obrzęk utrudniający przełykanie.