Jak przebiega leczenie zatok?

Czy wiesz, że w Twojej głowie znajdują się przestrzenie, w których wdychane powietrze jest ogrzewane i nawilżane? To właśnie zatoki! Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie są one umiejscowione tylko na wysokości czoła. Są umieszczone także nad szczęką, pomiędzy oczami i w głębi twarzoczaszki. Pełnią wiele ważnych funkcji, jednak niestety są podatne na choroby. Dowiedz się więcej o ich funkcjonowaniu. 

Zatoki – jakie mają funkcje?

Zatoki to przestrzenie pneumatyczne wyściełane błoną śluzową, które  są połączone z jamą nosową. Produkują wydzielinę, która ogrzewa i nawilża wdychane powietrze, dzięki czemu do płuc nie trafia zimno. Ponadto:

  • chronią czaszkę przed urazami podobnie, jak poduszki powietrzne w samochodzie,
  • ogrzewają oczodół i podstawę głowy,
  • redukują wagę czaszki, dzięki czemu utrzymanie jej w pionie nie obciąża nadmiernie kręgosłupa,
  • chronią ucho wewnętrzne przed przewodzeniem własnego głosu.

Dzięki temu, że do zatok trafia świeże powietrze, a produkowana w nich wydzielina może wypłynąć na zewnątrz, nie dochodzi do rozwoju infekcji. Problem pojawia się, gdy ujście zostaje zablokowane.

Jakie choroby zatok występują najczęściej?

Najczęstszą chorobą zatok jest ostre zapalenie. Dotyka ono zazwyczaj przestrzeni przynosowych. Pojawia się, gdy ujście z zatok do jamy nosowej zostaje zablokowane przez infekcję i obrzęk błony śluzowej. Wówczas w środku zaczyna się gromadzić wydzielina, w której rozmnażają się patogeny. W zależności od rodzaju drobnoustrojów wyróżnia się:

  • zapalenie wirusowe – mija zazwyczaj po kilku dniach i towarzyszy przeziębieniu,
  • zapalenie powirusowe – trwa nawet do 12 tygodni,
  • zapalenie bakteryjne – jego objawami są gorączka, ból twarzy i zmiana koloru wydzieliny.

U niektórych osób diagnozuje się także przewlekłe zapalenie zatok. Trwa ono ponad 12 tygodni, a jego objawy nie ustępują. Ponadto mogą mu towarzyszyć zakażenia grzybicze, polipy nosa czy alergie. Warto pamiętać, że długi czas trwania tej choroby może być związany z guzami w okolicy zatok, chorobami stomatologicznymi lub ogólnoustrojowymi – np. spadkiem odporności. Dlatego nie należy jej ignorować.

Leczenie zatok – jak przebiega?

Postępowanie w przypadku chorób zatok różni się w zależności od rodzaju infekcji. Jeśli zdiagnozowano:

  • ostre zapalenie zatok – najczęściej rekomenduje się odpoczynek i leczenie wyłącznie objawów , czyli np. stosowanie leków przeciwbólowych/przeciwzapalnych. Tego typu dolegliwość nie wymaga wizyty u specjalisty;
  • przewlekłe zapalenie zatok – konieczna jest konsultacja z laryngologiem. Specjalista nie tylko oceni stan zatok, ale może także wykonać badanie endoskopowe, tomografię komputerową zatok przynosowych i badanie mikrobiologiczne wydzieliny z nosa. Pozwoli to dobrać właściwą metodę leczenia i odpowiednie leki.

Pamiętaj, aby nie bagatelizować zapalenia zatok. Może ono znacznie obniżać komfort życia, a przy tym m.in. powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jakie zabiegi przeprowadza laryngolog?

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok można zdecydować się na różne zabiegi, które mają na celu nie tylko złagodzenie dolegliwości, ale także zwalczenie przyczyny problemu. Należą do nich:

  • płukanie zatok u laryngologa – to zabieg z wykorzystaniem systemu Hydrodebrider. Polega na wprowadzeniu ssaka do jednej przegrody nosowej i wlewaniu roztworu soli fizjologicznej do drugiej. Pod wpływem ciśnienia z zatok zostaje wypłukana cała wydzielina wraz z bakteriami. Nie tylko zmniejsza to problemy z oddychaniem, ale także skraca czas trwania choroby. Zabieg nie jest bolesny i może być przeprowadzany wielokrotnie;
  • zabieg laryngologiczny FESS – jest to małoinwazyjny zabieg, który wykonuje się, jeśli przyczyną przewlekłego zapalenia zatok są polipy. Polega na usunięciu z jamy nosowej zmian zapalnych, które blokują ujścia z zatok i uniemożliwiają swobodne spływanie wydzieliny. Dzięki temu jama nosowa zostaje oczyszczona, a przestrzenie wokół niej znów mogą być odpowiednio wentylowane. Zabieg przeprowadza się pod znieczuleniem. Nie wymaga nacinania skóry.

O metodzie leczenia zapalenia zatok decyduje lekarz po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań.

Nie czekaj, aż problemy z zatokami zaczną uprzykrzać Ci życie. Zgłoś się do specjalisty i sprawdź, co można z tym zrobić.