Każdy z nas co jakiś czas doświadcza tego wątpliwej przyjemności uczucia, jakim jest przeziębienie. Niestety dotyka to wszystkich i każdy z nas przechodzi ten stan odrobinę inaczej. Jedni uskarżają się jedynie na katar, inni muszą się męczyć też z kaszlem. Jak sobie poradzić?
Jakie są domowe sposoby na walkę z przeziębieniem?
Wiele osób zwykle decyduje się na walkę z pierwszymi, a czasem też i późniejszymi objawami poprzez domowe środki wsparcia. Należą do nich ciepłe herbaty z sokiem malinowym i imbirem, napary z czosnkiem, czy też syropy z cebuli. Wszystkie te metody będą dobre jedynie wtedy, jeśli będziemy konsekwentnie do nich wracać – żadna metoda naturalna, stosowana sporadycznie, nie umożliwi nam zbyt szybkiego wyzdrowienia. Warto wiedzieć, że w domowym zaciszu nie da się wykonać takich preparatów, jak syrop wykrztuśny, czy też krople do nosa umożliwiające swobodne oddychanie. Jeśli jednak nasz katar jest uciążliwy, pijmy na noc herbatę miętową i smarujmy klatkę piersiową maścią kamforową, a poczujemy się lepiej. Jeśli męczy nas kaszel, zastosujmy łagodzący i bakteriobójczy syrop z cebuli, który dodatkowo nawilży nam gardło. Jeśli dokucza nam ból gardła, wypijmy przed snem ciepłe mleko z odrobiną miodu i czosnku. Wszystkie te sposoby są skuteczne, ale tylko w przypadku regularnego stosowania, szczególnie też w momencie objawów początkowych. Żaden z nich nie będzie w stanie nam pomóc, jeśli nasze przeziębienie wejdzie na bardziej skomplikowany poziom. Czasami warto się przełamać i, jeśli nasz stan nie poprawia się po kilku dniach, wybrać się do internisty, który sprawdzi, jak powinniśmy dalej postępować.
Kiedy należy zastosować syrop wykrztuśny?
W momencie, kiedy nasz ostry, suchy kaszel zacznie przechodzić w mokry, równie męczący, ale zwiastujący koniec choroby, warto zastanowić się nad wdrożeniem odpowiedniego preparatu, który pozwoli nam pozbyć się wydzieliny w jak najkrótszym czasie. Do tego celu został stworzony syrop wykrztuśny, który przy okazji wymuszania w nas odruchu kaszlu, pozwalającego pozbywać się wydzieliny na bieżąco, chroni nasze gardło przed ewentualnym podrażnieniami. Wszelkiego rodzaju preparaty, które działają w podobny sposób, mogą być wykonywane w różnych postaciach. Są to syropy, proszki, płyny, czy też tabletki. Wszystkie tego rodzaju substancje posiadają podobną bazę, dzięki której walka z kaszlem i jego zakończenie są w ogóle możliwe. Warto jednak wiedzieć o kilku rzeczach, zanim zdecydujemy się rozpocząć przyjmowanie tego rodzaju preparatów. Przede wszystkim, jeśli nie jesteśmy pewni co do rodzaju kaszlu, jaki nas męczy, warto poradzić się lekarza lub farmaceuty. Przy zastosowaniu syropu wykrztuśnego na kaszel suchy możemy sobie bowiem zrobić krzywdę. Preparat ten w takiej sytuacji będzie wywoływał więcej nieproduktywnego kaszlu, który jedynie podrażni nasze gardło. Syrop ten będzie skuteczny jedynie w przypadku posiadania mokrego kaszlu.