Herbata Matcha – jak może Ci pomóc?

Popularność matcha ostatnio gwałtownie wzrosła, a matcha shoty, latte, herbaty, a nawet desery pojawiły się wszędzie, od sklepów ze zdrową żywnością po kawiarnie.

Podobnie jak zielona herbata, matcha pochodzi z rośliny Camellia sinensis . Jednak rośnie inaczej i ma unikalny profil składników odżywczych.

Rolnicy uprawiają matchę, przykrywając rośliny herbaciane 20–30 dni przed zbiorem, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego. Zwiększa to produkcję chlorofilu, zwiększa zawartość aminokwasów i nadaje roślinie ciemniejszy zielony odcień.

Po zebraniu liści herbaty usuwa się łodygi i żyłki, a liście miele się na drobny proszek znany jako matcha.

Matcha zawiera składniki odżywcze z całych liści herbaty, co skutkuje większą ilością kofeiny i przeciwutleniaczy niż zazwyczaj znajduje się w zielonej herbacie .

Badania nad matchą i jej składnikami ujawniły szereg korzyści, pokazując, że może ona pomóc chronić wątrobę, promować zdrowie serca, a nawet pomagać w odchudzaniu.

Oto kilka korzyści zdrowotnych wynikających z herbaty matcha, wszystkie oparte na badaniach naukowych.

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy

Matcha jest bogata w katechiny, klasę związków roślinnych zawartych w herbacie, które działają jak naturalne przeciwutleniacze .

Przeciwutleniacze pomagają stabilizować szkodliwe wolne rodniki, które są związkami, które mogą uszkadzać komórki i powodować przewlekłe choroby.

Po dodaniu proszku matcha do gorącej wody w celu przygotowania herbaty, herbata zawiera wszystkie składniki odżywcze z całego liścia. Będzie miał więcej katechin i przeciwutleniaczy niż zwykłe moczenie liści zielonej herbaty w wodzie.

W rzeczywistości, według jednego oszacowania, liczba niektórych katechin w matcha jest do 137 razy większa niż w innych rodzajach zielonej herbaty

Jedno z badań wykazało, że podawanie myszom suplementów matcha zmniejsza szkody spowodowane przez wolne rodniki i zwiększa aktywność przeciwutleniającą

Włączenie matchy do diety może zwiększyć spożycie przeciwutleniaczy, co może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek, a nawet obniżyć ryzyko kilku chorób przewlekłych

Może pomóc chronić wątrobę

Wątroba jest niezbędna dla zdrowia i odgrywa kluczową rolę w wypłukiwaniu toksyn, metabolizowaniu leków i przetwarzaniu składników odżywczych.

Niektóre badania wykazały, że matcha może pomóc chronić zdrowie wątroby .

W jednym badaniu podawano matchę szczurom z cukrzycą przez 16 tygodni i stwierdzono, że pomaga ona zapobiegać uszkodzeniom nerek i wątroby

W innym badaniu 80 osobom z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby podawano placebo lub 500 mg ekstraktu z zielonej herbaty dziennie przez 90 dni.

Po 12 tygodniach ekstrakt z zielonej herbaty znacząco obniżył poziom enzymów wątrobowych. Podwyższony poziom tych enzymów jest markerem uszkodzenia wątroby

Ponadto analiza 15 badań wykazała, że ​​picie zielonej herbaty wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem chorób wątroby

Należy jednak pamiętać, że w tym skojarzeniu mogą być zaangażowane inne czynniki.

Potrzebne są dalsze badania, aby przyjrzeć się wpływowi matchy na ogólną populację, ponieważ większość badań ogranicza się do badań oceniających wpływ ekstraktu z zielonej herbaty na zwierzęta.

Poprawia funkcjonowanie mózgu

Niektóre badania pokazują, że kilka składników matchy może pomóc w poprawie funkcji mózgu .

W jednym badaniu z udziałem 23 osób przyjrzano się, jak ludzie wykonują szereg zadań zaprojektowanych do pomiaru wydajności mózgu.

Niektórzy uczestnicy spożywali herbatę matcha lub batonik zawierający 4 gramy matchy, podczas gdy grupa kontrolna spożywała herbatę lub baton placebo.

Naukowcy odkryli, że matcha powodowała poprawę uwagi, czasu reakcji i pamięci w porównaniu z placebo

Inne małe badanie wykazało, że spożywanie 2 gramów zielonej herbaty w proszku dziennie przez 2 miesiące pomogło poprawić funkcjonowanie mózgu u osób starszych

Dodatkowo matcha zawiera bardziej skoncentrowaną ilość kofeiny niż zielona herbata, pakując 35 mg kofeiny na pół łyżeczki (około 1 grama) proszku matcha.

W wielu badaniach powiązano spożycie kofeiny z poprawą funkcji mózgu, cytowaniem krótszych czasów reakcji, zwiększoną uwagą i poprawioną pamięci.

Matcha zawiera również związek zwany L-teaniną , który zmienia działanie kofeiny, promując czujność i pomagając uniknąć spadku poziomu energii, który może nastąpić po spożyciu kofeiny

Wykazano również, że L-teanina zwiększa aktywność fal alfa w mózgu, co może pomóc wywołać relaksację i zmniejszyć poziom stresu

Może wspomagać zdrowie serca

Choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie, odpowiadając za około jedną trzecią wszystkich zgonów osób w wieku powyżej 35 la

Niektóre badania wykazały, że picie zielonej herbaty, która ma podobny profil składników odżywczych jak matcha, może pomóc w ochronie przed chorobami serca.

Wykazano, że zielona herbata obniża poziom całkowitego i „złego” cholesterolu LDL, a także trójglicerydó

Może również pomóc w zapobieganiu utlenianiu cholesterolu LDL, innego czynnika, który może chronić przed chorobami serca

Badania obserwacyjne wykazały również, że picie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i udaru mózg

W połączeniu z wszechstronną dietą i zdrowym stylem życia picie herbaty matcha może pomóc zachować zdrowe serce i chronić przed chorobami.

Pomaga schudnąć

Spójrz na jakikolwiek suplement odchudzający, a jest duża szansa, że ​​zobaczysz „ekstrakt z zielonej herbaty” w składzie.

Zielona herbata jest dobrze znana ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie . W rzeczywistości badania pokazują, że może pomóc przyspieszyć metabolizm, aby zwiększyć wydatek energetyczny i przyspieszyć spalanie tłuszczu.

Jedno małe badanie wykazało, że przyjmowanie ekstraktu z zielonej herbaty podczas umiarkowanych ćwiczeń zwiększyło spalanie tłuszczu o 17%

Inne badanie z udziałem 14 osób wykazało, że przyjmowanie suplementu zawierającego ekstrakt z zielonej herbaty znacznie zwiększyło 24-godzinny wydatek energetyczny w porównaniu z placeb

Przegląd 11 badań wykazał również, że zielona herbata zmniejszała masę ciała i pomagała w utrzymaniu utraty wag

Chociaż większość tych badań dotyczyła ekstraktu z zielonej herbaty, matcha pochodzi z tej samej rośliny i powinna mieć taki sam efekt.

Herbata matcha jest bardzo łatwa do przygotowania

Skorzystanie z wielu zdrowotnych właściwości matchy jest proste – a herbata smakuje wyśmienicie.

Możesz zrobić tradycyjną herbatę matcha, przesiewając 1-2 łyżeczki (2-4 gramy) proszku matcha do filiżanki, dodając 59 ml gorącej wody i mieszając ją bambusową trzepaczką.

Możesz również dostosować stosunek proszku matcha do wody w oparciu o preferowaną konsystencję.

Aby uzyskać cieńszą herbatę, zmniejsz ilość proszku do pół łyżeczki (1 gram) i wymieszaj z 3–4 uncjami (89–118 ml) gorącej wody.

Jeśli wolisz bardziej skoncentrowaną wersję, połącz 2 łyżeczki (4 gramy) proszku z zaledwie 30 ml wody.

Jeśli czujesz się kreatywny, możesz nawet spróbować ubijać matcha latte, puddingi lub koktajle proteinowe, aby zwiększyć zawartość składników odżywczych w swoich ulubionych przepisach.

Jak zawsze, kluczem jest umiar. Chociaż matcha jest pełna korzyści zdrowotnych, więcej niekoniecznie oznacza lepsze.

W rzeczywistości zgłaszano problemy z wątrobą u niektórych osób, które codziennie piły duże ilości zielonej herbaty

Picie matchy może również zwiększyć narażenie na zanieczyszczenia, takie jak pestycydy, chemikalia, a nawet arsen znajdujący się w glebie, na której rosną rośliny herbaciane

Maksymalne tolerowane spożycie proszku matcha jest niejasne i zależy od osoby. Aby być bezpiecznym, spożywaj matchę z umiarem.

Najlepiej trzymać się 1-2 filiżanek dziennie i szukać certyfikowanych ekologicznych odmian, aby skorzystać z wielu korzyści zdrowotnych matchy bez ryzyka jakichkolwiek skutków ubocznych.