Hemoroidy, czyli tzw. guzki krwawnicze, to bolesna przypadłość, najczęściej diagnozowana u osób dorosłych. Niestety czasami dotyka też dzieci. Ze względu na dużą bolesność, warto wiedzieć, jak szybko zlikwidować problem i zapobiec jego powrotom.
Skąd się biorą hemoroidy u dzieci?
Naczynia żylne zlokalizowane w odbycie służą do kontroli stolca oraz gazów. Hemoroidy, nazywane też żylakami odbytu, to dolegliwość, która objawia się powiększeniem naczyń w okolicy odbytu. Guzki pojawiają się na zewnątrz odbytu i powodują swędzenie i pieczenie. Odczuwalny jest też ból, który nasila się przy siadaniu czy wypróżnianiu. Nieleczone hemoroidy powiększają się i mogą pękać, a oddawaniu stolca często towarzyszyć też będzie krew. Hemoroidy u dzieci są tak samo dokuczliwe, jak w przypadku osób dorosłych. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania guzków wymienia się:
– siedzący tryb życia
– ciążę
– złą dietę, ubogą w błonnik
Jeśli chodzi o hemoroidy u dzieci, to za ich powstawanie odpowiedzialne są przede wszystkim czynniki genetyczne. Problemy z wypróżnianiem oraz długotrwałe zaparcia oraz zatwardzanie również mogą przyczynić się do powiększenia guzków. Nie wolno bagatelizować hemoroidów, ponieważ w zaawansowanym stadium ich rozwoju konieczna może być operacja.
Jak rozpoznać i leczyć hemoroidy u dzieci
Objawy hemoroidów są takie same u dorosłych, jak i u dzieci. Jednak swędzenie, pieczenie i dyskomfort podczas oddawania stolca nie zawsze oznacza hemoroidy u dzieci. Wymienione objawy są też charakterystyczne między innymi dla chorób pasożytniczych wieku dziecięcego, takich jak owsiki. Nieprawidłowa higiena również może doprowadzić do tego typu objawów. W przypadku wykluczenia pasożytów i innych chorób, mogących powodować swędzenie, ból czy krwawienie podczas oddawania stolca, pediatra powinien przeprowadzić badanie i jeśli zdiagnozuje hemoroidy u dziecka, zalecić odpowiednie leczenie. Oprócz leków na hemoroidy, takich jak czopki, maści czy chusteczki łagodzące podrażnienia, warto też zadbać o zmianę diety i dodanie do codziennego menu produktów bogatych w błonnik takich jak pełnoziarniste pieczywo, ziarna słonecznika oraz suszone owoce (figi lub śliwki). Nie należy też zapominać o odpowiednim nawodnieniu i prawidłowej higienie okolic odbytu.