Gnidy – w jaki sposób można pozbyć się z włosów jaj wszy?

Gnidy – w jaki sposób można pozbyć się z włosów jaj wszy?

Gnidy są jajami wszy, które często są mylone z łupieżem. Wszy składają jaja na włosach, przytwierdzając je za pomocą specjalnej wydzieliny. Wydzielina ta w znaczny sposób utrudnia pozbycie się gnid z włosów i często jedynym ratunkiem jest obcięcie włosów na krótko. Nie zawsze konieczne są tak radykalne kroki.

Gnidy – czym są?

Gnidy to jaja, które wszy składają i mocują specjalną wydzieliną do włosów. Wiedza o tym, czym cechuje się gnida, umożliwi na szybką reakcję i leczenie, które może zapobiec całkowitemu ścięciu włosów. Gnidy mają owalny kształt i są otoczone grubą otoczką koloru biało-żółtego lub białego. Gnida ma zamknięcie w formie wieczka. Wielkość gnid jest zależna od gatunku wszy, która złożyła jaja. Można więc stwierdzić, iż wielkość gnid mieści się w granicach od 0,5 do 1,5 mm. Jaja wszy bytującej na głowie są błyszczące i składane przy samej nasadzie włosów. Gnidy bardzo często mylone są z łupieżem, jednak różnice między nimi są dość klarowne. Łupież w przeciwieństwie do wypukłej i owalnej gnidy, cechuje się płaskim i nieregularnym kształtem. Co więcej, łupież można bardzo ławo wytrząsnąć z głowy, natomiast gnidy już niekoniecznie. Ponadto łupież jest rozlokowany na całej głowie, natomiast gnidy łatwiej znaleźć na wysokości karku i tuż za uszami, zdecydowanie rzadziej na najbardziej widocznym czubku głowy. Gnidy dopiero w stadium larwalnym zaczynają wykonywać swoje pierwsze ruchy?

Jak pozbyć się gnid?

Ocet na wszy – Czy wcierka z octu jabłkowego na wszy pomoże przy tej dolegliwości?

Jednym ze sposobów na usunięcie gnid jest wcierka z octu jabłkowego, która jest stosowana już od wielu pokoleń. Ocet przeciwdziała wczepieniu się gnid w strukturę włosa. Kwas sprawia, że gnidy usychają i odpadają z włosa, Kwas octowy zabija także dorosłe wszy, dzięki czemu można być pewnym, że nowe gnidy nie zostaną złożone na włosach. Chcąc wykonać wcierkę na gnidy, ocet jabłkowy należy rozcieńczyć w ciepłej wodzie w proporcji jeden do jednego. Wcierkę zaleca się wcierać we włosy i skórę głowy do czasu, aż problem zostanie zwalczony. Przeważnie kuracja trwa około tygodnia.

Czy olejki eteryczne zwalczą problem?

Olejki eteryczne to kolejna alternatywa na pozbycie się wszy i gnid z głowy. Rekomenduje się przede wszystkim olejki z drzewa herbacianego, kokosowy, lawendowy, anyżowy i jaśminowy. Wszy nie znoszą tych zapachów, a olejki cechują się działaniem owadobójczym. Kuracja opiera się o wcieranie we włosy mieszanki olejków eterycznych i oliwy z oliwek. Mieszankę zaleca się trzymać na głowie przez około 30-40 minut, a kolejno dokładnie zmyć. Chcąc mieć pewność, iż problem gnid został rozwiązany, należy w kolejnych myciach dodawać do szamponu kilka kropel olejków eterycznych.

Gnida na włosach – czosnek – pogromca gnid

Czosnek jest warzywem znanym ze swoich wielorakich właściwości zdrowotnych. To także sprawdzony sposób na gnidy we włosach. Wystarczy główkę czosnku wycisnąć przy pomocy praski, dodać pół litra ciepłej wody i mieszankę odstawić na 8 godzin. Kolejno mieszankę należy przecedzić przez sitko i spryskać nią włosy bądź wetrzeć gotowy preparat. Po kolejnych ośmiu godzinach głowę należy dokładnie umyć.