Dysania -Zaburzenie medyczne i psychologiczne

Z pewnością nikt nie lubi wstawać wcześnie rano. Większość ludzi stara się wycisnąć dodatkową godzinę snu. To jest w porządku i to nawet normalne, o ile nie spóźnisz się do pracy lub szkoły. I zawsze jest kawa, która Cię obudzi i pozbędzie się senności na resztę dnia.

Ale są ludzie, dla których wyjście z łóżka jest prawie niemożliwe. To poważny stan, w którym żadna ilość snu nie jest wystarczająco dobra. Utrudnia to ich zdolność do normalnego i zdrowego życia, ponieważ jedyne, o czym myślą, to kolejna godzina snu, mimo że spali już 12 lub 13 godzin (zdrowy dorosły potrzebuje tylko 7 do 8 godzin snu). Ten stan jest znany jako Dysania lub Klinomania.

Dysania lub Dysania to zaburzenie lękowe, w którym osoba lubi leżeć w łóżku tak długo, jak to możliwe i nie ma zamiaru się budzić. Dysania jest związana z innymi zaburzeniami lękowymi, takimi jak depresja i zespół chronicznego zmęczenia, ale różni się pod wieloma względami.

Może to być stan medyczny, w którym klinomaniak cierpi w wyniku zaburzenia neurologicznego zwanego neurastenią, jak zdiagnozował dr Beard George w latach sześćdziesiątych XX wieku, lub stan psychiczny wywołany zaburzeniem lękowym, takim jak depresja, i jest powiązany z zespołem chronicznego zmęczenia .
Clinomania wywodzi się od greckich słów „clino”, co oznacza łóżko i „mania”, co oznacza uzależnienie. Dosłownie mówiąc Dysania oznacza „uzależnienie od łóżka”. Klinomaniacy to ludzie, którzy cierpią na tę chorobę i odczuwają silną potrzebę leżenia w łóżku, bez jakiejkolwiek troski o swoje obowiązki w świecie zewnętrznym.

Klinomanię nazywa się „manią”, ponieważ oznacza obsesję na punkcie łóżka – klinomaniacy mają obsesyjny związek ze swoim łóżkiem i nienawidzą rozstania się z nim, nawet kosztem niewypełniania poważnych obowiązków osobistych lub zawodowych, które mogą wpływać na jakość ich życia. Ostre pragnienie snu u klinomaniaka jest w dużej mierze zaburzeniem psychicznym lub problemem psychologicznym. Chociaż często jest mylony z zespołem chronicznego zmęczenia, tak naprawdę nie jest, ponieważ Dysania nie ma nic wspólnego ze zmęczeniem lub wyczerpaniem. Jest to wyłącznie zaburzenie lękowe. Jednak Dysania jest ściśle związana z depresją. Nie wszyscy klinomaniacy są dotknięci depresją, ale większość osób z depresją wykazuje objawy klinomanii.

Rozpoznanie klinomanii jest dość trudne, ponieważ różne osoby wykazują różne objawy. Niektóre objawy są również podobne do innych zaburzeń lękowych, takich jak stwardnienie rozsiane i toczeń rumieniowaty układowy.

Dysania jak leczyć

Leczenie dysanii polega na poradnictwie psychologicznym prowadzonym przez wyszkolonego psychologa lub psychiatrę. Leki na klinomanię, takie jak suplementy serotoniny, są bardzo skuteczne. Oprócz samego leczenia, lekarze powinni ciężko pracować, aby pozbyć się tego stanu, regularnie ćwicząc, jedząc zdrowe śniadanie, pijąc dużo wody, kawy i przestrzegając regularnych nawyków. Istnieje również wiele innych metod leczenia zalecanych w klinomanii, od naturalnych metod, takich jak ćwiczenia i dieta, po wstrzykiwanie substancji chemicznych, takich jak serotonina. Każdy, kto ma objawy klinomanii, powinien zostać oceniony przez doświadczonego psychologa.