Dlaczego kobiety powinny spać bez bielizny?

Lekarze ginekolodzy szczególnie kobietom zalecają spanie bez majtek. Przynosi to pozytywne efekty nie tylko dla zdrowia, ale również dla komfortu spania. Wbrew pozorom, nie zakładając bielizny, kobieta może właściwie zadbać o higienę intymną i zapobiegać niechcianym infekcjom.

Spanie bez bielizny a infekcje intymne.

Niestety nie ma dowodów naukowych na stwierdzenie, że spanie bez majtek przyczynia się do zapobiegania infekcjom bakteryjnym i grzybiczym pochwy. Jednak takie praktyki były czynione przez nasze praprababcie, a dzięki temu kobiety nie miały problemów intymnych w tak dużym stopniu, jak mają młode kobiety obecnie. Spanie w majtkach oraz w piżamie praktykowane przez wiele nastolatek i dorosłych kobiet, a głównym celem tego jest zazwyczaj zachowanie odpowiedniej higieny. Kobiety w ten sposób chcą zapobiec dostawaniu się bakterii i zarazków do okolic sromu i pochwy. Jednak jest zupełnie odwrotnie- pochwa kobiety, która sypia w majtkach, wytwarza więcej śluzu, a co za tym idzie, tworzy się wilgotne środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Natomiast spanie bez bielizny, zapewnia dostęp powietrza do pochwy, więc śluzu jest mniej, a ten który się wytworzy, ulega szybkiemu wyschnięciu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania infekcji intymnych.

Infekcja bakteryjna pochwy – co jeszcze zrobić, by jej zapobiec?

Zarówno infekcja bakteryjna pochwy, jak i wszystkie inne rodzaje infekcji powstaje najczęściej wskutek zaburzonej flory fizjologicznej pochwy. Na zmianę odczynu pH pochwy ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest burza hormonalna podczas ciąży, w okresie połogu oraz w trakcie karmienia piersią. Wtedy wiele kobiet odczuwa suchość pochwy, która jest wtedy bardziej narażona na powstawanie infekcji intymnych. Przyjmowane leki hormonalne również mogą wpływać na zmianę flory bakteryjnej pochwy.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kobiety, których dotyczy nawracająca infekcja bakteryjna pochwy, w wielu przypadkach zawdzięczają taki stan rzeczy samym sobie. Spanie w majtkach oraz w piżamie na wierzchu może być przyczyną nawracających infekcji, lecz to nie jedyny możliwy powód. Kobiety, które borykają się z infekcjami intymnymi powinny ograniczyć do minimum noszenie stringów, obcisłych spodni, ponieważ zmniejszają one dopływ powietrza, a co za tym idzie, zwiększa się temperatura i wilgoć w okolicach intymnych. Poza tym ważne jest wyeliminowanie z diety cukru, który stanowi pożywkę dla bakterii i grzybów. W przypadkach, u których zaburzona jest flora bakteryjna jelit oraz pochwy lekarze zalecają probiotyki. W aptekach są dostępne również probiotyki ginekologiczne, które są wskazane dla kobiet borykających się z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi pochwy.