Depilacja bez podrażnień skóry. Jak to osiągnąć?

Usuwanie włosów z różnych części ciała nierzadko powoduje podrażnienia skóry. Wynika to najczęściej z niewłaściwego przygotowania skóry do depilacji lub nieprawidłowej techniki golenia. Warto zabrać się za depilację w odpowiedni sposób, tak aby móc cieszyć się gładką skórą, szczególnie latem.

Bardzo ważne jest przygotowanie skóry.

Aby cieszyć się gładką, ogoloną skórą nie warto depilować jej w pośpiechu. Najlepiej zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu na depilację, ponieważ nogi ogolone w pośpiechu nie będą idealnie gładkie, a skóra może ulec podrażnieniu.

Przed goleniem najlepiej wziąć ciepłą kąpiel, która sprawi, że łuski włosów otworzą się, a golenie powinno przebiec bez problemu. Poza tym ważne jest usunięcie martwego naskórka za pomocą peelingu. Złuszczanie naskórka zapobiegnie wrastaniu się włosków, a skóra po goleniu będzie gładsza.

Skóra w różnych rejonach ciała różni się od siebie. Najdelikatniejsza jest skóra pod pachami oraz w okolicach bikini. W tych miejscach najczęściej dochodzi do wrastania włosków, dlatego wykonywanie peelingu podczas gorącej kąpieli jest bardzo ważne.

Jak i czym bezpiecznie się depilować?

Najskuteczniejszą metodą usuwania włosów jest golenie maszynką. Kremy do depilacji także są skuteczne, lecz mogą powodować podrażnienie lub uczulenie na skórze. Dlatego przed zastosowaniem kremu do depilacji zaleca się wykonanie próby.

Maszynki jednorazowe powinny służyć tylko jeden raz, a te wielorazowe powinny być umyte i wysuszone po każdym użyciu. Nie wolno zostawiać ich pod prysznicem, ponieważ grozi to nagromadzeniu się bakterii na powierzchni ostrzy.

Najważniejsze jest, aby nigdy nie golić skóry na sucho, ponieważ w ten sposób skóra zostanie podrażniona lub nawet zraniona. Można używać zwykłego żelu pod prysznic, mydła, odżywki do włosów lub pianki do golenia. Aby przygotować skórę do depilacji, warto wykonać pierwsze ruchy maszynką zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Dopiero w drugim kroku ogolić skórę pod włos.

W przypadku bardzo wrażliwej skóry najlepiej golić skórę tylko zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Do depilacji nie wolno używać starych, tępych maszynek, ponieważ podrażnienia i zranienia skóry na pewno się pojawią.

Zamiast pianki do golenia warto wypróbować olejek kokosowy.

Okolice pod pachami, bikini oraz wewnętrzna strona ud, są szczególnie wrażliwymi miejscami, dlatego należy je traktować w specjalny sposób. Aby zapewnić odpowiedni poślizg maszynce, a jednocześnie zadbać o nawilżenie i gładką skórę, zamiast pianki do golenia lub żelu, warto wypróbować olejek kokosowy. Oprócz nawilżenia i pielęgnacji skóry, olejek kokosowy działa również antybakteryjnie.