Czy nowoczesne ekrany niszczą wzrok?

Już w niewielu domach można spotkać stare, kineskopowe telewizory, które są uważane przez większość ludzi za szkodliwe. Obecnie panuje moda na duże, nowoczesne ekrany telewizorów, a każdy domownik jest wyposażony w swojego laptopa i smartfona. Czy ekrany tych urządzeń mogą szkodzić oczom?

Niebieskie światło szkodliwe dla oczu?

Nowoczesne ekrany, czyli LCD lub LED nie emitują szkodliwego promieniowania, tak jak wytwarzały je telewizory kineskopowe- choć te wytwarzały jedynie bardzo słabe promieniowanie rentgenowskie. Oglądanie dużego ekranu z bliska nie może być przyczyną wad wzroku, lecz może obciążać oczy, jeśli patrzy się w niego zbyt długo. Największym zagrożeniem są jednak smartfony, które są zawsze pod ręką i nikt nie kontroluje czasu spędzonego na przeglądaniu Internetu. Poza tym zazwyczaj trzymamy smartfon zbyt blisko oczu, a w dodatku zapominamy o mruganiu, które warunkuje właściwe nawilżenie oczu. Emisja niebieskiego światła jest mniej szkodliwa niż brak mrugania oraz zbyt długie przesiadywanie prze ekranem smartfona, tableta lub telewizora.

Czym grozi przemęczenie oczu?

Oczy są przemęczona całodziennym spędzaniem czasu przed ekranem różnych monitorów, ale oprócz tego wykonują pracę podczas czytania książki, prowadzenia samochodu, przebywania w klimatyzowanym, w dodatku zamkniętym pomieszczeniu. To wszystko wpływa negatywnie na narząd wzroku- oczy stają się zmęczone, suche, podrażnione, załzawione, przekrwione i skłonne do infekcji. Jeżeli nie damy oczom możliwości odpoczynku- grozi to uszkodzeniu wzroku.

Świetlik lekarski jako pomoc dla zmęczonych, przekrwionych oczu.

Dla zdrowych oczu najważniejszy jest odpoczynek od wpatrywania się w różnorodne ekrany. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujemy cały dzień przy komputerze. Warto robić sobie przynajmniej kilkuminutowe przerwy od patrzenia w ekran, mieć kontrolę nad mruganiem oraz nie przybliżać oczu do monitora lub ekranu smartfona.

W przypadku przekrwienia, pieczenia i stanów zapalnych oczu, warto zastosować świetlik lekarski, który jest ziołem o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz ściągającym. Ziele świetlika jest używane jako napar do przemywania oraz również do picia, ponieważ ma wpływ na ogólną jakość widzenia. Oprócz naparów świetlik jest także składnikiem kremów przeznaczonych do skóry wokół oczu, gdy pojawia się opuchnięcie, zmęczenie oczu oraz rozszerzone są naczynka krwionośne wokół oczu. Takie objawy pojawiają się u niektórych osób pracujących przed komputerem lub przebywających zbyt długi czas przed ekranami różnorodnych monitorów.