Co na grzybicę pochwy u dziewczynki i u kobiety

co-na-grzybice-pochwy

W przypadku kobiet bardzo ważne jest, aby dbać o zdrowie intymne. Zależy od niego kondycja całego organizmu, ale też płodność. Już małe dziewczynki zapadają na infekcje, które trudno się leczy i często towarzyszą im one przez całe życie. W szczególności uporczywe bywają infekcje grzybicze dla osób, które mają taką skłonność.

Co na grzybicę pochwy u dziewczynki?

Niestety również małe dziewczynki cierpią często z powodu infekcji grzybiczej. Mogą się zarazić nią podczas pływania w basenie, wspólnej kąpieli, na plaży, a nawet na placu zabaw. Nie każdy rodzic potrafi samodzielnie ocenić rodzaj takiej infekcji – bakteryjnej lub grzybiczej. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem pediatrą, który wskaże odpowiednie środki. Zwykle zaleca się przyjmowanie leków doustnych oraz odpowiednią higienę. Lekarz może zalecić tymczasowe stosowanie płynu do higieny intymnej, co na grzbicę pochwy działa dobrze i pozwala ją szybko wyleczyć. Najczęściej lekarze polecają również stosowanie probiotyków. Okazuje się bowiem, że infekcja grzybicza pojawia się również na skutek dysproporcji w ilości bakterii i grzybów, jakie bytują w naszych jelitach. Najczęściej zdarzają się po zastosowaniu antybiotyków, które wybijają nie tylko szkodliwe dla organizmu bakterie, ale również te pozytywne. Probiotyk powinno się stosować zawsze podczas przyjmowania antybiotyków, ale warto przyjmować go również profilaktycznie, co jakiś czas. Najlepiej wymieniać preparat co jakiś czas, aby wprowadzać do organizmu różne szczepy bakterii.

Co na grzybicę pochwy u dorosłej kobiety?

Wiele pań zmaga się z nawracającymi infekcjami grzybiczymi. Wystarczy użycie mokrego ręcznika, czy wyjście na basen, aby przez kilka dni lub tygodni męczyć się z objawami takimi, jak:

  • twarogowe upławy,
  • nieprzyjemny zapach,
  • świąd i pieczenie.

Tutaj również bardzo ważne jest zastosowanie probiotyków. Pozwolą bowiem na przywrócenie równowagi bakteryjno-grzybiczej w organizmie. Poza tym, lekarz ginekolog oceni, jakiego rodzaju jest to infekcja i zaproponuje odpowiednią terapię. Zazwyczaj są to środki doustne w połączeniu z globulkami, które działają szybko i miejscowo. Stosując się do zaleceń lekarza dość szybko można pozbyć się takiej infekcji, jednak istotne jest, aby zaleczyć ją do końca i nie przerywać leczenia, kiedy pierwsze objawy ustąpią.

Osoby, które często zapadają na infekcje intymne powinny unikać basenów i hotelowych łazienek. Bardzo ważne jest stosowanie właściwej higieny miejsc intymnych, zawsze czystych i suchych ręczników i odpowiednia dieta. Powinna być wzbogacona o domowe kiszonki, które działają jak naturalne probiotyki i doskonale radzą sobie z grzybami. Wystarczy porcja kiszonej kapusty lub ogórków, aby wzmocnić odporność całego organizmu i wspomóc leczenie. Istotne jest też noszenie przewiewnej, najlepiej bawełnianej bielizny, która nie powinna być ciasna. Należy unikać kosmetyków zapachowych, ponieważ te podrażniają pochwę i mogą wywoływać różnego rodzaju infekcje.