Podczas wysiłku fizycznego oddech jest szybszy i głębszy. Naczynia włosowate rozszerzają się, by przyjąć i transportować większe ilości tlenu. Płuca i serce mają zatem sporo ciężkiej pracy do wykonania, dlatego zadyszka wydaje się nieunikniona. Czasem po wysiłku pojawia się także duszący kaszel.
Jaką pracę wykonują płuca i serce podczas biegu lub innym ciężkim wysiłku?
Podczas biegu oddech przyspiesza, tętno wzrasta, czego oznaką jest mimowolne otwarcie ust i oddychanie przez usta, zamiast przez nos. Jest to naturalny i prawidłowy odruch, ponieważ przez nos nie dostarczymy do płuc tyle powietrza, ile jest potrzebne podczas biegu. Mięśnie i potrzebują dużo tlenu, który jest potrzebny do produkcji energii i właśnie z tego powodu płuca i serce mają więcej roboty do wykonania. Aby do płuc dostawało się tyle powietrza, ile jest potrzebne, lepiej oddychać spokojniej i głębiej, zamiast brać szybkie i płytkie oddechy. Nie można jednak przesadzić w drugą stronę- nie należy nadymać płuc zbyt dużą ilością powietrza. Nad techniką oddychania podczas intensywnego wysiłku, jakim jest bieganie, trzeba trochę popracować.
Duszący kaszel po wysiłku może być objawem astmy.
Aby przygotować organizm do intensywnego wysiłku, głównie mięśni, płuc i serca konieczna jest rozgrzewka. Poza tym biegając, ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, oddychanie zarówno nosem jak i ustami oraz bieg w ustalonym rytmie. Wielu trenujących biegaczy, zarówno zawodowców, jak i amatorów borykają się z duszącym kaszlem po intensywnym biegu, pomimo prawidłowej techniki oddychania i przeprowadzenia rozgrzewki. W takim przypadku należy bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Przyczyny kaszlu po wysiłku mogą być różne np. palenie papierosów, zbyt szybkie tempo biegu, infekcja dróg oddechowych w niedalekiej przeszłości lub gwałtowna zmiana temperatur.
Niestety duszący kaszel po intensywnym wysiłku oraz towarzyszący mu ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech lub ból gardła, mogą świadczyć o astmie powysiłkowej. Atak kaszlu w astmie powysiłkowej pojawia się po około 5- 15 minut po wysiłku, na skutek zwężenia dróg oddechowych. Zwiastunem astmy może być nawet niewielkie pokasływanie, które z czasem rozwija się i prowadzi do duszności i suchego kaszlu, podczas których osoba zaczyna bać się, że nie zdoła złapać powietrza. Takie objawy są sygnałem, aby nie zwlekać z wizytą u pulmonologa, a do tego czasu ograniczyć treningi do minimum.
Co jeszcze wpływa na pojawienie się kaszlu po wysiłku fizycznym?
Kaszel po wysiłku może mieć również zupełnie inne przyczyny niż astma. Czasem winna jest zła jakość powietrza w sezonie zimowym, gdy w miastach pojawia się smog. Trzeba mieć również na uwadze, że niedługo po ustąpieniu infekcji wirusowej lub bakteryjnej układu oddechowego, również może wystąpić kaszel po intensywnym wysiłku, jakim jest bieganie. Aby czerpać przyjemność z biegania trzeba dobrze poznać swój organizm i w porę reagować na niepokojące objawy.