Ashwagandha pełna zdrowotnych właściwości

Ashwagandha to starożytne zioło lecznicze.Jest klasyfikowany jako adaptogen, co oznacza, że ​​może pomóc organizmowi radzić sobie ze stresem. Ashwagandha zapewnia również wiele innych korzyści dla twojego ciała i mózgu. Na przykład może poprawić funkcjonowanie mózgu, obniżyć poziom cukru we krwi i kortyzolu oraz pomóc w walce z objawami lęku i depresji.

Oto korzyści z ashwagandhy, które są wspierane przez naukę

Jest starożytnym ziołem leczniczym

Ashwagandha to jedno z najważniejszych ziół ajurwedy, forma medycyny alternatywnej oparta na indyjskich zasadach naturalnego leczenia.

Jest używany od ponad 3000 lat w celu złagodzenia stresu, zwiększenia poziomu energii i poprawy koncentracji

Ashwagandha to w sanskrycie zapach konia, który odnosi się zarówno do jego wyjątkowego zapachu, jak i zdolności do zwiększania siły.

Jego botaniczna nazwa to Withania somnifera i jest również znana pod kilkoma innymi nazwami, w tym z żeń-szeniem indyjskim i wiśnią zimową.

Ashwagandha to mały krzew o żółtych kwiatach, pochodzący z Indii i Afryki Północnej. Ekstrakty lub proszek z korzenia lub liści rośliny są stosowane w leczeniu różnych schorzeń.

Wiele korzyści zdrowotnych przypisuje się wysokiemu stężeniu witanolidów, które, jak wykazano, zwalczają stany zapalne i wzrost guza

Może obniżyć poziom cukru we krwi

W kilku badaniach wykazano, że ashwagandha obniża poziom cukru we krwi .

Jedno badanie z probówki wykazało, że zwiększyło wydzielanie insuliny i poprawiło wrażliwość na insulinę w komórkach mięśniowych.

Ponadto kilka badań na ludziach sugeruje, że może obniżać poziom cukru we krwi zarówno u osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę .

Dodatkowo, w 4-tygodniowym badaniu z udziałem osób ze schizofrenią, osoby leczone ashwagandhą miały średnie obniżenie poziomu cukru we krwi na czczo o 13,5 mg / dl, w porównaniu z 4,5 mg / dl u osób, które otrzymały placebo.

Co więcej, w małym badaniu z udziałem 6 osób z cukrzycą typu 2 suplementacja ashwagandhą przez 30 dni obniżyła poziom cukru we krwi na czczo. Jednak badanie nie obejmowało grupy kontrolnej, przez co wyniki były wątpliwe

Może obniżyć poziom kortyzolu

Kortyzol jest znany jako hormon stresu, ponieważ nadnercza uwalniają go w odpowiedzi na stres, a także gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski.

Niestety, w niektórych przypadkach poziom kortyzolu może być chronicznie podwyższony, co może prowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi i zwiększonego odkładania tłuszczu w jamie brzusznej.

Badania wykazały, że ashwagandha może pomóc obniżyć poziom kortyzolu.

W jednym badaniu z chronicznie zestresowanymi dorosłymi osoby, które suplementowały ashwagandhę, miały znacznie większe obniżenie poziomu kortyzolu w porównaniu z grupą kontrolną. Osoby przyjmujące najwyższą dawkę doświadczyły średnio 30% redukcji

Może pomóc zredukować stres i niepokój

Ashwagandha jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojej zdolności do zmniejszania stresu .

Naukowcy poinformowali, że blokuje ścieżkę stresu w mózgach szczurów poprzez regulację sygnalizacji chemicznej w układzie nerwowym.

Ponadto kilka kontrolowanych badań na ludziach wykazało, że może zmniejszyć objawy u osób ze stresem i zaburzeniami lękowymi.

W 60-dniowym badaniu z udziałem 64 osób z przewlekłym stresem osoby z grupy, które otrzymywały ashwagandhę, odnotowały średnio 69% redukcję lęku i bezsenności, w porównaniu z 11% w grupie placebo.

W innym 6-tygodniowym badaniu 88% osób, które przyjmowały ashwagandhę, zgłosiło zmniejszenie lęku, w porównaniu z 50% osób, które przyjmowały placebo

Może łagodzić objawy depresji

Chociaż nie zostało to dokładnie zbadane, kilka badań sugeruje, że ashwagandha może pomóc złagodzić depresję.

W jednym kontrolowanym 60-dniowym badaniu z udziałem 64 zestresowanych dorosłych, ci, którzy przyjmowali 600 mg ekstraktu z ashwagandhy o wysokim stężeniu dziennie, odnotowali 79% redukcję ciężkiej depresji, podczas gdy grupa placebo odnotowała 10% wzrost .

Jednak tylko jeden z uczestników tego badania miał historię depresji. Z tego powodu znaczenie wyników jest niejasne.

Może zwiększyć masę i siłę mięśni

Badania wykazały, że ashwagandha może poprawiać skład ciała i zwiększać siłę.

W badaniu mającym na celu określenie bezpiecznej i skutecznej dawki ashwagandhy zdrowi mężczyźni, którzy przyjmowali 750–1250 mg sproszkowanego korzenia ashwagandhy dziennie, uzyskali siłę mięśni po 30 dniach.

W innym badaniu ci, którzy brali ashwagandhę, mieli znacznie większe przyrosty siły i rozmiaru mięśni. To również ponad dwukrotnie zwiększyło ich zmniejszenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą placebo

Może zmniejszyć stan zapalny

Kilka badań na zwierzętach wykazało, że ashwagandha pomaga zmniejszyć stan zapalny.

Badania na ludziach wykazały, że zwiększa aktywność komórek naturalnych zabójców, czyli komórek odpornościowych, które zwalczają infekcje i pomagają zachować zdrowie .

Wykazano również, że zmniejsza markery zapalenia, takie jak białko C-reaktywne (CRP). Ten marker wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

W jednym kontrolowanym badaniu grupa, która przyjmowała 250 mg standaryzowanego ekstraktu z ashwagandhy dziennie, miała średnio 36% spadek CRP, w porównaniu z 6% spadkiem w grupie placebo

Może obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów

Oprócz działania przeciwzapalnego, ashwagandha może pomóc w poprawie zdrowia serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów.

Badania na zwierzętach wykazały, że znacznie obniża poziom tych tłuszczów we krwi.

Jedno badanie na szczurach wykazało, że obniżył on całkowity poziom cholesterolu i trójglicerydów odpowiednio o 53% i prawie 45% .

Chociaż kontrolowane badania na ludziach wykazały mniej dramatyczne wyniki, zaobserwowali imponującą poprawę tych markerów .

W 60-dniowym badaniu u dorosłych z przewlekłym stresem grupa przyjmująca najwyższą dawkę standaryzowanego ekstraktu z ashwagandhy doświadczyła średnio 17% spadku cholesterolu LDL (złego) i średnio 11% spadku poziomu trójglicerydów

Może poprawiać funkcjonowanie mózgu, w tym pamięć

Badania probówkowe i badania na zwierzętach sugerują, że ashwagandha może łagodzić problemy z pamięcią i funkcjonowaniem mózgu spowodowane urazem lub chorobą .

Badania wykazały, że promuje aktywność przeciwutleniającą, która chroni komórki nerwowe przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

W jednym badaniu szczury z padaczką, które były leczone ashwagandhą, miały prawie całkowite odwrócenie upośledzenia pamięci przestrzennej. Było to prawdopodobnie spowodowane zmniejszeniem stresu oksydacyjnego.

Chociaż ashwagandha była tradycyjnie stosowana w medycynie ajurwedyjskiej do pobudzania pamięci , przeprowadzono w tej dziedzinie tylko niewielką liczbę badań na ludziach.

W jednym kontrolowanym badaniu zdrowi mężczyźni, którzy codziennie przyjmowali 500 mg standaryzowanego ekstraktu, zgłaszali znaczną poprawę czasu reakcji i wydajności zadań w porównaniu z mężczyznami, którzy otrzymywali placebo.

Kolejne 8-tygodniowe badanie na 50 dorosłych wykazało, że przyjmowanie 300 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dwa razy dziennie znacznie poprawiło ogólną pamięć, wydajność zadań i uwagę