Aloes, czyli o niezwykłych właściwościach pustynnej rośliny

Aloes, obecnie powszechnie używany do produkcji leków i kosmetyków, znany był już w starożytności. Dzisiaj chętnie sięga się po niego ze względu na jego pielęgnacyjne właściwości i korzystny wpływ na skórę. Jakie inne działania ma ta niezwykła roślina i kiedy warto sięgnąć po produkty z aloesem?

Aloes żel – właściwości lecznicze

Aloes polecany jest przy różnych schorzeniach. Aloes żel stosuje się miejscowo, na zmieniono chorobowo miejsca. Roślinę można też dostać w postaci żelu do picia. Spożywając produkt w takiej formie, można liczyć między innymi na poprawę działania układu pokarmowego czy immunologicznego. Aloes żel:

– wspomaga pracę wątroby

– pobudza łaknienie

– pomaga utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu

– łagodzi podrażnienia wywołane ukąszeniami

– wspomaga leczenie chorób skóry

– wzmacnia odporność

– łagodzi stany zapalne skóry

– przyspiesza gojenie się ran

Aloes żel wykorzystywany jest nie tylko ze względu na swoje lecznicze właściwości. Producenci kosmetyków także chętnie sięgają po ten naturalny składnik, tworząc na jego bazie wiele produktów do pielęgnacji ciała czy w włosów.

Jakie właściwości pielęgnacyjne ma aloes żel?

Miąższ aloesu jest niezwykle cenny i oprócz składników takich jak witamina A, C czy E, zawiera też sole mineralne, takie jak wapń, siarka czy miedź. Aloes żel ma właściwości bakteriobójcze oraz regeneracyjne. Dlatego też można go znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Aloes żel sprawdzi się też przy pielęgnacji włosów, wzmacniając je i zapobiegając puszeniu się. Włosy po zastosowaniu aloesu będą nawilżone i lśniące. Do pielęgnacji suchej skóry także polecane są kosmetyki zawierające miąższ tej pustynnej rośliny. Po zastosowaniu preparatów, w których aloes żel występuje w dużym stężeniu, skóra stanie się elastyczniejsza i jędrniejsza. Dzieje się tak ze względu na to, że aloes wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, czyli składników, które odpowiadają za młody i zdrowy wygląd skóry. Witaminy zawarte w miąższu także pozytywnie wpływają na kondycję skóry oraz elastyczność naczyń włosowatych. Warto wybierać kosmetyki o dużym stężeniu ekstraktu z aloesu. Bez problemu można też kupić aloes żel do picia lub wyciąg z aloesu bezpośrednio do stosowania na skórę.