Zatkane ucho


Zatkane ucho należy do nieprzyjemnych schorzeń o bardzo zróżnicowanej etiologii. Mimo, że zazwyczaj dolegliwość ta jest bardzo niepokojąca, to raczej nie jest niebezpieczna i tylko sporadycznie może przyczyniać się do powstania głuchoty. Przy tej przykrej dolegliwości zazwyczaj można poradzić sobie samemu, jednak czasami konieczna może być pomoc lekarza.

Objawy zatkanego ucha

Do objawów zatkanego ucha należą przede wszystkim:

Przyczyny powstawania

Woskowina wyciągnięta podczas płukania uszuNajczęściej przyczyną zatkania ucha jest naturalna wydzielina chroniąca ucho, czyli woskowina. Powstaje ona z wydzieliny gruczołów łojowych oraz z łuszczącego się stale nabłonka znajdującego się w przewodzie słuchowym. Woskowina może mieć różne zabarwienie i występuje w odcieniach od jasnożółtego do nawet brązowego, jej konsystencja może być sucha lub też wilgotna o różnym stopniu lepkości.  Zazwyczaj nie ma potrzeby nadmiernego usuwania woskowiny z uszu, jednak zdarza się, że w wyniku nadmiernego jej gromadzenia się dochodzi do zatkania przewodu słuchowego i w związku z tym do ograniczenia słuchu.

Do nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uszach może prowadzić przebywanie w zapylonych pomieszczeniach, a także skłonność do nadmiernej produkcji woskowiny.

Zatkanie ucha może powodować również wydzielina spływająca z zatok do przewodu słuchowego oraz zapalenie ucha.

Zdarza się, że silny i przewlekły katar także może przyczyniać się do zatkania uszu. Podczas kataru występuje obrzęk śluzówki nosa, który może rozprzestrzeniać się na przewody słuchowe i trąbkę Eustachiusza łączącą uszy z nosem. Dochodzi wówczas do zamknięcia przewodów słuchowych. Jeśli katar często nawraca może wskazywać na problem z zatokami. Nieleczony prowadzi często do powstania trwałej niedrożności oraz zapalenia trąbki Eustachiusza, w uchu gromadzi się wówczas znaczna ilość płynu lub też gęstej wydzieliny, co jest odczuwane, jako przepełnienie lub zatkanie.

Zatkanie uszu może pojawiać się także przy nagłych zmianach ciśnienia, które występują na przykład podczas lotu samolotem czy też w trakcie jazdy windą. Do ucha dostaje się wówczas duża ilość powietrza, która uciska trąbkę Eustachiusza i prowadzi do jej zwężania.  Powietrze nie mogąc się wydostać wywołuje uczucie zatkania ucha.


Diagnostyka

W celu zdiagnozowania schorzenia należy udać się do laryngologa. Po przeprowadzeniu prostego badania otoskopowego jest on w stanie rozpoznać czy ucho jest zatkane przez nagromadzoną woskowinę.

Leczenie zatkanego ucha

Leczenie zatkanego ucha polega na usunięciu zalegającej woskowiny. Można w tym celu stosować płukanie ciepłą wodą, o temperaturze około 37°C lub przy pomocy specjalnych kropli do uszu zawierających 5% wodny roztwór wodorowęglany sodu.

Zatkanych przez twardą woskowinę uszu pod żadnym pozorem nie wolno czyścić za pomocą patyczków do uszu. Zazwyczaj nic się przy ich pomocy nie zdziała, a można nawet doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej.  W przypadku, gdy krople zakupione w aptece i woda nie pomagają, warto zgłosić się do lekarza na zabieg odetkania ucha, który polega na usunięciu woskowiny zalegającej w przewodzie słuchowym. Zdarza się, że czop woskowinowy jest duży, twardy i bardzo mocno przylega do przewodu słuchowego, wówczas lekarz może mieć problem z usunięciem go podczas jednego zabiegu. Zazwyczaj wtedy lekarz aplikuje odpowiednie krople rozpuszczające woskowinę i po pewnym czasie powtarza zabieg.

Gdy w uszach nadmiernie gromadzi się woskowina, warto wypróbować płyny do czyszczenia uszu dostępne w aptekach. Jednak przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem, gdyż w niektórych przypadkach płukanie uszu takimi płynami może być niebezpieczne.

Gdy przyczyną zatkania ucha jest zapalenie trąbki Eustachiusza pomocne mogą być krople zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Czasami konieczne może być jednak wykonanie odpowiedniego zabiegu, polegającego na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu z ucha płynu.

Zatykanie uszu podczas nagłych zmian ciśnienia jest bardzo powszechnym problemem. Warto wiedzieć jak sobie z tym radzić. W trakcie lotu samolotem, zwłaszcza podczas startu i lądowania samolotu należy przyjąć wyprostowaną pozycję, co ułatwi odpływ powietrza, a także należy często przełykać ślinę, ssać cukierka lub żuć gumę, co ułatwi wyrównanie się ciśnienia. Pomocne może być również ziewanie. Jeśli objawy związane z zatkanym uchem nie miną w ciągu około 5 godzin po podróży należy zgłosić się do lekarza.

Profilaktyka

Aby nie dopuścić do zatkania się uszu, warto stosować się do poniższych rad:

  • jeśli masz katar, a czeka Cię podróż samolotem, to przed startem i lądowaniem wpuść do nosa krople obkurczające śluzówkę, dzięki temu skutecznie zapobiegniesz niedrożności przewodu słuchowego,
  • nie czyść nadmiernie uszu patyczkami, czynność ta nie pomoże, a wręcz przeciwnie może bardzo zaszkodzić
  • jeśli pracujesz w zapylonych pomieszczeniach zabezpieczaj uszy ochraniaczami.

Powikłania

Zazwyczaj ucho zatkane przez czop woskowinowy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie wywołuje żadnych powikłań. Jednak długotrwałe zwlekanie z usunięciem woskowiny z ucha może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia i obniżyć komfort życia wynikający z zatkanego ucha.

W skrajnych przypadkach zatkane ucho może przyczyniać się do powstania schorzeń takich jak:

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: