Zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej


Zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej to schorzenie o charakterze infekcyjnym. Objawia się bardzo bolesnym obrzmieniem połączonym z zaczerwienieniem skóry oraz z zatarciem szczegółów anatomicznych małżowiny usznej. Procesem chorobowym objęta jest ochrzęstna, czyli cienka błona, która pokrywa chrząstkę małżowiny usznej. Schorzenie najczęściej jest skutkiem zranienia lub wtórnych infekcji krwiaka małżowiny usznej.

Objawy zapalenia ochrzęstnej małżowiny usznej

Głównymi objawami towarzyszącymi zapaleniu ochrzęstnej małżowiny usznej są:

 • ból ucha,
 • obrzmienie i zaczerwienienie,
 • ocieplenie małżowiny usznej,
 • powstawanie ropni,
 • martwica oraz destrukcja chrząstki,
 • usuwane zniszczonych części chrząstki przez skórne przetoki,
 • zniekształcenie oraz opadnięcie małżowiny usznej,
 • róża małżowiny (powstaje w wyniku zainfekowania paciorkowcem) – towarzyszą jej nieswoiste objawy, najczęściej gorączka, miejscowa bolesność, napięcie skóry oraz ropnie.

Przyczyny powstawania

Małżowina usznaPrzyczyn powstawania zapalenia ochrzęstnej małżowiny usznej może być wiele. Jednak najczęściej choroba jest skutkiem infekcji bakteryjnej na skutek mechanicznego urazu małżowiny usznej lub efektem wtórnej infekcji krwiaka małżowiny usznej. Zagrożeniem mogą być również inne czynniki mechaniczne. Chorobą szczególnie zagrożeni są alergicy oraz cukrzycy. Dzieje się tak na skutek niszczenia gruczołów łojowych oraz produkujących woskowinę w przebiegu wymienionych chorób. Zaburza to powstawania wydzieliny ochronnej. Wówczas powstają warunki sprzyjające infekcjom przewodu słuchowego zewnętrznego i małżowiny usznej. Zapaleniu ochrzęstnej małżowiny usznej sprzyjają również oparzenia i odmrożenia.

Zapaleniom powodowanym przez paciorkowce sprzyjają interwencje chirurgiczne obejmujące ucho środkowe, zapalenia ucha środkowego oraz zapalenie przewodu słuchowego. Do powstania infekcji dojść może również w wyniku ukąszenia przez owada lub na skutek przebijania uszu.

Diagnostyka

Ważnym elementem diagnostyki jest prawidłowy wywiad lekarski. Istotne są wszelkie informacje odnoszące się do wcześniejszych zapaleń ucha, współistniejących chorób, urazów, przyjmowanych leków oraz wykonanych zabiegów otolaryngologicznych. Konieczna jest również wzrokowa ocena ucha zewnętrznego.


Leczenie zapalenia ochrzęstnej małżowiny usznej

Stosowane leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania oraz od etiologii choroby:

 • najczęściej stosuje się odpowiednio dobrane antybiotyki,
 • w przypadku uszkodzenia znacznej ilości chrząstki konieczne może być jej usunięcie,
 • gdy przyczyną jest róża leczenie ma na celu usunięcie ogniska zapalnego znajdującego się w uchu środkowym, co polega na stosowaniu antybiotyków skierowanych przeciwko paciorkowcom,
 • jeżeli bóle związane z zapaleniem ochrzęstnej małżowiny usznej ustąpią, jednak w dalszym ciągu utrzymuje się odczyn zapalny bardzo pomocne mogą być maści z dodatkami antybiotyku,
 • brak poprawy wiąże się z koniecznością zastosowania antybiotykoterapii ogólnoustrojowej.

Profilaktyka

Profilaktyka zapalenia ochrzęstnej małżowiny usznej opiera się przede wszystkim na unikaniu urazów małżowiny usznej, odmrożeń oraz oparzeń. Dodatkowo nie zaleca się manipulowania w uchu nieodpowiednimi narzędziami.

Powikłania

Brak odpowiedniego leczenia lub zbyt późne wprowadzenie terapii prowadzić może do nasilenia objawów, do szerzenia się infekcji i obejmowania sąsiednich struktur, a nawet do powstawania zakażeń uogólnionych, które w skrajnych przypadkach mogą kończyć się śmiercią.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: