Naczyniak wątroby


Naczyniak wątroby to łagodny, niezłośliwy, najczęściej występujący nowotwór wątroby. Może pojawić się w każdym wieku u obu płci, jednak częściej jest diagnozowany wśród kobiet. Podejrzewa się, że naczyniak wątroby może występować nawet u 5% populacji.

Objawy naczyniaka wątroby

Ultrasonograf - USGZazwyczaj naczyniak wątroby nie daje żadnych objawów, a jego obecność nie stanowi dla chorego zagrożenia zdrowia i życia. Zazwyczaj średnica naczyniaka nie przekracza 4cm, jednak zdarzają się dużo większe nawet 10-centymetrowe, przy których mogą pojawić się charakterystyczne symptomy. W przypadku dużych naczyniaków pojawić się może ucisk naczyń wewnątrzwątrobowych lub nawet pęknięcie naczyniaka.

Naczyniak wątroby może także powodować ucisk narządów znajdujących się w okolicach wątroby, a u niektórych chorych zauważany jest dyskomfort oraz niewielkie bóle pojawiające się w prawym podżebrzu.

Rzadko pojawić się mogą objawy naczyniaka takie jak: bóle i stany podgorączkowe wynikające ze zmian znajdujących się w obrębie naczyniaka, takich jak zwapnienia i martwica, czasami również zakrzepica.

Przyczyny powstawania

Przyczyna powstawania naczyniaków nie została jeszcze do końca poznana, jednak uważa się, że duże znaczenie może mieć dziedziczność.

Dieta dla wątrobyMasz problemy z wątrobą? Cierpisz na dolegliwości związane z tym narządem? Sięgnij po poradnik „Dieta dla wątroby”. Autor książki przedstawi Ci dokładnie jak wygląda dieta wątrobowa, która jest konieczna przy dolegliwościach wątrobowych. Poznasz produkty wskazane i zakazane przy chorobach wątrobowych, dowiesz się jak komponować dania, aby były lekkie dla wątroby i do tego smaczne. Otrzymasz liczne przepisy na wątrobę, które nie tylko jej pomogą, ale także doskonale smakują. Zamów poradnik „Dieta dla wątroby”.

Diagnostyka

Do rozpoznania naczyniaka dochodzi najczęściej przy badaniu ultrasonograficznym lub tomografii komputerowej. Wykrywany jest zazwyczaj przypadkowo właśnie podczas wykonywania tych badań.  W badaniu USG zauważyć można wyraźne odgraniczenie zmian od przyległego miąższu wątroby. Podczas wykonywania tomografii komputerowej powstałej zmiany z podaniem kontrastu (środka cieniującego) można zauważyć charakterystyczny przepływ krwi w obrębie naczyniaka.

Jeśli istnieją wątpliwości, co do charakteru zmiany wykonuje się także inne badania obrazowe, głównie rezonans magnetyczny lub też scyntygrafię z użyciem czerwonych krwinek oznaczonych izotopem.

Leczenie naczyniaka wątroby

Większość naczyniaków nie wymaga podjęcia żadnych czynności leczniczych, a jedynie okresowych badań kontrolnych, które powinny odbywać się w zależności od wielkości zmiany, co 6-12 miesięcy lub też rzadziej. Czasami zalecane jest leczenie operacyjne, jednak dotyczy to tylko naczyniaków dużych, osiągających średnicę większą niż 10cm, szybko powiększających się, powodujących zaburzenia pracy układu krzepnięcia oraz dających objawy kliniczne, takie jak ból. Mimo to leczenie operacyjne stosowane jest tylko w razie konieczności, ponieważ guzy te są bardzo dobrze unaczynione i niezwykle trudno je usunąć.

Najczęściej wykonywanymi zabiegami operacyjnymi są:

  • resekcja wątroby – zabieg polega na chirurgicznym usunięciu zmian nowotworowych,
  • embolizacja – jest to przezskórny zabieg wykonywany pod kontrolą rentgenowską, który ma na celu zamknięcie odpowiednich naczyń doprowadzających krew do naczyniaka w celu wywołania jego martwicy, do zamknięcia najczęściej wykorzystuje się specjalne kleje, spirale oraz balony, które są wprowadzane przez cewnik.

Profilaktyka

Zarówno w procesie leczniczym jak i w profilaktyce naczyniaków wątroby zalecane jest stosowanie ostropestu plamistego, który nie tylko wspomaga pracę wątroby, ale także pomaga ją regenerować.

Powikłania

Czasami duże naczyniaki mogą pękać i powodują wówczas krwawienia do wnętrza jamy brzusznej, w takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Samoistne pękanie dotyczy tylko wyjątkowo dużych naczyniaków, które szybko się powiększają i dają objawy kliniczne. Jednak dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym polegającym na wykonywaniu wspomnianych wcześniej badań kontrolnych można takie przypadki wychwycić jeszcze przed pęknięciem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu:
Naczyniak wątroby - 1.0/5 (1 głosów)