Angina (zapalenie gardła)


Angina to powszechna choroba infekcyjna wywoływana najczęściej przez paciorkowce i wirusy typowe dla przeziębienia, powodująca zapalenie migdałków. Choroba w swoim przebiegu atakuje podniebienie i błonę śluzową gardła. Angina przenoszona jest podobnie jak przeziębienie – drogą kropelkową, jednak jest chorobą bardziej złożoną i jej źródła mogą być znacznie zróżnicowane. Mimo, że może występować w każdym wieku to najczęściej diagnozowana jest u dzieci i wśród młodzieży.

Angina należy do chorób o jednym z najwyższych wskaźników zachorowań, jednak bardzo często jest bagatelizowana i nieleczona. Szacuje się, że co trzeci przypadek tej choroby na świecie jest niedoleczony, a może to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Objawy anginy

Zapalenie gardła - anginaAngina posiada szereg charakterystycznych objawów, jednak początkowo przypomina zwykłe przeziębienie. Zazwyczaj zaczyna się od bólu głowy i znacznego osłabienia. Następnie pod wpływem anginy wirusowej pojawia się zaczerwienienie i powiększenie migdałków. Zaczerwienić może się także cała jama ustna. Ponadto bardzo charakterystyczny jest drapiący ból gardła i równoczesny katar. Na migdałkach pojawiają się specyficzne zmiany, towarzyszy im znaczny ból, który utrudnia mówienie i połykanie. Z czasem zaczyna występować zaczerwienienie i rozpulchnienie gardła, mogące doprowadzić nawet do jego mechanicznej niedrożności. Natomiast po 48 godzinach od wystąpienia wymienionych objawów mogą pojawić się śluzowo-ropne naloty, często znacznych rozmiarów.

Objawy anginy zazwyczaj wykraczają poza zmiany na migdałkach. Może pojawić się także wysoka gorączka, uczucie rozbicia, bóle kości i stawów oraz wymioty u dzieci poniżej 7 roku życia.

Często przyczyną anginy bywają także bakterie. Objawy są wówczas nieco odmienne. Zaobserwować można wtedy ból promieniujący do ucha, ból głowy, ból gardła uniemożliwiający przełykanie, kaszel, naloty na migdałkach i powiększone, bolesne węzły chłonne.

Przyczyny powstawania anginy

Anginę wywołują czynniki infekcyjne takie jak wirusy i bakterie. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby przebywające wśród chorych lub osłabione. Także nagłe zmiany temperatury w gardle mogą przyczynić się do wystąpienia choroby.

Bakterie, a ściśle mówiąc paciorkowce grupy A beta-hemolizująca, nazywane również paciorkowcami ropnymi są najczęstszą przyczyną powstawania anginy. Ciało człowieka jest idealne dla tych drobnoustrojów, optimum temperatury dla rozwoju tych paciorkowców to 37 stopni. Są one natomiast bardzo wrażliwe na kwaśne środowisko, antybiotyki i nawet słabe środki dezynfekujące.

Przyczyną anginy są również wirusy, a w szczególności adenowirusy oraz rhinowirusy. Nazwa adenowirusów pochodzi od tkanki migdałków, nazywanej tkanką adenoidalną. Wywołują one zazwyczaj zakażenia dróg oddechowego wśród dzieci. Natomiast rhinowirusy odpowiadają głównie za powstawanie przeziębienia, nieżyty błony śluzowej oraz zapalenie dolnych dróg oddechowych. Angina może być także powodowana przez inne rodzaje wirusów odpowiedzialnych za przeziębienie, jednak są one zdecydowanie rzadsze. Zaliczyć do nich można koronowirusy, RSV, wirus opryszczki pospolitej, HIV oraz wirus Epsteina-Barr.


Diagnostyka

Podstawą diagnozy anginy jest wykonanie wymazu oraz posiewu z gardła i migdałków. Jeśli metoda te nie daje jednoznacznych wyników, wymaz taki ogląda się pod mikroskopem, a wyniki są gotowe po około 2 dniach. Do najnowszych metod wykrywania anginy, a dokładnie paciorkowców za nią odpowiedzialnych należy oznaczenie przeciwciał paciorkowców, czyli tzw. ASO.

Leczenie zapalenia gardła

Sposób leczenia choroby jest uzależniony od jej etiologii. Należy jednak pamiętać, że bez względu na przyczynę anginy należy bezwzględnie pozostać w łóżku i przyjmować dużą ilość płynów. Warto pomyśleć także o odizolowaniu się od osób zdrowych, ponieważ anginą bardzo łatwo się zarazić.

Podstawowe leczenie anginy polega głównie na antybiotykoterapii. A o podaniu konkretnego leku decyduje lekarz po zapoznaniu się z przyczyną choroby. W przypadku, gdy angina spowodowana jest przez paciorkowce stosuje się penicylinę lub erytromycynę. Natomiast w przypadku anginy o innej etiologii leczenie uzależnione jest głównie od wyników posiewu.

Anginie bardzo często towarzyszy wysoka temperatura, która jest szczególnie groźna dla osób cierpiących na choroby krążenia, ponieważ obciąża w znaczny sposób układ krążenia. Dlatego warto pamiętać wówczas o przyjmowaniu leków obniżających temperaturę.

Zaleca się także przyjmowanie leków odkażających jamę ustną oraz naparów z szałwii lub rumianku. Natomiast na bolące i powiększone węzły chłonne pomogą ciepłe okłady.

Według medycyny niekonwencjonalnej w trakcie anginy warto spożywać herbatki ziołowe i rozcieńczone, niskosłodzone soki owocowe, dużą ilość płynów, buliony oraz ciepłą wodę z dodatkiem witaminy C w proszku, soku z cytryny, czosnku, imbiru i niewielką ilością miodu. Natomiast należy unikać spożywania słodyczy, fast foodów, alkoholu, kawy, herbaty i wypieków z białek mąki.

Profilaktyka anginy

Angina to bardzo powszechna choroba, mimo to nie da się przed nią skutecznie zabezpieczyć. Wszystkie dostępne na rynku leki umożliwiają tylko jej leczenie. Jednak można próbować nie dopuścić do zachorowania. Aby ustrzec się przed tą chorobą należy bezwzględnie unikać kontaktu z osobami zarażonymi. Warto także pamiętać o ciepłym ubraniu w okresie jesienno-zimowym i o wzmacnianiu swojego układu odpornościowego dostępnymi w aptekach suplementami.

Wbrew powszechnej opinii jedzenie lodów nie powoduje anginy, a wręcz przeciwnie. Przemyślane hartowanie gardła chłodnymi napojami i jedzeniem może pomóc w zapobieganiu chorobie. Niektórym osobom jedzenie lodów podczas anginy wręcz pomaga uśmierzyć ból gardła.

Powikłania anginy

Niewyleczona angina może być bardzo niebezpieczna, jednak nie zawsze powoduje wystąpienie powikłań zarówno miejscowych, jak i ogólnych. Do powikłań miejscowych zaliczyć można ropień około migdałkowy rozwijający się najczęściej w 4 lub 5 dniu po wystąpieniu pierwszych oznak choroby. Objawia się najczęściej silnym bólem promieniującym do ucha oraz szczękościskiem. Nieleczony ropień przyczynia się do poszerzenia procesu zapalnego aż do struktur wewnątrzczaszkowych, co może prowadzić do zagrożenia życia.  Do powikłań ogólnych zaliczyć można zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek, stawów oraz skóry.

Ponadto angina może także powodować ostre zapalenie ucha środkowego, naciek około migdałkowy, zakażenie środkowych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, ropowice przestrzeni przygardłowej, ostry rzut gorączki reumatycznej oraz ostre zapalenie nerek.

Często powikłania anginy są bardzo niebezpieczne dla życia i mogą pojawiać się nawet bardzo późno po przebytej chorobie.  Trzeba, więc pamiętać, ze angina to poważna choroba i należy ją leczyć trzymając się bezwzględnie zaleceń lekarza.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: