Rwa barkowa


Rwa barkowa określana również jako rwa ramienna, brachialgia oraz neuralgia barkowa to zespół objawów powodowany przez zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa. Objawia się nagłym bólem występującym zaraz po przebudzeniu, promieniującym od karku, do ramienia, całej kończyny górnej, a czasami nawet do łopatki i klatki piersiowej. Rwa barkowa to schorzenie charakterystyczne dla starszych osób, po częstych urazach szyjnego odcinka kręgosłupa. Jednak pojawiać się może także u osób młodych, szczególnie wśród ciężko pracujących fizycznie.

Objawy rwy barkowej

Początkowo rwa barkowa objawia się stałym, uciążliwym napięciem mięśni szyi, karku oraz mięśni znajdujących się w obrębie łopatek. Jeżeli wówczas pacjent nie zgłosi się do lekarza i nie podejmie leczenia to ból zacznie rozszerzać się na barki lub przednio-górną cześć klatki piersiowej. W dalszej kolejności, zależnie od miejsca w którym kręgosłup uległ szkodzeniu pojawić się może ból promieniujący wzdłuż bocznej, tylnej lub też przyśrodkowej strony ramienia przechodzący przez łokieć, nadgarstek, dłoń, aż do koniuszków palców.

Towarzyszący rwie barkowej ból ma piekący i palący charakter, najczęściej jest ciągły. Pojawić się może także mrowienie oraz drętwota skóry. Ból najczęściej występuje zaraz po przebudzeniu. Pogłębia się przy ruszaniu głową, kichaniu lub kaszlu. Pojawić się może także przy wzmożonym stresie oraz przy wytężonej pracy fizycznej. Najczęściej w ciągu dnia, gdy pacjent zajęty jest swoimi sprawami nie odczuwa intensywnych dolegliwości. Ból nasila się natomiast w nocy, gdy organizm się wycisza i wówczas może być tak uciążliwy, że nie pozwala choremu zasnąć.

Przyczyny powstawania

Ramię, barek kobiety i masażystaPrzyczyn powstawania rwy barkowej może być wiele. Najczęściej są to:

 • Zwyrodnieniowa choroba stawów kręgosłupa – jest długotrwałym procesem odpowiedzialnym za degenerację chrząstki stawowej trzonów kręgów. Niszczenie tej chrząstki przyczyniać się może do powstawania osteofitów, czyli narośli kostnych, które z kolei powodować mogą ograniczenia w ruchomości kręgosłupa.
 • Zwyrodnienie krążka międzykręgowego – to proces w wyniku którego dochodzi do utraty wody oraz zaburzeń biochemicznych zachodzących w okolicy krążka. Następstwem tego procesu może być pęknięcie krążka, powstawanie zwapnień, a także jego przemieszczanie się (przepuklina).
 • Neuralgia – to nerwoból powodowany przez uwięźnięcie nerwu, bezpośredni ucisk nerwu (najczęściej przez guz, bliznę lub tętniak) lub też przez zmiany zapalne toczące się w obrębie miejsca przebiegu nerwu.
 • Dyskopatia (przepuklina) – to przemieszczenie się krążka międzykręgowego w wyniku bardzo agresywnego ruchu okolic kręgosłupa szyjnego, na skutek wielokrotnie wykonywanych powtarzalnych ruchów lub też z powodu procesu degeneracji krążka. W wyniku uwypuklonego dysku dochodzić może do nacisku na korzeń nerwowy czego skutkiem są objawy bólowe.
 • Zespół górnego otworu klatki piersiowej, tak zwany TOS – powstaje na skutek ucisku struktur nerwowych lub naczyniowych znajdujących się na poziomie mięśni szyi oraz w okolicach zwężenia w otworze górnym klatki piersiowej. Na skutek ucisku nerwów splotu ramiennego objawy początkowo sugerować mogą rwę barkową.
 • Nowotwory – w wyniku tworzącego się guza lub nacieku zapalnego dochodzić może do ucisku na korzeń nerwowy, czego skutkiem są objawy bólowe typowe dla rwy barkowej.
 • Zmiany hormonalne – powodować mogą zaburzenia gospodarki hormonalnej i w wyniku tego wpływać na zmiany struktur kostnych, np. przy osteoporozie.

Diagnostyka

Podstawowym elementem diagnostyki rwy barkowej jest dokładny wywiad lekarski. Niezbędne jest ustalenie rodzaju i nasilenia bólu, a także czynników wzmagających oraz uśmierzających objawy. Dokładne określenie lokalizacji występujących dolegliwości pozwala na określenie ze znacznym prawdopodobieństwem, który z korzeni nerwowych jest podrażniony. Aktualnie w diagnostyce rwy ramiennej wykorzystuje się wiele badań diagnostycznych, wśród których największe znaczenie posiada diagnostyka obrazowa. Najczulszym badaniem, często pozwalającym na dokładne wykazanie przyczyn występujących dolegliwości jest MRI – badanie rezonansu magnetycznego. Skutecznym badaniem jest także EMG (elektromiografia) polegające na ocenę przewodnictwa nerwów. Badanie jest szczególnie pomocne w sytuacjach kontrowersyjnych, gdzie jednoznaczna przyczyna nie może być ustalona za pomocą rezonansu magnetycznego.

Leczenie rwy barkowej

Zdarza się że ostry stan bólowy w rwie barkowej przemija samoistnie, najczęściej po upływie około 3-4 tygodni. W tym czasie zalecane jest unikanie sytuacji, które powodują zaostrzenie bólu, przede wszystkim nadmiernych i szybkich ruchów szyją, długotrwałego przebywania w siedzącej pozycji, np. podczas jazdy samochodem lub przy komputerze. Jednak nawet, gdy ból przeminie, nie oznacza to rozwiązania problemu. Pojawiające się ostre stany bólowe zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Z tego względu nawet jeżeli ból przeminie zalecana jest wizyta u ortopedy lub neurologa, który pokieruje dalszym leczeniem i rehabilitacją.

W początkowej fazie choroby zalecany jest odpoczynek oraz farmakoterapia, czasami wskazane jest również noszenie kołnierza ortopedycznego. Chory powinien przyjmować leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz środki zmniejszające napięcie mięśniowe. Po przeprowadzeniu badań diagnostycznych lekarz często zaleca także konsultację z fizjoterapeutą, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań wprowadzi rehabilitację.

Zalecana w przypadku rwy barkowej rehabilitacja obejmuje najczęściej:

 • Masaż – klasyczny mający rozluźniać napięte mięśnie szyi oraz karku, masaż głębokich tkanek powodujący uwolnieni zrostów międzymięśniowych oraz mięśniowo-powięziowych, terapia punktów spustowych mająca zmniejszać ich aktywność i nadwrażliwość.
 • Terapię manualną –najczęściej wykorzystuje się metodę McKenzie, Cyriax, PNF oraz terapię holistyczną wg Rakowskiego. Wybór odpowiedniej metody oraz forma leczenia zależna jest od doświadczenia i wiedzy terapeuty. Rehabilitant może także poinstruować w jaki sposób odpowiednie ćwiczenia wykonywać w domu i jak korygować postawę, aby w przyszłości możliwe było uniknięcie incydentów związanych z rwą barkową. Ćwiczenia fizyczne to bardzo ważny element wspomagający terapię. Dobra komunikacja między pacjentem i rehabilitantem odgrywa kluczową rolę, ponieważ chory powinien informować terapeutę o wszelkich dolegliwościach występujących podczas i po ćwiczeniach.
 • Fizykoterapię – najczęściej wykorzystuje się ciepłolecznictwo, laser, prądy diadynamiczne, magnetoterapię oraz krioterapię.
 • Kinesologytaping, czyli tak zwane plastrowanie – metoda polega na naklejaniu specjalistycznych plastrów na odpowiednie części ciała. Pomagają one uśmierzyć ból oraz korygują ustawienie segmentów ciała.

Jeżeli pacjent cierpi z powodu długotrwałych, nieustępujących bólów, pogłębiających się zaburzeń czucia i niedowładu kończyny, lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Profilaktyka

Działania mając pomóc w profilaktyce nawrotów objawów bólowych opierają się przede wszystkim na kontroli prawidłowego, zaleconego przez fizjoterapeutę ustawienia ciała. Dotyczy to przede wszystkim głowy oraz szyi. Wskazane jest również unikanie ciężkich prac fizycznych oraz długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Skuteczne może być spanie na specjalistycznej poduszce ortopedycznej, która w prawidłowy sposób podpiera głowę i szyję podczas snu.

Powikłania

Rwa barkowa to zaburzenie neurologiczne. Niepodjęcie leczenia prowadzić może z czasem do osłabiania mięśniowego, a nawet do zaniku mięśni. Pierwszym objawem jest wówczas zmniejszenie siły podczas uścisku dłoni oraz problemy z utrzymaniem garnka, kubka czy nawet długopisu. Następnie pojawiają się zaburzenia czucia obejmujące różne rejony skóry w kończynie górnej. Podczas dotykania, drapania czy szczypania w miejscach odnerwionych chory ma inne, zazwyczaj osłabione wrażenie czuciowe w porównaniu z wykonywaniem takiej samej czynności na przeciwnej ręce. Zmiany takie świadczą o postępującym procesie zaniku nerwu, a w związku z tym także mięśnia. W razie odczuwania takich dolegliwości pacjent powinien jak najszybciej udać się do lekarza.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: