Ból głowy (migrena)


Ból głowy jest dolegliwością, z którą boryka się znaczna część ludności naszego kraju. Szacunkowo dotyka przynajmniej raz w życiu aż 90% mężczyzn i 95% kobiet. Na szczęście zazwyczaj jest niegroźnym zjawiskiem, a tylko w nielicznych przypadkach może świadczyć o pojawieniu się groźnej choroby. Ból głowy może być powodowany przez wiele czynników, których ustalenie jest bardzo istotne w przypadku podjęcia odpowiedniego leczenia. Nie podjęcie czynności leczniczych może w znaczny sposób obniżyć jakość życia i utrudnić wykonywanie zwykłych codziennych czynności.

Bóle głowy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich są to bóle objawowe, inaczej nazywane wtórnymi, wywołują je inne istniejące już choroby. Drugą grupę stanowią bóle samoistne – pierwotne, stanowiące chorobę samą w sobie. Należą do nich migreny, bóle klasterowe oraz bóle napięciowe.

Objawy migreny

Ból głowy - migrenaObjawowe bóle głowy mogą być powodowane przez wiele chorób, towarzyszą zarówno lekkim, łatwym do wyleczenia dolegliwościom jak i poważnym kłopotom ze zdrowiem. W tym przypadku do ustalenia przyczyny, jak i właściwego leczenia ważne jest określenie innych objawów. W zależności od choroby podstawowej ból głowy może być rozproszony po całej głowie, odczuwany w okolicy potylicy, przy skroniach, być stały lub pulsujący.

Na migrenę cierpi około 10% ludności. Objawia się bardzo gwałtownym, pulsującym bólem głowy i w znacznej większości dotyka kobiety. O bólach klasterowych można mówić, gdy pojawiają się często nawracające ataki bólowe w okolicach oczodołów rozprzestrzeniające się następnie na połowę twarzy. Trwają zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut i powtarzają się czasem nawet po kilka razy dziennie przez okres kilku tygodni. Ból napięciowy natomiast objawia się długotrwałym bólem głowy, może trwać pół godziny, a w skrajnych przypadkach ciągnąć się nawet przez tydzień.

Przyczyny powstawania bólów głowy

Przyczyny powstawania bólów objawowych są zazwyczaj trudne do zidentyfikowania i bardzo zróżnicowane, zaliczyć tu można: infekcje górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, schorzenia układu nerwowego, zatrucia toksynami, problemy stomatologiczne, choroby oczu itp.Określenie przyczyn powstawania bólów samoistnych również nie jest łatwe. Niestety w przypadku migreny nie zostały one jeszcze do końca poznane. Wiadomo tylko, że mogą się do niej przyczynić alergie pokarmowe, zaburzenia hormonalne, osłabienie, zmęczenie, stres, zmiany ciśnienia i nie wysypianie się. Przyczynami bólów klasterowych są najprawdopodobniej czynniki genetyczne. W przypadku bólów napięciowych przyczyn może być wiele, zazwyczaj zalicza się do nich nadmierny stres, brak snu, zmiany pogody, negatywne emocje, nadużywanie alkoholu, przemęczenie, długotrwałe przebywanie w źle oświetlonych pomieszczeniach, niewygodną pozycję itp. Pobudzenia emocjonalne mogą wpływać na zwiększenie natężenia tego bólu.

Diagnostyka

Podstawą diagnostyki bólów głowy jest głównie zebranie wnikliwego i precyzyjnego wywiadu od pacjenta. Rozmowa taka ma za zadanie określenie czy stan pacjenta jest poważny oraz czy ból głowy ma charakter wtórny czy pierwotny. Określenie konkretnej przyczyny bólu może wymagać konsultacji ze specjalistą, zazwyczaj z neurologiem lub okulistą. Zdarza się, że konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, EEG lub badanie krwi.

Leczenie bólu głowy

Leczenie bólów objawowych opiera się głównie na odpowiednim zdiagnozowaniu i podjęciu leczenia chorób podstawowych. Pomocne w eliminacji objawów mogą być również popularne, dostępne w sklepach leki przeciwbólowe.

Niestety nie istnieje lek umożliwiający całkowite wyleczenie migreny. W tym przypadku stosuje się zazwyczaj popularne leki przeciwbólowe. Należy pamiętać, że ważne jest również prowadzenie odpowiedniego, zdrowego stylu życia. Może to nie tylko osłabiać ataki migreny, ale także całkowicie im zapobiegać. Innymi, mniej konwencjonalnymi metodami leczenia są również masaże, akupunktura, aromaterapia, fitoterapia oraz hipnoza.

Leczenie farmakologiczne bólów klasterowych związane jest głównie ze stosowaniem tryptanów oraz inhalacji tlenowych. Poza lekami, zalecane są również kąpiele, masaże i akupunktura. Warto pamiętać, że unikanie niektórych produktów spożywczych może pomóc w uniknięciu bólu, są to między innymi: ser żółty, przyprawy, pomidory i alkohol.

W bólach napięciowych bardzo pomocne są wszelkie, powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Jednak pomóc mogą również różne okłady i masaże.

Profilaktyka

Zapobieganie objawowym bólom głowy jest bardzo trudne, opiera się główne na prowadzeniu zdrowego stylu życia i wykonywaniu systematycznych badań kontrolnych w celu wykrycia chorób mogących te bóle powodować.

Natomiast w przypadku bólów samoistnych wiadomo, że nadmierna waga ciała, palenie tytoniu oraz zbyt niski poziom aktywności fizycznej mogą doprowadzić do pojawienia się migreny czy też uciskowych bólów głowy. Profilaktyką w przypadku tych schorzeń będzie więc prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia.

Powikłania

Zwykły, codzienny ból głowy zazwyczaj nie jest źródłem żadnych powikłań. Inaczej to wygląda w przypadku bólów związanych z chorobami podstawowymi, gdzie nieleczona choroba może prowadzić nawet do groźnych następstw.

Poważne powikłania mogą pojawić się także w wyniku nieprawidłowo lub w ogóle nieleczonej migreny. W następstwie tego schorzenia może dojść do migrenowego zawału mózgu. Pojawia się on niezwykle rzadko, a grupą ryzyka są tutaj młode, palące tytoń kobiety przyjmujące jednocześnie doustne środki antykoncepcyjne. Innym powikłaniem jest migrena transformowana, pojawia się po wieloletnim stosowaniu leków przeciwbólowych, pochodnych ergotaminy oraz tryptanu.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: