Żylaki pochwy i sromu


Żylaki sromu i pochwy są dosyć częstą dolegliwością kobiet w ciąży. Żylaki okolic intymnych pojawiają się najczęściej w okolicach trzeciego trymestru ciąży, gdy kobieta ma już duży brzuszek.

Objawy żylaków sromu i pochwy

Żylaki pochwy zazwyczaj nie dają żadnych wyraźnych objawów. Najczęściej nie bolą, mogą jednak być przyczyna krwawień z dróg rodnych, które pojawiają się zazwyczaj w III trymestrze. Ponadto żylaki mogą stawać się bolesne podczas okresu lub też przy współżyciu. Żylaki sromu mogą być trochę bardziej uciążliwe. Pojawić się może ból, a także zaczerwienienie warg sromowych. W skrajnych przypadkach żylaki okolic intymnych mogą być bardzo uciążliwe, zdarza się że żylaki sromu sięgają aż do odbytu i współistnieją z hemoroidami. Mimo to najczęściej nie są groźne i ustępują zaraz po porodzie.

Przyczyny powstawania

Kobieta w zaawansowanej ciążyOgólną przyczyną powstawania żylaków pochwy oraz sromu jest wzrost ciśnienia w żyłach, które znajdują się w okolicy miednicy. Nadciśnienie to najczęściej powodowane jest przez ciążę, czasami jest wynikiem guza narządów rodnych, takich jak włókniak macicy czy też cysta jajnika. Wśród innych czynników sprzyjających powstawaniu żylaków pochwy i sromu wymienić można: nadwagę, stosowanie doustnej antykoncepcji, wysoką temperaturę, prowadzenie siedzącego trybu życia oraz zbyt niską aktywność fizyczną.

Powstawanie żylaków w okolicach pochwy i sromu związane jest z podwyższonym poziomem progesteronu oraz estrogenu, co jest charakterystyczne dla kobiet w ciąży. Te dwa hormony zwiększają podatność żył na rozciąganie i poszerzanie, a dodatkowo zwiększają przepływ krwi w okolicach miednicy. Poza tym w czasie ciąży zwiększa się objętość krążącej w krwiobiegu krwi, zwiększeniu ulega również wyrzut mięśnia sercowego. Wiąże się to ze zwiększonym naciskiem krwi na naczynia krwionośne, które wówczas mogą się poszerzać.

Pojawienie się żylaków okolic intymnych w ostatnich tygodniach ciąży wiąże się także ze znacznym uciskiem macicy na dolny odcinek żyły dolnej i żyły biodrowej przez macicę. Gwałtowna zmiana pozycji kobiety ciężarnej do stania lub siedzenia może spowodować nawet tak silny ucisk macicy na żyłę, że przyczynia się do nagłego spadku ciśnienia krwi oraz grozi zasłabnięciem.

Wśród czynników, które podczas ciąży mogą sprzyjać powstawaniu żylaków sromu oraz pochwy można wymienić przede wszystkim:

 • skłonności genetyczne,
 • częste oraz gorące kąpiele,
 • otyłość oraz nadwagę,
 • zniekształcenia stóp,
 • zaparcia,
 • brak aktywności fizycznej (w ciąży kobietom zaleca się umiarkowaną aktywność – spacery, pływanie lub też gimnastykę).

Diagnostyka

W razie krwawienia w czasie ciąży konieczne jest dokładne zbadanie źródła wypływu krwi. Wówczas lekarz bada srom oraz pochwę za pomocą wziernika i ocenia zmiany, miejsce ich występowania oraz zasięg. W razie wątpliwości najczęściej zlecane jest dodatkowe badanie cytologiczne, a także badanie kolposkopowe (badanie polegające na obejrzeniu szyjki macicy za pomocą specjalnego mikroskopu). Wykonywanie tych wszystkich badań jest konieczne, ponieważ czasami podobne objawy wywoływane są przez nowotwory.


Leczenie żylaków sromu i pochwy

W czasie ciąży żylaki sromu i pochwy leczy się objawowo. Po porodzie najczęściej same znikają, jednak jeśli po 3-4 miesiącach dokuczają w dalszym ciągu, to wówczas możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Żylaki sromu i pochwy mogą być leczone przy wykorzystaniu skleroterapii, stosuje się także zabiegi chirurgiczne.

Operacje żylaków sromu i pochwy są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, jest to leczenie mało inwazyjne i nie wymaga hospitalizacji. Samemu zabiegowi towarzyszy niewielki ból, jednak pojawia się krwawienie, które zanika po kilku dniach.

Profilaktyka

Kobiety w ciąży powinny podejmować pewne czynności, aby starać się zapobiegać powstawaniu żylaków. Wśród działań które zapobiegają żylakom sromu i pochwy można przede wszystkim wymienić:

 • unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, jeśli jednak nie jest to możliwe warto zakładać specjalne rajstopy,
 • noszenie wygodnej odzież – należy unikać obcisłych ubrań, szczególnie w kroku, ponieważ może to zaburzać krążenie krwi oraz sprzyjać pogłębianiu się problemu,
 • odpoczywanie z uniesionymi powyżej serca nogami, na przykład ułożonymi na poduszce,
 • unikanie nadmiernego ciepła – gorących kąpieli, przebywania w saunie,
 • dbanie o aktywność fizyczną – zaleca się spacery, jednak należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, powinny to być wygodne buty na płaskiej podeszwie lub na niewielkim obcasie.

 Powikłania

Jednym z powikłań żylaków w ciąży mogą być zakrzepy żylne, ze względu na zwiększoną lepkość krwi u kobiet. Rzadkim powikłaniem, ale bardzo niebezpiecznym jest zakrzepica żył miednicy mniejszej. W tym przypadku objawami towarzyszącymi chorobie są przede wszystkim:

 • uczucie ciężkich nóg oraz skurcze mięśni,
 • problemy z układem moczowym, między innymi częstomocz lub też skąpomocz,
 • problemy z układem pokarmowym, głównie wzdęcia oraz zaparcia,
 • specyficzne bóle podbrzusza.

W bardzo rzadkich przypadkach żylaki mogą być bardzo zaawansowane, przez co utrudniony staje się naturalny poród. Wówczas zaleca się cesarskie cięcie.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: