Żylaki pęcherza moczowego


Żylaki pęcherza moczowego są bardzo rzadką dolegliwością. Istnieją doniesienia, które wiążą ich powstawanie głównie z ciążą.

Objawy żylaków pęcherza moczowego

Objawem żylaków pęcherza moczowego jest przede wszystkim krwiomocz bez innych współwystępujących objawów.

Przyczyny powstawania

Obraz USG pęcherza moczowegoPrzyczyny powstawania żylaków pęcherza moczowego mogą być różne:

  • w przypadku kobiet w ciąży do powstawania dolegliwości przyczyniają się zmiany hormonalne oraz ucisk powodowany przez powiększającą się macicę,
  • opisano także kilka przypadków powstania żylaków pęcherza moczowego na skutek nadciśnienia wrotnego.

Diagnostyka

Ważnym badaniem pomocnym w diagnostyce żylaków pęcherza moczowego jest cystoskopia. Badanie polega na wprowadzeniu cystoskopu (wziernika) poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Gdy przyrząd znajduje się w pęcherzu moczowym możliwe jest dokonanie oceny wzrokowej błony śluzowej wewnątrz pęcherza, a także wykonywanie drobnych zabiegów.

Wprowadzenie cystoskopu do pęcherza moczowego najczęściej jest bolesne, z tego względu podczas badania stosuje się różnego rodzaju znieczulenia. Badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.


Leczenie żylaków pęcherza moczowego

W przypadku kobiet w ciąży żylaków pęcherza moczowego najczęściej się nie leczy, ponieważ same znikają niedługo po porodzie. Natomiast gdy przyczyna powstawania żylaków jest inna leczenie obejmuje przede wszystkim stosowanie środków farmakologicznych.

Profilaktyka

Nie istnieje skuteczna metoda zapobiegania żylakom pęcherza moczowego.

Powikłania

Żylaki pęcherza moczowego prowadzą do powstawania krwotoków.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: