Żylaki macicy


Żylaki macicy są poważnym i trudnym do zdiagnozowania schorzeniem. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim kobiet w ciąży, jednak zazwyczaj nie zdają one sobie sprawy, że cierpią z powodu żylaków macicy.

Objawy żylaków macicy

Często żylaki macicy nie dają żadnych objawów. Kobiety zazwyczaj dowiadują się o żylakach po porodzie (ale pod warunkiem, że wykonywane było cesarskie cięcie). Czasami po porodzie dochodzi do samoistnego zaniku żylaków.

Budowa żeńskiego układu płciowegoGdy żylaki macicy dają już jakieś objawy, są to najczęściej:

  • bóle dolnej części brzucha,
  • niewielkie krwawienia – pojawiają się, gdy żylaki obejmują także obszar miednicy małej oraz odbyt.

Żylaki macicy są trudne to rozpoznania, ponieważ występujące przy nich objawy nie są specyficzne i najczęściej przypisywane są innemu schorzeniu lub są w ogóle bagatelizowane.

Przyczyny powstawania

Przyczyn pojawienia się żylaków macicy może być wiele. Dotyczyć mogą one kobiet w ciąży, ale nie tylko. U kobiet spodziewających się dziecka pojawienie się żylaków związane jest z powiększającą się macicą, która zaczyna uciskać żyłę główną dolną. U kobiet w ciąży organizm produkuje większe ilości hormonów, takich jak estrogen oraz progesteron. Hormony te sprawiają, że żyły znajdujące się w obrębie miednicy poszerzają się, a w związku z tym zwiększeniu ulega ilość przepływającej przez nie krwi. Efektem tych procesów mogą być żylaki macicy. Z tego względu dolegliwość ta zdecydowanie częściej dotyczy kobiet w ciąży.

Żylaki macicy najczęściej pojawiają się u kobiet, które mają już dzieci, a ponadto odstępy między ciążami są niewielkie. Często przypadłość ta towarzyszy żylakom sromu, hemoroidom oraz żylakom kończyn dolnych.

Czynnikami mogącymi sprzyjać pojawieniu się żylaków macicy są:

  • nadwaga,
  • niska aktywność fizyczna,
  • długie oraz częste kąpiele w gorącej wodzie,
  • kłopoty z zaparciami,
  • uwarunkowania genetyczne.

Diagnostyka

W celach diagnostycznych wykorzystuje się przede wszystkim badanie USG. Pozwala ono ustalić jednoznacznie przyczynę ewentualnego bólu oraz krwawień.


Leczenie żylaków macicy

Najczęściej w leczeniu żylaków macicy wykorzystuje się zewnętrznie preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca oraz leki mające działanie przeciwzapalne oraz obkurczające naczynia krwionośne. Gdy postępowanie takie nie przynosi oczekiwanych skutków, konieczny jest zabieg chirurgiczny. Najczęściej wykorzystuje się wówczas laser lub też skleroterapię, która polega na wprowadzeniu do żylaka substancji wywołującej stan zapalny. W miejscu stanu zapalnego z czasem powstaje skrzeplina, która następnie ulega zwłóknieniu oraz zamyka ścianę naczynia. W dalszej kolejności dochodzi do zaniku żylaka przez brak odpowiedniego ciśnienia.

Zabiegi chirurgiczne nie powinny być wykonywane u kobiet karmiących piersią. Wówczas zalecane jest zaczekanie do momentu aż kobieta przestanie karmić.

Profilaktyka

Do działań które mogą wspomóc profilaktykę żylaków macicy należy między innymi zażywanie znacznych ilości witaminy C, która sprawia, że naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne, a ich ściany bardziej szczelne.

Powikłania

Żylaki macicy rzadko stanowią zagrożenie dla życia matki lub też dziecka. Jednak nie należy ich lekceważyć. Nieleczone żylaki mogą powodować szereg powikłań po porodzie, między innymi mogą prowadzić do stanu zapalnego żył lub też do zakrzepicy, co stanowi już poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Niepodjęcie leczenia żylaków macicy może także utrudniać zajście w kolejną ciążę.

Czasami żylaki macicy są tylko zapowiedzią dużo poważniejszych schorzeń, miedzy innymi zmian nowotworowych w macicy oraz jajnikach.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: