Włókniak jajnika


Włókniak jajnika to lity, najczęściej twardy guz jajnika składający się z tkanki włóknistej. Czasami obserwuje się również pęcherzyki wypełnione płynem, które są wyrazem zmian degeneracyjnych. Włókniak jajnika pojawia się u około 8-10% pacjentek.

Nowotwór ten pojawić się może u kobiet w każdym wieku, jednak odmiana łagodna dotyczy raczej kobiet po okresie menopauzy, a odmiana złośliwa występuje bardzo rzadko.

Objawy włókniaka jajnika

Wycięty jajnik 46-letniej kobietyNa początku włókniaki jajnika nie dają żadnych objawów. Jednak z czasem w niemal 75% przypadków dochodzić może do gromadzenia się płynu w opłucnej oraz w otrzewnej. Jest to tak zwany zespół Meigesa.

Przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania włókniaków jajnika nie zostały dotąd poznane.

Diagnostyka

Ze względu na fakt, że początkowo włókniak jajnika nie daje żadnych objawów należy pamiętać o profilaktyce antynowotworowej i systematycznie badać się u ginekologa.

Jeżeli podczas rutynowego badania ginekologicznego lekarz wykryje zmiany w jajniku, wówczas zleci kolejne badania. Najczęściej jest to USG, tomografia komputerowa, a także badanie krwi.


Leczenie włókniaka jajnika

W leczeniu włókniaków jajnika wykorzystuje się metody chirurgiczne. Leczenie operacyjne polega na usunięciu jajnika lub też jego części. Jeżeli jest to możliwe część jajnika jest zachowywana jedynie w przypadku młodych kobiet, które chcą starać się o dziecko. Stwierdzenie czy guz jest złośliwy czy też łagodny możliwe jest dopiero po usunięciu nowotworu.

Profilaktyka

Nie są znane metody zapobiegania włókniakom jajnika.

Powikłania

Z czasem może dochodzić do powstawania zespołu Meigesa.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: