Naczyniak włośniczkowy


Naczyniak włośniczkowy znany także jako naczyniak kapilarny czy też niemowlęcy to jeden z częściej występujących rodzajów naczyniaka. Widoczny jest jako czerwone, wypukłe znamię mogące występować w dowolnym miejscu na ciele. Najczęściej (w niemal 83% przypadków) zmiana ta umiejscawia się jednak na głowie lub też szyi. Naczyniaki włośniczkowe mogą występować jako zmiany pojedyncze, jednak mają tendencje do tworzenia skupisk.

Naczyniaki kapilarne pojawiają się u niemal 10% niemowląt po 1-4 tygodniu od porodu. Zmiany niemal 5 razy częściej występują u dziewczynek niż u chłopców i dotyczą przede wszystkim rasy kaukaskiej. Ponadto noworodki o niskiej masie urodzeniowej mają 26% większe szanse na rozwój naczyniaka niż dzieci o prawidłowej masie ciała.

Objawy naczyniaków włośniczkowych

Naczyniak włośniczkowy - kapilarnyNaczyniaki włośniczkowe mają postać niewielkich, nieotorbionych guzków o zrazikowej budowie. Na skórze widoczne są jako małe, płaskie lub też wyniosłe czerwono-różowe grudki lub plamy odgraniczone zdecydowanie od zdrowej skóry. Ze względu na te cechy naczyniaki włośniczkowe często bywają nazywane tzw. znamionami truskawkowymi. Zmiana początkowo szybko rośnie, następnie jej rozwój ulega zahamowaniu, aż w końcu powoli zanika. Niektóre naczyniaki włośniczkowe znikają już u dzieci w wieku dwóch lat, około 60% zanika do 5 roku życia, a niemal wszystkie (90-95% zmian) do 9 roku życia dziecka.

Przyczyny powstawania

Przyczyna powstawania naczyniaków włośniczkowych jest rozrost drobnych naczyń włosowatych, co może być wrodzoną anomalią. Jednak dokładny mechanizm powstawania tej nieprawidłowości nie jest poznany.


Diagnostyka

Naczyniaki włośniczkowe widoczne na skórze są bardzo charakterystycznymi zmianami i zazwyczaj nie wymagają żadnych specjalistycznych badań. W celu ich zdiagnozowania wykorzystuje się jedynie wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne w gabinecie lekarskim. Jednak gdy istnieją wątpliwości co do charakteru zmiany możliwe jest pobranie wycinka skóry obejmującego zmianę oraz poddanie go badania histopatologicznemu.

Leczenie naczyniaków włośniczkowych

Naczyniaki włośniczkowe u dzieci mają tendencję do samoistnego znikania już w czasie wczesnoszkolnym i wówczas nie wymagają specjalnego leczenia. Problemem są jedynie zmiany znajdujące się w okolicach oczu – na spojówkach czy też powiekach. Wówczas przeoczony i zaawansowany naczyniak może być przyczyną upośledzenia wzroku, z tego względu wymaga chirurgicznej interwencji. Dobre wyniki w leczeniu naczyniaków włośniczkowych uzyskiwane są również przez miejscowe nastrzykiwanie steroidami.

Profilaktyka

Aktualny stan wiedzy na temat naczyniaków włośniczkowych nie pozwala na zapobieganie powstawania tych zmian.

Powikłania

Podstawową szkodą wyrządzaną przez naczyniaki włośniczkowe jest niszczenie znajdujących się w okolicy tkanek. W przypadku, gdy zmiany osiągają znaczne rozmiary mogą także uciskać na otaczające struktury.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: