Anemia (niedokrwistość)


Anemia, nazywana również niedokrwistością to stan chorobowy wynikający ze zbyt małej ilości erytrocytów we krwi lub ze zbyt małej zawartości hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Mimo, że jest dosyć powszechna i zazwyczaj nie powoduje groźnych powikłań to w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Istnieje wiele odmian anemii, jednak dzieli się je głównie na trzy grupy, czyli:

  1. niedokrwistość spowodowaną utratą krwi,
  2. niedokrwistość będąca wynikiem upośledzonego wytwarzania erytrocytów,
  3. niedokrwistość związana ze skróconym czasem życia erytrocytów.

Objawy anemii

Anemia sierpowata - komórkiPoczątkowe objawy anemii nie są zbyt specyficzne i często bywają mylone z innymi chorobami czy też przypadłościami. W skutek zaburzeń związanych z pojawieniem się choroby dochodzi do osłabienia organizmu i pojawienia się objawów takich jak: senność, zmęczenie, duszności, omdlenia, bladość skóry, mroczki przed oczami, zawroty głowy, a także szumy w uszach. Może pojawić się także krwawienie z nosa, ciemne zabarwienie moczu oraz krew w stolcu. Zazwyczaj są to objawy bagatelizowane i niewiązane przez chorych z anemią.

Choroba rozwija się powoli i w trakcie jej trwania nie obserwuje się dokuczliwych dolegliwości. Oprócz wymienionych wcześniej objawów, chorzy skarżą się także na problemy gastryczne, takie jak wzdęcia oraz zaparcia. Ponad to pojawia się łamliwość paznokci i wypadanie włosów.

Przyczyny powstawania niedokrwistości

Istnieje wiele rodzajów anemii, a więc i także wiele przyczyn jej powstawania. Między innymi anemia może być powodowana przez dużą utratę krwi, zbyt małą ilość czerwonych krwinek lub przez skrócony czas ich życia. Powstawanie anemii może być związane z niedoborem w diecie substancji odżywczych takich jak żelazo, witamina B12 czy też kwas foliowy, a także przez wrodzone skłonności do tej choroby. Przykładem może być tutaj anemia sierpowata, choroba występująca zwłaszcza w strefie tropikalnej i subtropikalnej charakteryzująca się sierpowatym kształtem czerwonych krwinek, co sprawia, że są one znacznie osłabione i ulegają szybkiemu rozpadowi.O wiele częściej anemia występuje u kobiet, które są narażone na utratę krwi podczas miesiączki i w trakcie ciąży. Bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia anemii występuje u osób chorych na przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę, choroby serca, artretyzm, nowotwory, zapalenie jelit oraz u osób zarażonych wirusem HIV.

Diagnostyka

W celu wykrycia anemii często przeprowadza się badania takie jak OB, morfologia krwi oraz badanie poziomu żelaza, ferrytyny, transferryny, witaminy B 12 i kwasu foliowego. Umożliwia to zaobserwowanie już pierwszych sygnałów anemii. Szczególnie popularnym badaniem jest morfologia krwi. Jest to analiza wszystkich komórek krwi: białych, czerwonych oraz płytek. Badanie jest konieczne do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę do rozpoznania wielu chorób takich jak zaburzenia krzepnięcia krwi, niedobory odporności oraz anemia. W celu wykrycia niedokrwistości tym badaniem, konieczne jest oznaczenie wielu parametrów opisujących czerwone krwinki, między innymi jest to liczba krwinek czerwonych – RBC, hematokryt – HTC, hemoglobina – HGB, średnia objętość czerwonej krwinki – MCV, średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej – MCH oraz średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej – MCHC.

Leczenie anemii

Do prawidłowego leczenia anemii niezbędne jest określenie przyczyny choroby, co ustala się nie tylko za pomocą konkretnych badań, ale także przez wywiad z pacjentem oraz przez analizę jego karty chorobowej.

Gdy anemia jest wynikiem innego schorzenia, należy się głównie skupić na wyleczeniu choroby podstawowej. Niedokrwistość może być także wynikiem krwawienia, należy wówczas usunąć jego źródło. Leczenie anemii obejmuje także zmianę diety i suplementację odpowiednich składników odżywczych, witamin i preparatów zawierających żelazo.

Niestety istnieją odmiany anemii, których wyleczenie nie jest łatwe lub nawet niemożliwe. Przykładem może być dziedziczna niedokrwistość, jaką jest anemia sierpowata. Przeprowadzane jest jedynie leczenie objawowe, między innymi przez przetaczanie krwi czy też stosowanie leków przeciwbólowych, możliwe jest również wykonanie przeszczepu szpiku kostnego, jednak zabieg ten jest wykonywany dosyć rzadko, zwłaszcza ze względu na trudności ze znalezieniem dawcy oraz duże ryzyko z nim związane.

Profilaktyka

Prawie w 80% przypadków anemia powodowana jest przez niedobór żelaza i bardzo często wynika to z niewłaściwej diety. Warto wzbogacać swoją codzienną dietę w produkty będące doskonałym źródłem żelaza, są to między innymi chude mięsa i wędliny, wątroba oraz warzywa strączkowe. Należy pamiętać, że konieczne jest także spożywanie odpowiednich ilości witaminy C niezbędnej do prawidłowego wchłaniania żelaza. Znajduje się ona przede wszystkim w papryce, natce pietruszki, brokułach, truskawkach, cytrusach oraz czarnej porzeczce.

Powikłania

Anemia wywołana niedoborem żelaza bardzo rzadko powoduje poważne powikłania. Niektórzy ludzie cierpiący na niedokrwistość odczuwają negatywny jej wpływ na swoje życie. Może ona powodować spadek wydajności i aktywności organizmu oraz zmniejszenie koncentracji. Anemia może wpływać także na system immunologiczny przez zwiększenie podatności na choroby oraz infekcje. Natomiast kobiety w ciąży cierpiące na ciężkie postaci anemii są zagrożone większym ryzykiem komplikacji podczas porodu.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: