Łysienie wężykowate


Łysienie wężykowate jest rodzajem łysienia będącym odmianą łysienia plackowatego. Choroba dotyka głównie dzieci i obejmuje swoim zasięgiem przede wszystkim skórę głowy. Łysienie wężykowate charakteryzuje się bezbolesnym przebiegiem.

Objawy łysienia wężykowatego

W pierwszym etapie łysienie wężykowate obejmuje kark, a następnie przesuwa się w okolice skroni oraz czoła. Nazwa choroby wynika z faktu, że łysienie przesuwa się wężykowatą linią symetrycznie rozpoczynając od karku. Postęp łysienia może z czasem prowadzić do pozostawienia kępki włosów na samym wierzchołku głowy.

Przyczyny powstawania

Chłopiec JakubCzynniki, które prowadzą do łysienia wężykowatego nie są do końca jasne. Prawdopodobnie duże znaczenie ma tutaj dziedziczność. Jednak ewentualny sposób dziedziczenia nie został do końca poznany, najbardziej wiarygodna jest hipoteza dziedziczenia wielogenowego. Przypuszcza się również, że znaczny wpływ na schorzenie mogą mieć: stres psychiczny, zaburzenia w czynności gruczołów dokrewnych oraz zaburzenia immunologiczne.

Diagnostyka

Ze względu na charakterystyczny rozwój, zazwyczaj rozpoznanie łysienia wężykowatego nie jest trudne. Jednak w przypadku wątpliwości co do przyczyn utraty włosów zalecane są badania krwi oraz pobieranie próbek skóry z wyłysiałych miejsc. Czasami zalecana bywa także biopsja skóry w celu poddania jej badaniu mikroskopowemu.


Leczenie łysienia wężykowatego

Łysienie wężykowate nie wymaga stosowania środków farmakologicznych oraz leczenia chirurgicznego. Zazwyczaj dolegliwość ta ustępuje samoistnie, jednak nie ustalono  po jakim czasie kończy się proces łysienia.

Profilaktyka

Nie ma skutecznych metod, które pomogłyby w zapobieganiu łysienia wężykowatego.

Powikłania

Łysienie wężykowate może przenosić się także  na inne obszary ciała pacjenta, który dotknięty jest chorobą.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: