Łysienie pospolite


Łysienie pospolite jest stanem chorobowym dotyczącym wyłącznie mężczyzn. Początki choroby pojawiają się już około czterdziestego roku życia. Wówczas włosy u pewnej grupy mężczyzn zaczynają wypadać, jednak na ich miejscu nie pojawiają się nowe, w przeciwieństwie do zdrowych mężczyzn. Mieszki włosowe nie są już w stanie produkować nowych włosów i dochodzi do zaburzeń w prawidłowym przebiegu cyklu wzrostu włosa. Zdrowe dotychczas włosy znajdujące się w fazie anagenowej przechodzą w fazę telogenową i nie są w stanie odpowiednio funkcjonować, czego efektem jest ich wypadanie.

Szacuje się, że łysienie pospolite może dotyczyć niemal 60% mężczyzn.

Objawy łysienia pospolitego

Łysiejący mężczyzna w starszym wiekuPodstawowym objawem łysienia pospolitego jest nadmierna utrata włosów prowadząca do ich przerzedzenia, a w konsekwencji nawet do całkowitego wyłysienia.

Przyczyny powstawania

Jako podstawową przyczynę łysienia pospolitego podaje się wiek. Zazwyczaj pierwsze objawy choroby pojawiają się około czterdziestego roku życia, jednak nie jest to regułą. Zdarza się, że z łysieniem pospolitym zmagać się muszą już trzydziestoletni mężczyźni. Przypuszcza się, że ten rodzaj łysienia może mieć podłoże genetyczne.

Procesowi łysienia sprzyjać mogą niektóre czynniki , należą do nich przede wszystkim palenie papierosów i zanieczyszczenia środowiska.

Szkodliwe substancje znajdujące się papierosach i w skażonym powietrzu mogą niekorzystnie wpływać na wytwarzanie białek, które stanowią budulec włosów.

Diagnostyka

W celach diagnostycznych wykorzystuje się przede wszystkim wywiad z pacjentem. Pomocny może być także trichogram. Badanie to jest zalecane w każdym przypadku łysienia, gdy jego przyczyna nie jest oczywista.  W badaniu ocenia się mieszki włosowe oraz łodygi włosów, co pozwala ustalić przyczynę łysienia oraz dobrać odpowiednią metodę leczenia.


Leczenie łysienia pospolitego

Łysienie pospolite jest naturalnym procesem, który często z czasem prowadzi do całkowitej utraty włosów. Niestety nie ma środków farmakologicznych, które mogłyby skutecznie zahamować proces łysienia pospolitego.

Jednym ze sposobów leczenia łysienia pospolitego mogą być terapie oparte na zakresie działań chirurgicznych. Przede wszystkim stosowane mogą być zabiegi takie jak wolne przeszczepy skóry owłosionej, transplantacja włosów czy też przeszczepy dziurkowane.

Profilaktyka

Nie jest możliwe zapobieganie łysieniu pospolitemu.

Powikłania

Następstwem łysienia pospolitego często jest całkowita utrata włosów.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: