Łysienie poporodowe


Łysienie poporodowe jest stanem przejściowym polegającym na zwiększonym wypadaniu włosów po ciąży. Łysienie to pojawia się najczęściej po upływie trzech miesięcy od porodu i może dotyczyć od 20 do 30% włosów. Obejmuje włosy, które nie wypadły podczas trwania ciąży, a także te, które zgodnie z trybem naturalnym powinny w tym czasie wypaść.

Szacuje się, że łysienie poporodowe może dotyczyć nawet 90% wszystkich matek, a stopień nasilenia utraty włosów jest bardzo zróżnicowany. Oznacza to, że łysienie może być bardzo dokuczliwe lub wręcz przeciwnie, prawie niezauważalne.

Objawy łysienia poporodowego

Głównym objawem łysienia poporodowego jest rozlane przerzedzenie włosów pojawiające się mniej więcej 3 miesiące po porodzie.

Przyczyny powstawania

BrunetkaŁysienie poporodowe to przykład łysienia telogenowego. Wśród jego przyczyn dopatruje się gwałtownego spadku poziomu estrogenu po porodzie. W czasie ciąży, w wyniku zmian hormonalnych spada liczba włosów znajdujących się w fazie telogenu z 10% do niemal 5%. Natomiast po porodzie, mniej więcej 60% włosów anagenowych przechodzi w fazę telogenu. Po upływie trzech miesięcy włosy znajdujące się w fazie telogenu zaczynają wypadać.

Diagnostyka

Diagnoza stawiana jest przede wszystkim w oparciu o wywiad przeprowadzony z pacjentką.

Leczenie łysienia poporodowego

Łysienie poporodowe jest stanem przejściowym, wiąże się ze zmianami poziomu estrogenu, z tego względu zazwyczaj nie wymaga podjęcia czynności leczniczych. Włosy samoistnie odrastają po upływie 6-9 miesięcy od porodu. U kobiet karmiących piersią włosy odrastać mogą trochę później. Jest to wówczas związane z podwyższonym stężeniem prolaktyny, która w znacznych ilościach przyczynia się do wypadania włosów.

Profilaktyka

Można próbować poprawiać kondycję włosów poprzez stosowanie diety bogatej w witaminy z grupy B oraz składniki mineralne. Szczególnie warto spożywać ryby, jaja oraz owoce morza bogate w cynk, żelazo i miedź, a także razowe makarony oraz pieczywo czy też gruboziarniste kasze bogate w witaminy z grupy B.

Zaleca się także stosowanie szamponów, odżywek, maseczek i innych kosmetyków mających wzmacniać osłabione włosy. Możliwa  jest również suplementacja, na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety mających wzmacniać włosy. Jednak z suplementami diety należy uważać, szczególnie wtedy, gdy już stosuje się inne preparaty witaminowo-mineralne.Znane są również domowe sposoby mogące poprawiać stan włosów, takie jak ziołowe płukanki ze skrzypu polnego, kompresy z oleju rycynowego czy też z soku z czarnej rzodkwi. Aby wykonać kompres z oleju rycynowego, olej ten trzeba lekko podgrzać, w taki sposób, aby był ciepły, jednak nie parzył skóry. Następnie należy nałożyć go na włosy, owinąć ręcznikiem, a po 2-3 godzinach spłukać i dokładnie umyć włosy odpowiednim szamponem. Skuteczny, jednak mało przyjemny może być również kompres z soku z czarnej rzodkwi. Aby go wykonać należy zetrzeć na tarce 2 lub trzy rzodkwie, a następnie przez gazę wycisnąć mniej więcej pół szklanki soku. Nie zaleca się stosowania sokowirówki ze względu na intensywną woń oraz kolor czarnej rzodkwi, które później trudno usunąć z urządzenia. Po otrzymaniu soku należy go wetrzeć w skórę głowy oraz we włosy i owinąć ciepłym ręcznikiem. Po upływie 2-3 godzin można umyć głowę odpowiednim do skóry głowy szamponem.

Niestety bardzo często mimo stosowania wyżej wymienionych zabiegów po porodzie włosy i tak wypadają. Jednak stosowanie działań profilaktycznych może poprawić samopoczucie oraz samoocenę młodej mamy. Warto pamiętać, że nadmierne wypadanie włosów po porodzie najczęściej nie jest niczym niepokojącym i nie warto się tym martwić, gdyż stres może tylko pogłębić problem.

Powikłania

W przypadku łysienia poporodowego związanego z burzą hormonalną nie istnieje ryzyko całkowitego wyłysienia. Zazwyczaj włosy odrastają samoistnie, jednak zdarza się, że konieczne jest udanie się do specjalisty oraz podjęcie odpowiedniej kuracji.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: