Łysienie plackowate rzekome


Łysienie plackowate rzekome jest rodzajem łysienia plackowatego. Nazwa choroby związana jest z faktem, że w miejscach gdzie nie ma włosów skóra przypomina bliznę.

Objawy łysienia plackowatego rzekomego

Łysienie plackowate rzekome objawia się powstawaniem wyłysiałych ognisk na skórze głowy, które przybierają różnorodne kształty. Pierwsze objawy dotyczą przede wszystkim wierzchołka głowy, jednak w miarę upływu czasu rozszerzają się także na pozostałe okolice ciała.

Czasami utracie włosów towarzyszyć mogą zmiany na paznokciach w postaci podłużnych i wypukłych prążków oraz punktowanych wgłębień, pojawić się może także szorstka skóra.

Przyczyny powstawania

Wyrywanie włosów ze stresuWśród przyczyn powstawania łysienia plackowatego rzekomego wymienia się:

  • zaburzenia o charakterze nerwowym,
  • nieprawidłowe odżywienie włosów,
  • błędy w pielęgnacji włosów,
  • chwilową utratę odporności w okolicach skóry głowy.

Podejrzewa się, że również czynniki takie jak silny stres (w tym również stres chroniczny), zmiany hormonalne, alergie, środki chemiczne, infekcje wirusowe oraz predyspozycje genetyczne mogą mieć wpływ na powstawanie łysienia plackowatego rzekomego.

Diagnostyka

Ze względu na występowanie bardzo charakterystycznych objawów, rozpoznanie tego typu łysienia zazwyczaj nie stanowi problemu. W razie wątpliwości możliwe jest przeprowadzenie badania mikroskopowego włosów.


Leczenie łysienia plackowatego rzekomego

Przebieg łysienia plackowatego rzekomego jest trudny do przewidzenia, z tego względu trudności przysparza także leczenie choroby. Zdarza się, że dolegliwość ta ustępuje samoistnie po kilku miesiącach, jednak znane są również przypadki, że choroba może przybrać stan przewlekły. Do tej pory nie ma jednej skutecznej terapii, która gwarantowałaby satysfakcjonujące skutki leczenia tej dolegliwości.

Profilaktyka

Zapobieganie łysieniu plackowatemu rzekomemu nie jest możliwe.

Powikłania

Mimo, że w tym rodzaju łysienia nie dochodzi do całkowitej utraty włosów, to jednak w miejscach, które zostały dotknięte chorobą włosy ponownie nie odrastają.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: