Łysienie okresowe


Łysienie okresowe, czyli okresowe wypadanie włosów jest zjawiskiem, które dotyczy prawie każdej osoby przynajmniej kilka razy w życiu. Zazwyczaj okresowe wypadanie włosów charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, jednak zdarzają się przypadki bardzo silnej okresowej utraty włosów.

Objawy łysienia okresowego

Podstawowym objawem łysienia okresowego jest nadmierne wypadanie włosów przebiegające w określonym czasie.

Przyczyny powstawania

Brunetka chwytająca swoje włosyJedną z częstszych przyczyn okresowego wypadania włosów są pojawiające się u kobiet zmiany hormonalne. Często do łysienia okresowego przyczynia się ciąża, a także połóg. Wówczas spada poziom estrogenów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie włosów. W czasie II oraz III trymestru ciąży, zostaje zahamowana faza telogenu, czyli faza w której włosy przechodzą w stan spoczynku i wypadają. Faza ta odnawia się gwałtownie około 10 tygodnia po porodzie, w wyniku czego mniej więcej do 20 tygodnia po porodzie włosy nadmiernie wypadają. Podobnie dzieje się u kobiet, które odstawiają tabletki antykoncepcyjne. Jednak w obu przypadkach przerzedzenie włosów ma charakter tymczasowy, następnie włosy zaczynają samoistnie odrastać.

Do nadmiernego, okresowego wypadania włosów mogą przyczyniać się także wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Systematyczne rozjaśnianie włosów stopniowo je osłabia, a efekt jest tym większy, im ciemniejsze są naturalne włosy danej osoby. Do nadmiernego wypadania włosów przyczynia się również trwała ondulacja, która potrafi zwiększyć niemal trzykrotnie liczbę wypadających włosów.

Poza tym częstymi przyczynami okresowego wypadania włosów mogą być:

 • odchudzanie oraz niewłaściwa, uboga w składniki mineralne (szczególnie żelazo), witaminy i proteiny dieta,
 • długotrwałe działanie czynników zewnętrznych – silne słońce, wiatr,
 • uwarunkowania naturalne – mniej więcej raz do roku dochodzi do usuwania nadmiernej ilości martwych włosów, najczęściej wiosną,
 • długotrwałe narażenie na czynniki stresujące,
 • zażywanie leków podczas chemioterapii,
 • długotrwałe zażywanie antybiotyków.

Diagnostyka

Diagnoza może być postawiona na podstawie rozmowy z pacjentem oraz po obejrzeniu skóry głowy. Zalecane bywa także wykonanie trichogramu, który polega na pobraniu próbek włosów z kilku miejsc na owłosionej skórze głowy, a następnie na badaniu ich pod mikroskopem. W badaniu ocenia się zarówno mieszki włosowe, jak i łodygi włosów.


Leczenie łysienia okresowego

W przypadku osłabienia warto stosować suplementy diety, które wzmocnią włosy. Na półkach sklepowych i w aptekach jest wiele środków o zazwyczaj zbliżonym składzie, najczęściej zawierają one skrzyp polny, cynk, pokrzywę, kwas foliowy, żelazo, wyciąg z drożdży lekarskich oraz witaminy.

Można także stosować regularne płukanki z wyciągiem ze skrzypu polnego, które w sposób naturalny wzmacniają włosy i ograniczają ich wypadanie. Zaleca się też wcieranie w skórę głowy olejku rycynowego, który doskonale wzmacnia mieszki włosowe i likwiduje problem nadmiernego wypadania włosów. Do mycia włosów natomiast powinno się stosować odpowiednio dobrane szampony i odżywki. Najdelikatniej działają kosmetyki ziołowe. W czasie nadmiernego wypadania włosów warto zrezygnować z kosmetyków przesyconych związkami chemicznymi.

Nie można także zapomnieć o odpowiedniej diecie. Powinna ona być urozmaicona, a także bogata w składniki mineralne, witaminy oraz proteiny. Dieta przy łysieniu powinna być bogata w witaminy z grupy B, witaminę E oraz D. U osób łysiejących najczęściej występują niedobory witaminy B6. Aby odpowiednio zaopatrzyć w nią organizm należy spożywać marchew, fasolę, groszek, orzechy oraz otręby. Bogate w witaminę E są natomiast migdały, orzechy ziemne, brokuły oraz szpinak. W największym stopniu witamina D jest pozyskiwana dzięki słońcu, z tego względu warto od czasu do czasu wystawić się na jego działanie przez krótki okres czasu. Jednak należy pamiętać, że nie wolno przebywać na ostrym słońcu dłużej niż 10 minut bez odpowiedniej ochrony.

Wśród składników mineralnych pomocnych przy łysieniu wymienić można przede wszystkim żelazo, cynk, jod oraz dwutlenek krzemu. Bogatym źródłem żelaza są przede wszystkim owoce morza, drób, chude czerwone mięso, tuńczyk, szpinak oraz brokuły. Cynk zawarty jest przede wszystkim w wołowinie, wątrobie, orzechach nerkowca, ciecierzycy oraz w imbirze. Jod znajdziemy natomiast w brunatnicach, gotowanych jajach, truskawkach oraz krowim mleku. Pewne ilości jodu znaleźć można także w jodowanej soli kuchennej, jednak należy pamiętać, że sól nie powinna stanowić w naszej diecie głównego źródła jodu. Szczególnie istotnym minerałem jest dwutlenek krzemu, ponieważ umożliwia on przyswajanie pozostałych składników mineralnych zapobiegających łysieniu. Dwutlenek krzemu można znaleźć przede wszystkim w owsie, prosie, jęczmieniu oraz w algach.

Gdy wszystkie domowe metody nie są skuteczne, a włosy w dalszym ciągu wypadają koniecznie należy skontaktować się z dermatologiem, który dokładnie określi przyczynę wypadania włosów, a także zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.

Profilaktyka

Okresowemu wypadaniu włosów związanemu z ciążą czy też połogiem nie da się zapobiegać. Jednak w niektórych przypadkach (wypadanie włosów związane z niewłaściwą dietą czy też stresem) można starać się podjąć działania, które zapobiegną lub chociaż zmniejszą ilość wypadających włosów. Są to przede wszystkim:

 • picie dużych ilości wody mineralnej oraz przyjmowanie preparatów zawierających skrzyp polny, pokrzywę, cynk oraz żelazo;
 • urozmaicenie diety w produkty takie jak ryby, jaja oraz fasola,
 • spożywanie rodzynek, które są doskonałym źródłem żelaza; składnik ten przyczynia się do lepszego przepływu krwi, przez co lepiej regeneruje skórę odpowiedzialną za porost włosów,
 • unikanie mocnego związywania włosów, szczególnie przed snem; zbyt mocne wiązanie włosów sprawia, że się wyciągają, a ryzyko wypadania się zwiększa,
 • ograniczenie do minimum stosowania urządzeń takich jak lokówka czy prostownica; w przypadku suszenia włosów suszarką, warto wybierać te urządzenia, które umożliwiają suszenie za pomocą chłodnego powietrza,
 • unikanie stosowania mocnych preparatów do pielęgnacji włosów, zdecydowanie lepiej wybierać kosmetyki ziołowe,
 • unikanie czesania mokrych włosów szczotką, do tego celu najlepiej użyć grzebienia o szeroko rozstawionych zębach.

Powikłania

Okresowe wypadanie włosów jest częstym problemem, niestety nieraz bagatelizowanym. Warto pamiętać, że także okresowe wypadanie włosów może świadczyć o chorobie lub niedoborach składników odżywczych i tylko podjęcie odpowiedniej terapii może pomóc zatrzymać wypadanie włosów.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: